zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (25) - Uran, planeta-władca znaku Wodnika
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Uran nie był znany starożytnym, chociaż podobno może być, choć z trudem, dostrzeżony gołym okiem. Ale przez tysiące lat ludzie nie zwracali uwagi, że pewna słaba gwiazdka zmienia położenie. Uran został odkryty w roku 1781 dzięki nowoczesnej (wówczas) technice - teleskopowi, co zwróciło uwagę astrologów na to, że jest patronem nowoczesności, cywilizacji, postępów nauki i technicznych wynalazków. Patronuje także rewolucyjnym przemianom społecznym, jako że odkryto go podczas Rewolucji Francuskiej. Energia Urana dochodzi do głosu wtedy, kiedy pewna rzecz się nagle zmienia, kiedy przekształca się w swoje przeciwieństwo, kiedy zostaje zerwana ciągłość rozwoju, kiedy dzieją się nadzwyczajne wydarzenia.

Uranicznymi cechami są: żądza zmian, niecierpliwość, nieumiarkowanie, niemożność usiedzenia na miejscu. Ludzie uraniczni dają się poznać jako niespokojne duchy, miłośnicy zmian, nowości i nowoczesności. Z drugiej strony, wpływy tej planety programowo wrogie są wszystkiemu, co przestarzałe, odwieczne, tradycyjne i naturalne. Ludzie Urana gardzą tradycją, a najwyższą wartością, do której się odwołują, jest rozum i twórcza swoboda.

W tych samych latach, kiedy Herschel w Anglii odkrył Urana, we Francji wybuchła tzw. Wielka Rewolucja Francuska. Jej orędownicy zbrojnie niszczyli stary porządek ukształtowany we Francji przez wieki historii. Wrodzy byli szlachcie i kościołowi. Głosili równość wszystkich ludzi. Odrzucali dawne prawa (a nawet dawny kalendarz i jednostki miar i wag), wprowadzając na ich miejsce praw, kalendarz i miary wymyślone rozumowo od zera. Działali dokładnie tak, jakby ich krokami kierowała omawiana planeta.

Nazwa Uran pochodzi od imienia greckiego boga nieba, Uranosa, albo muzy astronomii - Uranii. Jednakże w mitologii greckiej właściwym odpowiednikiem tej energii jest Prometeusz - tytan (więc jakby pół-bóg), który wykradł bogom ogień i podarował go ludziom, buntując ich w ten sposób przeciwko władzy bogów rezydujących na Olimpie.

Uraniczny charakter mają te rzeczy w świecie, które zastały sztucznie stworzone i które wyłamują się z naturalnego krajobrazu: autostrada na tle puszczy, zapora na rzece, elektrownie, druty wysokiego napięcia, wielkie miasta, sztuczne światła, płaszczyzny betonu, asfaltu, szkła i aluminium. Pod wpływem Urana carowie Rosji zbudowali na bagnach od zera swoją stolice - Petersburg, a Brazylijczycy sztuczne miasto na dotychczasowym bezludziu - Brasilię. Uran wyraźnie patronuje całej ultra-nowoczesnej ale i sztucznej i pozbawionej korzeni cywilizacji Ameryki.

Życie w rytmie Urana jest oderwane od rytmów natury: żyje się przy sztucznym świetle, oddycha powietrzem z klimatyzacji, o każdej porze dnia czynne są sklepy i restauracje, nie ma określonych pór na sen, prace, odpoczynek, wszystko dzieje się jednocześnie. Od naturalnych energii (dnia, Słońca, Ziemi) ważniejsza jest moc silników i reaktorów atomowych, oraz moc obliczeniowa komputerów i linii przesyłania informacji.

Uranicznym ustrojem społecznym jest demokracja, równość wszystkich, mieszanie się ras, narodów i języków - czyli kosmopolityzm.

Uraniczny charakter ma pop-art w grafice, rock'n'roll i techno w muzyce, science-fiction w literaturze.

Uranicznymi materiałami są plastik i aluminium.

Barwy będące wyrazem energii tej planety są migotliwe, metaliczne; najlepiej widać je na hologramach.

Uran nie ma, w przeciwieństwie do innych planet, swoich roślin i zwierząt, gdyż jest programowo przeciwny naturze. Ale w miejscach, gdzie energia tej planety jest skoncentrowana, pojawiają się zwierzęta i rośliny, które nie pasują do swojej strefy klimatycznej i przez to stają się wskaźnikami Urana. U nas będą to rośliny i zwierzęta przywiezione z tropików (albo z morza), które żyć mogą tylko pod szkłem, pod kloszem, jako eksponaty w sztucznych warunkach.

Energia Urana przejawia się w codziennym życiu wtedy, kiedy buntujemy się przeciw rodzicom, szkole, władzy oraz innym autorytetom. Także wtedy, gdy zaczynamy jakieś przedsięwzięcia, które nie mają związku z naszą rodzinną tradycją, z tym, co zazwyczaj się robiło.

Słuchamy Urana, kiedy stosujemy się do wymogów najnowszej mody i kiedy korzystamy z różnych cywilizacyjnych gadżetów. Twórczo korzystamy z jego energii, kiedy myślą i wyobraźnią odrywamy się od tu i teraz i przenosimy się w przyszłość, gdzie rządzi rozum i ludzka wynalazczość.

Uranicznym zjawiskiem społeczno-obyczajowym jest homoseksualizm. Są nim także wszelkie młodzieżowe subkultury szokujące swoim wyglądem, zachowaniem, stylem bycia. Nic dziwnego, że subkultury takie najlepiej się czują w uranicznym otoczeniu, a więc w centrach wielkich miast, natomiast unikają miejsc, gdzie wpływy Urana są słabe - dlatego nie ma ich na wsi.

Wiekiem ludzkiego życia, w którym Uran przejawia się najwyraźniej, jest młodość - po wyrośnięciu z dzieciństwa a przed założeniem rodziny. I rzeczywiście wśród młodzieży wszystkich czasów wpływy Urana były i są najsilniejsze.

Uran, w przeciwieństwie do innych planet, nie swojego narządu w ciele, natomiast przejawem jego wpływów są wszelkie protezy, implanty i inne "wtręty" techniki i cywilizacji w ludzkie ciało - więc także peruki, tatuaże i metalowe kolczyki wpinane w język albo w pępek.

Chorobą Urana jest alergia, a więc reakcja organizmu na substancje, które rozpoznaje jako sztuczne i obce.

Uranicznym narkotykiem jest amfetamina.

Jak można się domyślać, uranicznych religii nie ma i być nie może, natomiast religijna wyobraźnia wielu ludów stworzyła mitologiczne postaci, będące dobrym wyrazem sił tej planety. Postaci te antropologowie nazwali triksterami - są to przeciwnicy bogów, kosmiczni psotnicy, przechery i zwodziciele. Kimś takim jest wspomniany już Prometeusz w mitologii Greków, bóg-złośliwiec u Germanów imieniem Loki, oraz Kain w Biblii.

Już w XVIII wieku, kiedy odkryto Urana, ówcześni astrologowie zwrócili uwagę, że ze znaków zodiaku najbardziej pokrewny charakter ma znak Wodnika. Odtąd Wodnik uznawany jest za symboliczny równoważnik Urana i za znak, którego Uran jest władcą.

W tarocie energię Urana odnajdujemy w takich kartach, jak Mag (Magik), Koło Fortuny, Wieża oraz Sąd Ostateczny. Uraniczne są też Ósemki małych arkanów tarota.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)