zdjęcie Autora

09 grudnia 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

Zniknięcie tarothermit.com

Kategoria: Tarot

« Kiedy zaczyna się sen? O Adamie Ewie Wężu - jeszcze inaczej »

Od lat jednym z najważniejszych dla mnie, a może nawet najważniejszym, źródłem do zapoznawania się z historią tarota, zwłaszcza jego początków i pierwszych północnoitalskich renesansowych talii, byłą strona tarothermit.com, prowadzona przez Toma Tadfora Little, z jego artykułami i kolekcją rycin.

W ostatnich dniach pracowałem nad „czytelnią” w Tarace, czyli stroną prezentującą strony w Sieci współtematyczne do Taraki, takie, które uważam za lekturę obowiązkową dla nas. Na drugim miejscu w spisie była strona, właściwie cała witryna:

Tom Tadfor Little. The Hermitage: A Tarot History Site. Historia tarota. Pierwsze talie. Nazwy i rysunki najstarszych kart. Historia poszczególnych kart atutowych (niekompletna). Copyright 1999-2001. Witryna wygląda na przerwaną w rozwoju, mimo to b. ciekawa.

Okazało się, że link nie działa, a domena tarothermit.com nie istnieje.

Szukałem przez Google. Wzmianki o Tomie Tadforze Little kończyły się na roku 2008. W Wikipedii jego witryna była jeszcze cytowana w 2009. Póki nie będę wiedział, nie chcę rzucać przypuszczeń, co się stało. „Pustelnia Tarota” nie istnieje.

Przejrzałem dysk. Niestety, w przeszłości nie wrzucałem kopii tych artykułów na twardy dysk. (Chociaż nie wykluczam, że jednak coś skopiowałem. A teraz nie wiem gdzie.) Tarothermit.com traktowałem jako coś, co jest i będzie, jak Wikipedia, Google czy Astro.com. A tu nie ma. Pozostaje nadzieja, że ktoś kopiował, zachowywał i gdzieś te artykuły są.

Jeśli wiesz coś o tej sprawie, skontaktuj się ze mną.

Nie istnieje też witryna www.jaroslawmarkiewicz.neostrada.pl zmarłego w czerwcu br. Jarka Markiewicza, ze znakomitą "Gazetą badawczą" - jego dziennikiem pracy z umysłem.« Kiedy zaczyna się sen? O Adamie Ewie Wężu - jeszcze inaczej »

komentarze

1. W internecie nic nie ginie • autor: Nierozpoznany#202010-12-10 12:32:59

http://www.tarothermit.com">http://web.archive.org/web/*/http://www.tarothermit.com Polecam też http://www.taraka.pl">starą Tarakę To zapytanie pokazuje, że archiwum działało do 2008. Kto i jak prowadzi je teraz - nie wiem. Pewnie Google...

re-komentarz Autora:

Rewelacja! Dzięki za znalezienie. Także witryna (rozwiązanego) Instytutu Badań nad Gnostycyzmem tam jest. Super.

   Wojciech Jóźwiak --- autor

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)