Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (21) - Koziorożec
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Gwiazdozbiór zwany dziś Koziorożcem pierwsi wyodrębnili na niebie mieszkańcy dawnej Mezopotamii i nazwali go Koza-Ryba. W Mezopotamii lubowano się w takich stworach mający przód jednego zwierzęcia a tył drugiego; tam właśnie wymyślono gryfy, centaury, chimery, skrzydlate byki - część tej galerii potworów włączyli potem Grecy do swoich mitów. Koziorożec do tej pory bywa rysowany jako koziogłowy stwór z ogonem delfina; chyba nikt nie wie, co to ma symbolizować.

Znak Koziorożca jest jednym z trzech znaków żywiołu Ziemi (wraz z Bykiem i Panną). Jako znak kardynalny reprezentuje to, co dla żywiołu Ziemi jest najbardziej pierwotne i źródłowe, czyli mozolną pracę i obowiązek.

Władcą Koziorożca jest Saturn, planeta symbolizująca ograniczenia i dyscyplinę, a także chłód, powagę, roztropność, mądrość, starość i życiowe doświadczenie. Ludzie urodzeni w czasie, kiedy Słońce przebywa w Koziorożcu, zwykle podobni są do tych, którzy mają silnego Saturna w swych urodzeniowych kosmogramach. I jedni, i drudzy wyglądają poważniej niż na swój wiek, są rozważni, odpowiedzialni i raczej nie znają się na żartach. Planetą wywyższoną w tym znaku jest Mars. Mars w Koziorożcu oznacza wytrwałość i umiejętność dawania sobie rady w trudnych warunkach i w podbramkowych sytuacjach. Ludzie urodzeni z Marsem w Koziorożcu są twardzi, odporni na trudy i nie do zdarcia. Z kolei Księżyc w Koziorożcu sprawia, że ludzi z takim kosmogramem ciągnie na wieś, do ziemi i do zwierząt, i często wolą pasać owce niż, zgodnie ze swoim dyplomem, siedzieć za biurkiem.

Każdy znak zodiaku ma swoją specjalność. I tak, specjalnością Barana jest ściganie się, Byka - pieniądze, Bliźniąt - mówienie, pisanie, język; Raka - rodzina, Lwa - to co się robi na pokaz, Panny - zajmowanie się szczegółami, Wagi - ozdoby, Skorpiona - tajemnice, seks i śmierć; Strzelca - nauczanie. Specjalnością Koziorożca jest praca, pojmowana jako harówka, mozół i twardy obowiązek, który jest wartością sam w sobie; a więc taka praca, przy której nie myśli się o wynikających z niej korzyściach ni przyjemnościach.

Drugą rzeczą, od której znak Koziorożca jest specjalistą, jest kariera, a więc wytrwałe pięcie się w górę ku coraz wyższym pozycjom społecznym.

Już mając ledwie kilka lat, Koziorożce różnią się od innych dzieci: mniej psocą i krzyczą, za to bardziej sobie biorą do serca pouczenia rodziców, ich zakazy i nakazy. Mały Koziorożec zasługuje sobie na opinię grzecznego dziecka, posłusznego i nad wiek rozsądnego. Tak naprawdę, to Koziorożce nigdy nie czują się dobrze w roli dziecka, czyli istoty niepoważnej i nieodpowiedzialnej, i tak szybko jak potrafią starają się przestać być dziećmi. Szybko też spostrzegają różne wady i braki swoich rodziców, i zaczynają się martwić, czy ci tak nierozsądni ludzie w ogóle dadzą sobie bez nich radę w życiu! W szkole Koziorożce są przez rówieśników wybierane na starostów klasowych, gdyż potrafią się troszczyć o wspólne sprawy grupy.

Kluczem do osobowości Koziorożca jest jego główna cecha charakteru: odpowiedzialność. Koziorożce postrzegają wszystko, co robią, jako swój obowiązek i swoje zadanie, i czują się odpowiedzialne za to, żeby się ze swych obowiązków wywiązać. Nawet odpoczynek, rozrywkę i zabawę traktują tak, jakby to był kolejny obowiązek, więc nic dziwnego, że trudno im się całkiem wyluzować.

Są z natury perfekcjonistami, samym sobie stawiają wysoko poprzeczkę i tak samo wiele wymagają od innych. Często idą drogą społecznej kariery: legendarny pucybut, który zostawał milionerem, musiał być ze znaku Koziorożca! Ale też ludzi z tego znaku nieproporcjonalnie wielu znajdziemy wśród wyższych urzędników, członków zarządów firm, a nauczyciele-Koziorożce częściej niż inni zostają dyrektorami szkół.

Dobrą ich cechą jest stałość i wierność: życiowych zasad nie zmieniają, niechętnie też zmieniają miejsca pracy, a jako żołnierze walczą do końca, nie opuszczając, jak Sowiński w okopach Woli, straconych pozycji.

Jeśli Koziorożec ulega swojemu cieniowi, poznajemy to po tym, że zaczyna równać w dół. Zapomina, że skończył studia i odkrywa, że powinien pracować łopatą. Z upodobaniem powtarza, że życie jest ciężkie i w myśl tej zasady sam sobie dokłada ciężarów albo pakuje się w takie sytuacje, w których rzeczywistość go przytłacza: nie może sobie znaleźć pracy albo wyjść z długów, wszystko staje się mroczne, ciężkie, beznadziejne, wymagające nieustannego poświęcania się i "wypruwania sobie żył".

Z Panną łączy Koziorożca zamiłowanie do pracy i dyscypliny. Z Bykiem nacisk na pieniądze; tyle, że Byk gromadząc materialne dobra czyni to dla przyjemności, Koziorożec zaś raczej z lęku przed biedą i wynikającą stąd bezradnością. Z Lwem łączy go nastawienie na karierę, na udział w życiu publicznym; ale Lew czyni to dla siebie, jako że jego główną namiętnością jest wywyższanie własnej osoby, Koziorożec zaś przejmuje wartości instytucji, którym służy, także kiedy stoi na ich czele; staje się wiernym sługą systemu. Z Bliźniętami łączy Koziorożca widzenie świata przez pryzmat idei i schematów; ciekawe że fizycznie ludzie spod znaków Bliźniąt i Koziorożca są często łudząco do siebie podobni, chociaż Bliźnięta są ruchliwe, a Koziorożce flegmatyczne. Z Baranem łączy Koziorożca zamiłowanie do pokonywania przeszkód, z marszu, niby uderzeniem tarana. Najbardziej obce i konfliktorodne są dla Koziorożca znaki Raka i Wagi; połączenie Koziorożca i Ryb powoduje zaś osłabienie, spadek energii. Parom ludzi z tych dwóch znaków nic się nie chce; jeżeli jeden człowiek jest krzyżówką Koziorożec-Ryby (ma na przykład Słońce w Rybach i Koziorożca na ascendencie), to ma usposobienie nostalgiczne i depresyjne.

Koziorożce patrzą pod nogi, więc ważne jest dla nich, co leży na podłodze, cenią też sobie schody i piętra. Ich przestrzeń powinna być pełna rzeczy solidnych, ciężkich i trudnych do ruszenia, mury grube, z roślin w ogrodzie najlepsze dęby. Koziorożce są najbardziej skłonne do perfekcjonizmu i każda rzecz u nich musi mieć przeznaczone jej miejsce, najlepiej w szafie lub w szufladzie.

Charakterystyczny wygląd Koziorożców trudno jest opisać, ale jeśli ktoś nauczy się rozpoznawać ludzi tego znaku, to już rzadko się myli. Koziorożce mają wyraziste, czasem wręcz "pomnikowe" rysy twarzy, głęboko urzeźbione nosy, mocne wypukłe łuki brwiowe i silną oprawę oczu. Rzeźbiarze tworząc pomniki bohaterów za modeli brali młodzieńców właśnie z tego znaku. Nawet jeśli są szczupłe, Koziorożce mają stosunkowo grube kości, i ta ich kościstość jest widoczna. Zwykle mają ciemniejszą cerę i ciemniejsze włosy i oczy niż średnia w swoim kraju. Częste są u nich kręcone włosy, zdarza się też skóra, która - chociaż nic jej nie brakuje - sprawia wrażenie jakby nierównej. Wygląd Koziorożców jest tak charakterystyczny, że jeśli ktoś nauczy się je rozpoznawać, to już rzadko się myli. W tym znaku są kobiety wielkiej urody, ale nigdy nie sprawiają wrażenia kociaków ani laleczek.

Dla urodzonych w znaku Koziorożca czułym punktem są kolana, a w szerszym sensie: wszelkie stawy i kości, szczególnie nóg i kręgosłupa. Tak jak u Barana stres najpierw przejawia się w głowie, u Raka zaś w żołądku, tak Koziorożec cierpi w pierwszym rzędzie kolanami, jeśli nie kręgosłupem. Przeziębienie zaczyna się od rwania w kolanach, a kiedy inni wokół w chłodnej porze roku chorują na grypę, Koziorożce zamiast tego dostają korzonków lub lumbago, czyli tajemniczych bólów w dolnym odcinku kręgosłupa. (Oczywiście, inne znaki zodiaku też na to cierpią, ale Koziorożce szczególnie pospolicie.) Podobnie jak to bywa z innymi znakami żywiołu ziemi, organizm Koziorożców łatwo ulega wychłodzeniu, i znowu wtedy cierpią na tym głównie stawy. "Zimno w kościach" - to częste poczucie, które prześladuje ten znak. Częstsze też niż u innych znaków zodiaku są różne dolegliwości skóry.

Charakterystyczny dla Koziorożców perfekcjonizm i odpowiedzialność przejawiają się także podczas choroby. Do choroby ludzie z tego znaku podchodzą z pełną powagą. Nie lekceważą zaleceń lekarza, często nawet rozbudowują i komplikują przepisaną kurację, dodając różne leki na podstawie własnego doświadczenia. Nigdy nie lekceważą (jak to czynią Barany i Strzelce) objawów choroby, wolą na zimne dmuchać - tak im nakazuje ich przezorność, co może prowadzić do hipochondrii, czyli do tropienia choroby tam, gdzie jej nie ma. Specjalne oczekiwania mają też wobec osoby lekarza. W żadnym razie nie mogą się poczuć zlekceważone przez przedstawiciela służby zdrowia, ani lekarz nie może wydać im się osobą niedość kompetentną. Który lekarz zdaje sobie sprawę, że kiedy bada pacjenta-Koziorożca, to zarazem jest tak, jakby przed nim zdawał egzamin ze swoich medycznych kwalifikacji?

Ze znakiem Koziorożca w społeczeństwie łączeni są chłopi: ponieważ wytrwale mozolą się pracując z żywiołem Ziemi. Z tego samego powodu - tyle że ich mozolna robota dzieje się pod ziemią - synami Koziorożca są górnicy. To można uogólnić na pracę z materią ciężką, ciemną i brudną, w dymie i pośród maszyn narzucających swój nieludzki rytm; dlatego należą tu też kowale, hutnicy, metalurgowie, i szerzej, mechanicy; dawniej, za sprawa odlewania ołowiu, metalu Saturna, należeli tu też drukarze; dziś jest zawód raczej przynależny znakowi Bliźniąt. Innym koziorożcowym zawodem są szewcy, jako że pracują na styku człowieka z ziemią. Z drugiej strony, koziorożcowy charakter ma wszelka urzędnicza służba, włącznie z prezesami wielkich korporacji, którzy w istocie są tylko trybikami w swoich systemach, i wyrażają wolę własnych zbiurokratyzowanych machin.

Kiedyś pokazywano w TV oddział ruchomych rakiet SS z głowicami jądrowymi, porzucony przez dowództwo gdzieś na Ukrainie po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jego oficer-dowódca miał typowy wygląd Koziorożca. Słudzy i oficerowie wierni do końca przegranej sprawie, żołnierze do końca stojący na straconych placówkach, mogą być tylko z tego znaku. W Biblii Koziorożcem jest Kain, którego imię w semickich językach znaczy kowal (Adam jest Bykiem, Ewa - Skorpionem, Abel - Rybami, Noe - Panną.

Cechy znaku Koziorożca - charakter, upodobania, historyczny los - znajdujemy u wielu narodów świata. Jest wśród nich Anglia, która pierwsza zbudowała ciężki przemysł (węgiel, żelazo, górnicze miasta), a zarazem jest w koziorożcowym stylu wierna swej historii. Koziorożcowymi narodami są też słynący ze swego wrośnięcia we własną ziemię Litwini, Bułgarzy i Gruzini; na Dalekim Wschodzie - Koreańczycy. Wielką koziorożcowo-saturnową cywilizacją są Indie, przede wszystkim z racji swego zakorzenienia w starożytności. (Kiedyś taki sam charakter miał Egipt.) Silny rys Koziorożca widoczny jest w charakterze Żydów, narodu wiernie przywiązanego do tradycji i przestrzegającego na każdym kroku skrupulatnych rytuałów.

Wśród budowli koziorożcową energią naładowane są kopalnie, huty, kuźnie i wszelkie zakłady przemysłowe zajmujące się masowym przerabianiem materii.

Koziorożcową formacją wojskową są saperzy. (Okręty podwodne należą do Skorpiona, czołgi do Barana, lotnictwo do Wodnika.).

Zwierzęta podlegające temu znakowi, to przede wszystkim (zgodnie z samą nazwą znaku!) parzystokopytne z grupy kóz, owiec i antylop. Zwierzęciem, które ma rysy twarzy najbardziej typowe dla znaku Koziorożca jest dzika owca - muflon! Proszę mu się przyjrzeć będąc w zoo. Inne zwierzęta z tego klucza, to: kruk i gawron, marabut, hipopotam, kret (z potężna domieszką wpływów Marsa!), niedźwiedź. Koziorożce-zwierzęta najbliżej nas żyją w górach Austrii i Słowenii.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)