Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (27) - Neptun, planeta-władca znaku Ryb
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Neptun, chociaż nazwany imieniem rzymskiego bóstwa, nie ma aż tak starożytnych korzeni, jak planety od Merkurego do Saturna, jako że został odkryty dopiero w roku 1846, a jego pierwszym śladem były zakłócenia jakie wywoływał w orbicie Urana. Jednakże w ciągu tej ćwierci stulecia znajomości z nim astrologowie dokładnie ustalili, z jakimi energiami i jakościami Neptun się wiąże.

Nazwa planety pochodzi od rzymskiego boga, który (jak większość rzymskich idoli) zrósł się w jedno ze swoim greckim odpowiednikiem, Posejdonem. Obaj byli bóstwami mórz i wód, opiekunami źródeł, a także... koni. (Koń jako cecha Neptuna nie wszedł do astrologii.)

W astrologii Neptunowi podlegają nie tyle wody realne, materialne, ani też woda, którą potrafimy spożytkować, pijąc ją na przykład lub zraszając nią rośliny (gdyż planetarnym patronem takiej wody jest Księżyc) - lecz to w naszej psychice, czego obrazem jest woda.

Kiedy patrzymy w głąb wody, mamy przed oczami świat alternatywny - niby ten sam i leżący tuż obok nas, ale jakże odmienny i niedostępny. To co dzieje się w głębi wody - życie ryb, raków i pijawek - jest dla nas obce, i w świecie tym możemy się pojawiać tylko na krótko, jako intruzi. Prędzej zniszczymy go, niż zrozumiemy! Tak rozumiana woda jest symbolem wszystkiego, co inne, odmienne, z innego świata - i astrologicznym patronem tych rzeczy jest właśnie Neptun.

W życiu psychicznym człowieka symbolicznym odpowiednikiem Neptuna jest podświadomość lub też nieświadomość - czyli te treści naszej psyche, które dzieją się bez naszej woli, planu ani chęci, których często nie znamy i które zaskakują nas.

Ludzie Neptunowi to ci, którzy mają łatwy dostęp do tych ukrytych i dziwnych zwykle treści. Są nimi mistycy, wizjonerzy, media - a także ci, którzy mają dar barwnych, dramatycznych i wieszczych snów. Pod wpływem Neptuna znajdują się także nawiedzeni oraz wielu zwykłych szaleńców. Częstym gościem (w wyróżnionych pozycjach) jest Neptun w horoskopach artystów, szczególnie tych, którzy w swojej twórczości nie wahali się sięgać do zasobów nieświadomości.

Czołowy malarz kierunku zwanego nadrealizmem (surrealizmem), Salvador Dali, miał w horoskopie Neptuna w szczycie nieba (medium coeli), a więc był on jego dominującą planetą. Dali otwarcie deklarował, że maluje senne wizje, jak i halucynacje, których doświadczał na jawie. Nasz Witkacy (Stanisław Ignacy Witkiewicz), którego obrazy i powieści ukazują fantastyczny, senno-narkotyczny świat, miał również w horoskopie urodzeniowym Neptuna jako najsilniejszą planetę: na descendencie i w ścisłej kwadraturze do Merkurego. Także twórca najbardziej mistycznego kierunku psychoanalizy - Carl Gustav Jung - miał potężnego Neptuna, który tworzył kwadraturę z jego urodzeniowym Słońcem. Z dominującym Neptunem rodzą się ludzie nieprzeciętni i często społeczeństwo nie umie ich poznać jako geniuszy, więc skazuje ich na byt wariatów. (Dali i Witkacy nieustannie myśleli o sobie jako o "wariatach"; Jung, który był psychiatrą, sam u siebie zdiagnozował przejściową schizofrenię.)

Wpływ Neptuna na psychikę przejawia się jako przebicia z innej rzeczywistości: jako sny, doświadczenia mistyczne, akty jasnowidzenia, czy też jako widzenie w świecie zjawisk i związków niedostępnych dla przeciętnych ludzi.

Pozytywną stroną neptunowych wpływów psychicznych jest wizjonerstwo. Negatywną stroną: niejasność, niekonkretność, brak zasad i granic. Towarzyszy temu brak zdecydowania i skłonność do wahań.

W świecie zewnętrznym symbolicznym odpowiednikiem Neptuna są: noc, mgła, gęstwina lasu, bagno, chmury - szczególnie takie, które ścielą się blisko ziemi i przysłaniają krajobraz.

Symbolicznymi zwierzętami tej planety są stworzenia żyjące na pograniczu dnia i nocy oraz ziemi i wody; takie jak: nietoperz, żaba (zwłaszcza kumak), sowa, ćma; często w roli symboli Neptuna wystąpić mogą wystąpić węże, świerszcze i liczne ryby. (W znanym wierszyku Brzechwy istotami cierpiącymi na zabójczy brak zdecydowania - neptunową przypadłość psychiczną - były "ryby, żaby i raki", a więc zwierzęta neptunowe.)

Neptunowymi roślinami są te, które rosną na bagnach oraz pnącza, liany. Z drzew - olcha, wierzba i topola. Neptunowi podlegają również grzyby, a wśród nich pleśnie.

W horoskopie często Neptun wskazuje na spotkanie z mniej rozwiniętą psychiką, a więc, pod nieobecność elfów i chochlików, właśnie ze zwierzętami, najczęściej końmi, psami i kotami. Znam z własnego doświadczenia przypadek, kiedy podczas silnego wpływu Neptuna w polu widzenia pojawiło się stado dzików. Wyrazisty Neptun w horoskopie często wskazuje na zamiłowanie do opiekowania się zwierzętami, a często również: do opiekowania się dziećmi specjalnej troski i ludźmi niesprawnymi psychicznie.

Częstym przejawem energii Neptuna w życiu jest alkoholizm. Innym podobnym - zażywanie narkotyków.

Neptunowym zmysłem jest węch, a na drugim miejscu, wespół z Saturnem - słuch. Neptunowi podlegają też chemikalia, a wśród nich rozpuszczalniki, trucizny i środki zmieniające świadomość.

Neptunowymi chorobami są (oprócz psychicznych) - zatrucia.

Pozytywnie ustawiony i aspektowany Neptun oznacza rozwinięte i pełen poświęceń życie religijne.

Neptunowymi krainami geograficznymi są te, w których przeważają bagna, rozlewiska rzek i jezior, a klimat jest mglisty i deszczowy. W Polsce najsilniejsze wpływy tej planety odczuwa się na Podlasiu (a jeszcze większe były na Polesiu!) oraz w Sudetach. Światowym centrum Neptuna są Irlandia i Szkocja, zamieszkałe przez neptunowe narody Celtów. Równie potężne są wpływy tej planety w Brazylii i w Rosji (wraz z Białorusią i Ukrainą). Najbardziej neptunowym stanem w USA jest błotnista Luizjana.

Energia Neptuna bardzo wyraźnie przejawia się w twórczości artystycznej, szczególnie w muzyce. Z instrumentów muzycznych najsilniej naładowana tą energia jest fletnia Pana, na drugim miejscu postawiłbym szkocką kobzę. Uczuciem, które dochodzi do głosu w inspirowanej Neptunem poezji jest nostalgia, inaczej zwana tęsknicą lub chandrą.

W samej astrologii jako symboliczny równoważnik przyporządkowano Neptunowi znak Ryb; silne jego wpływy odnajdując także w znaku Lwa, o którym się powiada, że Neptun jest tam wywyższony. Pokrewne energie są zawarte w kartach tarota, przede wszystkim w "Wisielcu" (nr 12), w Piątce i w Ósemce Pucharów. Neptunowe treści odnaleźć też można w wielu heksagramach Księgi Przemian; przykładem niech będzie heks. nr 56, "Wędrowiec".

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)