Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (19) - Strzelec
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Historia Strzelca (gwiazdozbioru i znaku zodiaku, gdyż zrazu nie odróżniano tych pojęć) zaczęła się w starożytnej Mezopotamii. W gwiazdozbiorze tym widziano obraz jednego z tamtejszych bogów imieniem Pabilsag. Pamięć o boskim charakterze Strzelca kołacze się po astrologii do dziś w postaci wiary w to, iż ludzie urodzeni pod tym znakiem mają szczególne zainteresowania religijne. (Statystyki tego jednak nie potwierdzają.) Pabilsaga czasami przedstawiano w postaci człeko-konia, centaura; to wyobrażenie przejęli Grecy. A że centaury rysowano jako myśliwych z łukami, stąd się wzięła nazwa Strzelec, po grecku Toksotes, po łacinie Saggitarius. Gwiazdozbiór Strzelca trudno u nas wypatrzeć: wychodzi zaledwie nisko nad horyzont i widać go przez krótki czas, a obserwować go można tylko latem, kiedy noce są krótkie. Dopiero w krajach leżących bliżej równika widać tę konstelację w całej okazałości.

Znak Strzelca wraz z Baranem i Lwem należy do żywiołu Ognia, z czym wiąże się żywy, ognisty temperament ludzi mających w horoskopie przewagę tego znaku, jak również porywczość, prostolinijność w postępowaniu, szczerość, oraz zamiłowanie do ruchu i często sportu, rywalizacji, walki i gry.

Wśród znaków Ognia Strzelec jest znakiem tzw. zmiennym lub upadającym, co oznacza, że moc żywiołu ognia jest w tym znaku rozpraszana i rozdawana. Co to znaczy? Najlepiej ilustruje to przypowieść, że Baran podobny jest do wojownika-zdobywcy, Lew - do władcy, który zdobycz uważa za swoją i na jej czele stoi; zaś Strzelec to jakby nauczyciel, który młodemu pokoleniu przekazuje dawne wartości, jak również prawodawca, który ustanawia reguły gry.

Stosownie do tej opowieści, dziedzinami życia, którymi włada znak Strzelca, są: prawo, nauczanie i gry. Dodać do tego trzeba podróże, sport (jako grę), uczelnie (jako miejsca, gdzie odbywa się nauczanie), jak również zmieści się na tej liście religia.

Tradycyjnym władcą znaku Strzelca jest Jowisz.

Wszystkie znaki ogniste są podobne do siebie, jednakże spośród nich Strzelec jest najbardziej intelektualny, w przeciwieństwie do kierującego się instynktami Barana oraz emocjonalnego Lwa. Podobnie jak Lwy i Barany, Strzelce mają czynny stosunek do rzeczywistości: lubią, jak coś się dzieje, lubią zmiany, ruch w interesie, ciągłe budowanie czegoś, a potem rozbieranie, aby znowu wznieść coś nowego. Mają wrodzone zamiłowanie do podróży i ciągnie je do obcych krajów. Powiedzenie, iż podróże kształcą pewnie wymyślił jakiś Strzelec, gdyż kolejną namiętnością ludzi z tego znaku jest kształcenie się i zdobywanie wiedzy. Inną ich pasją są gry, i Strzelce traktują świat i życie trochę jako grę, w której obowiązywać powinny zasady, których wszyscy się trzymają.

Właściwy jest Strzelcowi idealizm, jako wiara w ogólne zasady, w ideały, i gotowość podporządkowania swoich celów pewnej wyższej sprawie. (Ostro różni się on pod tym względem od swojego sąsiada w zodiaku, Skorpiona, który ogólne zasady uważa za mydlenie oczu, dobre dla naiwnych.) To z pewnością Strzelce wymyśliły zasadę zwaną po angielsku fair play, w myśl której przestrzeganie zasad w grze ważniejsze jest od wygranej. Typowo strzeleckie jest też hasło polskich rewolucjonistów z XIX wieku: Za wolność waszą i naszą, w którym zawiera się zarówno charakterystyczne dla Strzelca umiłowanie wolności, jak i wiara, że wolność jest jedna dla wszystkich ludzi, i że dopóki ktoś pozostaje w niewoli, dopóty nikt nie jest naprawdę wolny. Wszelkie szlachetne porywy serca, ważniejsze niż rozsądek i chłodna kalkulacja, to też rzecz właściwa temu znakowi.

Czego nie lubią Strzelce? - Niejasności, "ściemy", gdy ktoś robi tajemnice i coś przed nimi ukrywa. Co jest ich główną wadą? - Pogląd, który wyraża się zawołaniem: "moje musi być na wierzchu"! Przekonać Strzelca, że jego poglądy są w jakiś sposób niewłaściwe lub niesłuszne, to najtrudniejsza praca spośród wszystkich znaków. Strzelce nie znoszą nie mieć racji.

Cień Strzelca jest arogancki i impulsywny jak cień Barana, i (jak cień Lwa) przekonany, że zawsze ma rację. Do tego dochodzi wspomniana postawa: "moje musi być na wierzchu" i "ja muszę wygrać". Dlatego Strzelce opanowane przez swój cień pieniaczą się i prawują, a w dyskusjach robią innym wodę z mózgu. Ich hasło brzmi: "Ja zawsze wiem lepiej!" Jeżeli rzeczywiście ktoś tak się zachowuje, jak tu napisane, znaczy to, że dał się owładnąć swojemu cieniowi.

Strzelce zwykle są szczupłe, długonogie i dobrze umięśnione, nawet jeśli specjalnie nie zajmują się sportem. Wzrostu są zwykle wyższego niż średnia. Już niewiele ruchu, biegania, pływania lub ćwiczenia jogi wystarcza Strzelcom, aby do późnego wieku utrzymać prawidłową, zgrabną sylwetkę. W rysach twarzy nie mają znaków szczególnych, ale oko wprawnego astrologa pozna ich po zdecydowanych ruchach, po tym, że chodzą długimi krokami i robią zamaszyste gesty.

Ciekawe, że cechy i zamiłowania (a także wady) łączone w astrologii ze Strzelcem, są dokładnie tymi samymi cechami, które przypisywano szlachcie różnych krajów i epok, nie tylko zresztą szlachcie polskiej. Szlachcic - jak Strzelec - miłował wolność, czuł się kimś bardziej świadomym i przez to powołanym do opieki i oświecania ludu, z upodobaniem jeździł konno, polował z psami, spędzał czas na biesiadach, wojaczce, podróżach, sejmikach i procesach sądowych. Trzej bohaterowie "Pana Tadeusza" Mickiewicza - Jacek Soplica, Sędzia i Tadeusz - to nie tylko szlachta, ale także okazy znaku Strzelca, tyle że Jacek (zwany też Robakiem) ma domieszkę Skorpiona, Sędzia zaś - Byka.

Przez powiązanie z duchem szlacheckim znak Strzelca przypisywany jest tym narodom, które ideał szlachetnie urodzonego lub gentlemana przyjęły za swój. Wpływ Strzelca odnajdujemy więc w charakterze narodowym Anglików, gdzie przejawia się jako wiara we własne duchowe posłannictwo, zamiłowanie do podróży, sportu - i do prawa, które jest istną narodową pasją mieszkańców Albionu. Strzelcowymi krajami są też Polska i Węgry (kraje o silnych szlacheckich tradycjach i nawykach), Hiszpania (niegdyś bastion walczącego idealizmu), Argentyna, Australia, Syria i Arabia. Ciekawe, że większość tych krajów leży w strefie stepowo-pustynnej. Potężny duch znaku Strzelca przyświecał też starożytnym Rzymianom.

Miejsca naładowane energią znaku Strzelca, to boiska sportowe (a szczególnie pola golfowe!), place wojskowych parad i capstrzyków, w jakimś stopniu także świątynie i sądy, jak również miejsca poświęcone jakimś szczytnym ideom.

W domach i ogrodach Strzelców powinny być widoki na przestrzał, obszerne tarasy, duże okna, a także hole na których można się rozpędzić. Bardziej odpowiadają Strzelcom wielkie hangary niż ciasne z konieczności izby mieszkalne.

W astrologii horarnej, gdzie ważne jest by odczytać z horoskopu, gdzie, w jakich miejscach coś można znaleźć, znak Strzelca symbolizuje miejsca wysoko położone, wystawione na słonce i suche, a w budynkach strychy i wysokie piętra. W krajobrazie reprezentuje tereny otwarte, puste (dzikie) pola, suche pastwiska, stepy i wyżyny.

Zwierzęta, na które symbolicznie wskazuje znak Strzelca, to podobnie mieszkańcy otwartych równin: przede wszystkim konie, ale także gazele, zebry, żyrafy i gepardy. Najbardziej strzelecką rasą psów są charty. Z ptaków odpowiadają temu znakowi sokoły i inne podniebne drapieżniki, jak również jaskółki i albatrosy.

Częścią ciała łączoną ze znakiem Strzelca jest ta, która najbardziej pracuje w ruchu, w biegu - czyli uda, które oprócz kości udowej składają się głównie z mięśni. W ogólniejszym sensie oznacza to, że Strzelce komunikują się ze światem głownie za pośrednictwem mięśni i narządów ruchu. Oznacza to także, że trudniej niż inne znaki zodiaku znoszą ograniczenia swobody ruchu, to zarówno w sensie fizycznym - nie lubią mieć dla siebie za mało miejsca; jak i w sensie przenośnym: czyli bardziej niż inni cierpią, kiedy ktoś lub coś ogranicza ich wolność. Z drugiej strony napięcia i stresy odkładają się u Strzelców właśnie w narządach ruchu, i często pierwszym objawem choroby lub, ogólniej, zakłócenia równowagi w organizmie, są bóle mięśni, stawów, albo jakaś niesprawność, która nie pozwala im biegać lub chodzić tak szybko, jakby sobie tego życzyły. Dawni astrologowie uważali, iż Strzelce są szczególnie podatne na reumatyzm. Jak z tym jest dzisiaj, statystyki, niestety, milczą.

Strzelce należą do tych znaków, które nie lubią chorować, źle znoszą rygory towarzyszące leczeniu i zwykle lekarzy nie słuchają. Wolą chodzić z gorączką niż kłaść się do łóżka, i utykać niż unieruchomić kończynę. Na szczęście większość ludzi z tego znaku ma iście końskie zdrowie, jakby na pamiątkę, że pierwszy Strzelec był centaurem, czyli... pół koniem.

Idealną cnotą Strzelca jest bezinteresowna doskonałość. Trafić w dziesiątkę, choćby miało nie być z tego żadnego pożytku - oto coś, co tylko Strzelec naprawdę rozumie! Niestety, we współczesnym świecie strzelecki idealizm na całym froncie przegrywa z interesownością, która w astrologii wiąże się ze znakami żywiołu Ziemi.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)