Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (20) - Jowisz
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Znacząca jest nazwa tej planety. Babilończycy, którzy zapoczątkowali badania wpływu planet na los ludzi i królestw, dali jej imię Marduk - a Marduk był ich bóstwem najwyższym, ojcem i królem bogów. Podobnie było u innych narodów, które przyjmowały astrologię od Babilończyków (zwanych też Chaldejczykami): Grecy nazwali go Zeusem, Persowie: Ahura Mazdą, Rzymianie imieniem Iuppiter, co Polacy przekręcili na "Jowisz". (Imię Iuppiter, dawniej Deus-Pater czyli "bóg-ojciec", w dopełniaczu brzmiało: Iovis. Stąd się wziął polski Jowisz.) Wszędzie były to imiona najwyższych męskich bogów. Stało się tak dlatego, że wpływy Jowisza kojarzyły się z potęgą, przewodzeniem ludziom, ekspansją i rozrostem. Nic dziwnego, że wszyscy wymienieni bogowie przedstawiani byli przez rzeźbiarzy w postaci krzepkich, brodatych mężczyzn około czterdziestki, naładowanych męską, ojcowsko-królewską, opiekuńczą patriarchalną mocą.

O ile odpowiednikiem Marsa w grupach płci i wieku jest młody mężczyzna, to odpowiednikiem Jowisza jest mężczyzna dojrzały, w wieku, który Grecy nazywali akme, czyli w wieku największych życiowych, twórczych możliwości. W przeciwieństwie do tych dwóch planet, saturnową postacią jest starzec (lub stara kobieta).

Wpływ Jowisza, prawidłowo rozpoznany już przez starożytnych, został potwierdzony przez niedawne badania, jakie prowadzili Michel Gauquelin i Suidbert Ertel. Silną nadwyżkę osób urodzonych z dominującym Jowiszem stwierdzono mianowicie wśród ludzi z takich zawodów, jak aktorzy, politycy i dowódcy wojskowi. Dawniej planeta ta uznawana była za patrona królów, wodzów i kapłanów. Króla (w dawnych wiekach) z aktorem (dziś) łączy to, że obaj przebywają w centrum, stanowiąc punkt, ku któremu stale zwracają się ludzkie oczy i myśli, a dla szerokich mas stanowią wzorzec i ideał. Przebywanie w centrum i bycie idolem tłumów to typowo jowiszowe ekwiwalenty.

Jowiszowymi elementami ludzkiego życia są przepych, wystawność, ostentacja. Jowiszową zasadę głosi zdanie "zastaw się a postaw się", wobec saturnowego "oszczędnością i pracą ludzie się bogacą" czy marsowego "raz kozie śmierć". Jowiszową wadą jest brak umiaru.

Podstawową cechą charakteru, wywoływaną przez silnego Jowisza w horoskopie, jest ekstrawersja. Ludzie ekstrawertyczni zachowują się tak, jakby wszystko robili na pokaz, są otwarci (nawet przesadnie), poruszają się śmiało, mówią głośno, gestykulują przybierając pełne ekspresji miny, wyróżniają w grupie i często wywołują skrajne uczucia: albo uwielbienie, albo pełną rozdrażnienia niechęć. Dla swojego normalnego funkcjonowania wymagają słuchaczy i widzów. Często otaczają się prawdziwym dworem adoratorów, albo zawiązują wokół siebie grupy, którym przewodzą.

Jowiszową cechą jest też zamiłowanie do żartu, satyry a nawet szyderstwa. Niewątpliwie jowiszowym zjawiskiem jest w ogóle śmiech, a także wszelkie maskarady, festiwale i karnawały. Kto chce zobaczyć energie Jowisza w stanie skrajnego rozbuchania, niech obejrzy karnawał w Rio de Janeiro.

Jowiszowy styl życia to życie na pokaz, parady, tryumfy, uroczystości i uliczne spektakle. Miejsca naładowane energią tej planety, to centralne place w miastach (szczególnie stołecznych), gmachy lub agory, gdzie władza prezentuje się ludowi, paradne świątynie, teatry, cyrki i opery; a dziś, w coraz większym stopniu, studia telewizyjne.

Pod wpływem Jowisza pozostawała dawna szlachta, a książki omawiające etos szlachecki można dosłownie czytać jako studia nad manifestowaniem się tej planety w społeczeństwie. Cechy właściwie szlachcie wszystkich epok: gościnność, pewność siebie, buta, pewne lekceważenie dla spraw materialnych, hierarchia: kto lepszy, a także opiekuńczość i dbanie o swoich ludzi, są zarazem cechami tej planety.

Dlatego na mapie świata podwładnymi Jowisza są te kraje i narody, w których szlachecki etos się mocno zakorzenił: Hiszpania, Węgry, Syria (i niektóre inne kraje arabskie), a także Anglia (z jej dżentelmenami) i oczywiście Polska.

Do jowiszowych religii należą katolicyzm (z przepychem swojej liturgii, procesjami, bogactwem świątyń) oraz podobnie teatralny buddyzm tybetański.

Alchemicy przyporządkowali Jowiszowi metal, który dziś niemal wyszedł z użycia: cynę. Ale kiedyś cyna była podstawa wytopu brązu, złocistego metalu herosów.

Na gruncie samej astrologii za równoważniki Jowisza są uważane znaki zodiaku Strzelec i Ryby. Wobec Strzelca nie ma zastrzeżeń, natomiast charakter Ryb w istocie niewiele ma wspólnego z omówioną tutaj naturą Jowisza. We współczesnej astrologii rolę władcy Ryb przejął Neptun; wiele też wspólnego mają Ryby z Księżycem. Niewątpliwie za to naturę Jowisza przypomina znak Lwa.

Spokrewnione z Jowiszem są niektóre gwiazdy stałe (astrologia tradycyjnie nazywa gwiazdy "gwiazdami stałymi", pamiętając, że w starożytności planety nazywano "gwiazdami wędrującymi") - wśród nich przede wszystkim Regulus, najjaśniejszy obiekt gwiazdozbioru Lwa, i Syriusz w Wielkim Psie.

Wśród kart tarota Jowiszowy charakter ma Papież (nr 5), a także Cesarz (z udziałem Słońca i Saturna) oraz Moc (z domieszką wpływów Marsa), a wśród małych arkanów wiele kart z serii Kijów, np. Rycerz Kijów, oraz Szóstka Kijów, przedstawiająca jowiszowe święto. Przykładem jowiszowych heksagramów Księgi Przemian są Wspólnota Ludzi (nr 13), Entuzjazm (nr 16), Rozproszenie (nr 59). W numerologii jowiszową liczba jest piątka. Wśród siedmiu sakramentów religii katolickiej Jowiszowi podporządkowane jest kapłaństwo.

W horoskopie Jowisz najsilniej współdziała ze Słońcem, ciałem niebieskim o najbardziej podobnej energii. Ludzie z dominantą tych dwóch planet są naładowani wewnętrzną siłą, która sprawia, że żyją z rozmachem, a ich plany realizują się jakby same przez się. Współdziałając z Marsem (też dość podobna energia) daje urodzonych organizatorów i osobowości przywódcze. Jeśli pozytywnie współdziała z Saturnem, powstają osobowości, które łączą jowiszowy rozmach z saturnowym skupieniem i dyscypliną. Nieharmonijne połączenie tych planet daje wieczne wahania i niepewność, niewiedzę, kim się naprawdę jest. Jeśli w horoskopie silne są jednocześnie Jowisz i Wenus, daje to wielkie powodzenie u ludzi. Dziedziną, w której Jowisz współdziała z Merkurym, jest pedagogika, wychowywanie młodszego pokolenia.

Momenty życia, kiedy siły Jowisza się wzmagają, zapamiętujemy jako okresy pewności siebie, wiary we własne siły i porywania się na przedsięwzięcia większe niż zazwyczaj, bo jak powiedziano na początku, podstawowym znaczeniem Jowisza jest rozrost i wychodzenie poza siebie.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)