zdjęcie Autora

04 kwietnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Zostań Doradcą lub Współtwórcą Taraki

Kategoria: Projekt Taraka

« Czy chcesz zostać Doradcą Taraki? Ogłaszam konkurs na logo Taraki »

Zostań Doradcą

W czym możesz doradzać Tarace, czyli mnie-Wydawcy, oraz jej Autorom i Współtwórcom? Oto przykładowe problemy:

# Szczegóły z web-engino-logii, czyli działanie i zastosowanie PHP, SQL, JavaScript wraz z (moim coraz bardziej ulubionym) jQuery, CSS (niby nic, ale często z tym upartym zwierzęciem są największe kłopoty), robienie czegoś z bazami, serwerami itd. Wyrażenia regularne – tu strasznie potrzebuję doradcy; tak samo z kapryśnym demonem pod nazwą .htaccess... Fachowcy wiedzą, o czym mówię.

# Znajomość tego, gdzie szukać informacji z informatyki (u nas: tej webowej). Gdzie mogą być gotowe rozwiązania i jak je znaleźć. Bo jest tak, że prawie wszystko z webowej informatyki rozwiązano, a problem w tym, że (a) nie wiadomo, gdzie tego szukać, bo np. nie wiadomo jak co się nazywa w ang. żargonie webologicznym, (b) projektów jest za dużo, a wybieranie i testowanie żre czas & energię.

# Rozplanowanie i działanie stron czyli webologia. Umiejętność wychwycenia tego, czego potrzebuje czytelnik wędrujący po stronie i serwisie. (Dziedzina całkiem odmienna od tej wyżej, bo dotyczy tego, z czym ma do czynienia czytelnik. Silnika czytelnik nie widzi.)

# Płacenie bitcoinem.

# Integracja strony z wielkimi społecznościówkami np. FB.

# Pozycjonowanie dla Googli.

# Język angielski: jak coś napisać, żeby nie było obciachu. Sprawy językowe raczej podpadają pod punkt „Współtwórca”, więc więcej piszę niżej.

# Gdzie szukać w sieci ciekawych szczegółów, np. ikonek, szlaczków, innych elementów graficznych czy w ogóle jakichś dodatków. Przeważnie są problemy z ich nadmiarem, więc potrzebuję doradców, którzy już taką drogę szukania i wybierania przerobili.

Tu taka ogólna uwaga do Doradcy i przyszłego Doradcy: Często nie zdajesz sobie sprawy, ze twoja wiedza jest cenna, bo jest dla ciebie zwyczajna i odruchowa. Na przykład w informatyce zdarzyło mi się, że wydzwaniałem po znajomych informatykach, żeby dowiedzieć się, którym znakiem zapisuje się konkatenację (czyli sklejanie napisów) w języku PHP. Dla każdego, kto przeszedł jakikolwiek kurs PHP w szkole jest to oczywiste: kropka! Ale ja nie miałem szkoły i nie wiedziałem. Było to dość dawno temu, ale zjawisko trwa: coś co dla mnie (lub dla ciebie) jest trudne, dla kogoś jest oczywiste. (Sam kiedyś, lata temu, pytałem się kogoś, który znak zodiaku jest następny po Skorpionie... :) Wróć...

Gdzie, jak, szukać:

#Ludzi – np. potencjalnych nowych autorów Taraki. Bo ktoś chętnie by napisał coś do nas, powiedzmy o szamanizmie w Rumunii, tylko ani ja nie wiem nic o istnieniu tego autora, ani autor nie wie, że istnieje Taraka, albo nie wie, ze potrzebujemy takiego tematu. (Albo nie wie, ze Taraka jest firmą otwartą i pisanie w niej nie jest „zaklepane” dla wydawcy i jego kilku krewnych.) Dotyczy to nie tylko autorów, bo także osób zainteresowanych rozmaitą współpracą.

# Miejsc – np. na warsztaty.

# Kontaktów poza Polską. Patrz Taraka.org.

Sprawy, które wyliczyłem wyżej, są przykładowe i tymczasowe, i co jakiś czas będę dodawał nowe.


Dlaczego potrzebuję „specjalnych” doradców? Bo chciałbym, żeby osoba, decydująca się być Doradcą Taraki (tak! Z dużej litery) do czegoś się zobowiązywała, żeby między nami powstawała pewna umowa i świadomość zasad tej „gry”. Oto moje skromne wymagania wobec Doradców:

Doradca odpowiada na moje pytania. (Czyli na maile albo wpisy na forum.) Oczywiście, możesz będąc Doradcą Taraki, odpowiedzieć: „nie wiem” albo „nie odpowiem, bo to za trudne”, albo „odpowiedź wykracza poza rolę doradcy” - ale żeby jakaś odpowiedź była. Żeby nie było tego peszącego rzucania pytań w próżnię. Żebym czuł, że po drugiej stronie jest osoba, która jest chętna do współdziałania i pomocy i której na tym zależy.

Doradca trzyma się umówionych terminów. (Jeśli np. umówimy się, że na odpowiedź potrzeba 7 dni, to niech to będzie 7 dni.)

I to są chyba wszystkie moje wymagania!

Ja ze swojej strony zobowiązuję się nie zamęczać doradców nadmiarem pytań. Naprawdę, pytać będę dopiero, gdy sam nie znajdę rozwiązania czy odpowiedzi.


Zostań Współtwórcą

Czym Współtwórca różni się od Doradcy? Proste, oto przykład: Doradcę pytam: „jakim znakiem konkatenuje się stringi w PHP?” (od dawna wiem – to tylko przykład); Współtwórcy proponuję: „Zrób mi ładną ikonkę o znaczeniu 'wróć na górę'”. (Taka ikonka jest, może nie najlepsza, ale to tylko przykład.)

Od Współtwórców wymagałbym podobnie jak od Doradców: żeby byli kontaktowi. (Najgorszą plagą w społecznym życiu Internetu jest ciągłe rwanie się kontaktów.)

Oto przykładowe i aktualne (a nawet pilne) zadania dla Współtwórców:

# Potrzebuję ikon kategorii. Przede wszystkim dla angielskiej Taraka.org, ale gdy będą tam, to zastosujemy je od razu też w Tarace-matce polskiej. Tam są kategorie (tematyczne): Antropologia, Astrologia, Informacje, Międzymorze, Mistrzowie i Klasycy, Nowy Szamanizm, Szamanizm, Tarot. W polskiej Tarace kategorii jest więcej, 27, wszystkie są w menu na stronie http://www.taraka.pl/_start. Tak jak teraz autor ma zdjęcie (jako swój element graficzny), to kategorie będą mieć swoje ikony. Ikony, tak sobie wyobrażam, mogą sporządzić różne osoby, ale w ramach współpracy zadbają, żeby wszystkie były w jednym stylu – w miarę.

# Potrzebuję (tzn. raczej Taraka potrzebuje..) streszczeń artykułów. Byłyby to krótkie notki, tylko max. 170 znaków, jak w Twitterze, zawierające najważniejsze informacje o tekście. Notki te byłyby pokazywane w spisach treści, ale najważniejsze, że w wynikach szukania w Googlach! Bo jak dotąd to, co Google wyświetlają przy stronach Taraki, to jest tzw. kaszana. Streszczenia są potrzebne w obu Tarakach: i w polskiej i w angielskiej. Wiec jest tu pole do działania Współtwórców angielskojęzycznych.

# Tłumaczenie, głównie na angielski, ale czasem bywa potrzebny niemiecki, rosyjski, węgierski, czeski.

Takich zadań będzie więcej.

Jak praktycznie zorganizować nasze wpół-działania, pomyślę i napiszę osobno.


Co w zamian?

Promocja Twojej osoby, strony, firmy. To już jest skromnie (bardzo...) zaczęte w ang. Taraka.org, zobacz: Staff. Taki „staff” będzie również w Tarace polskiej. I ma się rozumieć gratisowy dostęp do wszystkich miejsc Taraki i AstroAkademii.


Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Czy chcesz zostać Doradcą Taraki? Ogłaszam konkurs na logo Taraki »

komentarze

[foto]

1. Facebook od ręki przekażę! • autor: Wojciech Jóźwiak2013-04-04 11:23:45

O, jeszcze jedno zlecenie dla Współtwórcy, od ręki przekażę:
Samodzielne prowadzenie, utrzymanie, opieka i robienie strony Taraki na Facebooku: http://www.facebook.com/wwwtaraka
Tę FB-stronę założyłem dość dawno temu, ale zupełnie nie mam dla niej ani czasu ani zapału. Chętnie ją Komuś oddam w pacht. Oczywiscie Komuś, kto do tego zajęcia będzie mieć SERCE. Kto lubi i Tarakę i FB. (Ja mam do FB stosunek: tolerowana konieczność.)
Jeszcze jedno: ów Pełnomocnik powinien wiedzieć, jak to się technicznie robi, łącznie z dostępem, przekierowaniem itd. Bo ja na FB słabo się znam, tzn. prawie wcale.
Czekam na propozycje!

2. Blog • autor: @specjalkaa2013-04-04 19:10:54

W moim koncie nie ma linku "pisz blog" a link "zawiadom mnie" w instrukcji o pisaniu bloga jest nieaktywny. To wpisałam się tutaj.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
specjalkaa
[foto]

3. Blog • autor: Wojciech Jóźwiak2013-04-04 19:20:21

Droga Specjalkao, nie ma linku "pisz blog", bo żeby się taki pojawił, wcześniej muszę Tobie nadać uprawnienie blogowe. Dlaczego linki pocztowe nie chcą działać, nie wiem, bo nic im nie brakuje. (U mnie działają.)
Dalej piszę na priva. WJ

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)