Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (18) - Skorpion czyli tabu
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Pospolicie uważa się, że tabu (słowo to pochodzi z wysp Polinezji) to "coś zakazanego". Tymczasem tabu raczej przypomina pojęcie sacrum, tak jak rozumieli je starożytni Rzymianie: coś - miejsce, przedmiot, człowiek - co jest tak naładowane świętą mocą, że lepiej się do tego nie zbliżać, bo może porazić, a jeśli już ktoś zbliżać się musi, to tylko wybrane osoby i zachowaniem specjalnych rytuałów. Tabu otaczało (i otacza nadal) nie tylko świętość i władzę, ale także te momenty w życiu, kiedy spotęgowane są biologiczne funkcje ciała. Takie momenty o spotęgowanej biologii to menstruacja, stosunek płciowy, poród oraz śmierć i następujący po niej rozkład zwłok. Ta lista rzeczy, które tu wyliczyliśmy jako podlegające tabu - bo naładowane groźną mocą - stanowi w astrologii dziedzinę i specjalność znaku Skorpiona i przydzielonego mu ósmego domu.

Jaki jest związek znaku Skorpiona z tabu? Każdy znak ma coś, co go szczególnie przyciąga, pociąga i podnieca. Dla Barana jest to ściganie się, rywalizacja, kto lepszy. Byka przyciągają i podniecają wygody i luksusy. Bliźnięta łakną nowinek, informacji i ciekawych historyjek, a także przyciągają je słowa: jeśli są dziwaczne, wieloznaczne i można je przekręcać. Raka ciągnie do miejsc ukrytych i zacisznych, gdzie się można schować i gdzie są tylko sami swoi. Itd., itd. - każdy znak ma swoją atrakcję i specjalność.

Tym co przyciąga Skorpiony i staje się osią, wokół której kręci się ich życie, jest właśnie tabu. Tabu to coś zakazanego, i żeby po to sięgnąć, trzeba mieć marsową odwagę i uraniczną przekorę, dlatego znakiem Skorpiona opiekują się Mars i Uran. (I Pluton, który rządzi tym, co ukryte.) Tabu jest dostępne tylko dla nielicznych, i dlatego życiowa dewiza Skorpiona brzmi: "to, co innym zabronione, czeka na mnie". Tym się biegunowo Skorpion różni od swego sąsiada Strzelca, który powiada: "Wolno mi robić tylko to, co wolno wszystkim - to, co może być powszechnym prawem." Skorpion zaś to, co ogólne i powszechne sobie lekceważy, bo sam uważa się za istotę wyjątkową, w żadnym razie za coś typowego. Żeby sięgnąć po tabu, po ten owoc zakazany, trzeba naruszyć umowy - także te oczywiste i niepisane, jak na przykład te, których mnóstwo otacza strefę seksu. Skorpion jest gotów pierwszy to zrobić, inaczej niż jego drugi sąsiad w zodiaku, Waga, bo znak Wagi właśnie po to jest, żeby trzymać się umów i konwencji, nawet tych nieco obłudnych.

Związek Skorpiona z tabu wyjaśnia wreszcie, co łączy tę wyliczankę, którą podręczniki astrologii recytują przy znaku Skorpiona: iż jest "szczególnie związany z seksem, śmiercią, tajemnicami, władzą i szpiegostwem". Wszystkie te rzeczy dzieją się przecież za zasłoną tabu, nie mówi się o nich wprost i każda wymaga szczególnego wtajemniczenia. Tam, gdzie jest tabu, pojawiają się też wielkie emocje. Można powiedzieć, że tam przez ludzkie nerwy przepływa prąd pod wysokim napięciem. Pewne części ciała są tabu: wyobraź sobie, jakie emocje wywołałaby kobieta, która by rozebrała się do naga w miejscu publicznym. (I mężczyzna też, ale inne.) Śmierć jest otoczona tabu: i tam też ludźmi poruszają wielkie emocje, chociaż zupełnie innego rodzaju niż poprzednio. Silne emocje powstają też, kiedy się staje oko w oko z prezydentem państwa, albo z prezesem wielkiej spółki, który trzyma w ręku pieniądze, których większość ludzi nie zarobiłaby i przez tysiąc lat. Lub kiedy się trzyma w ręku sztabę złota ze strzeżonego skarbca. Trzeba mieć specjalną właściwość, aby pozwolić, by takie emocje przepływały przez ciebie i koło ciebie.

Na ludzi ze znaku Skorpiona takie szczytowe emocje działają szczególnie energetyzująco. Ktoś powiedział, że gdyby w zodiaku nie było tego jednego znaku - Skorpiona - świat byłby prostszy, łatwiejszy i pozbawiony dużej części swych problemów. Ale z drugiej strony patrząc, tabu jest to taka kurtyna, która oddziela ludzi od innego świata - świata świętego, niezwykłego i cudownego. Skorpiony są przeznaczone na strażników świętej tajemnicy, i świat bez nich i bez tabu byłby płaski i jałowy.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)