zdjęcie Autora

12 października 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: AstroAkademia (odcinków: 22)

Źródła znaczeń – małe podsumowanie

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: astrologiahoroskopplanety w astrologii

« Nasze codzienne osie horoskopu Nowy obrót kursu astrologii: od 5 września 2018 do czerwca 2019 »

Minął (wczoraj, 11 października '17) pierwszy umowny miesiąc kursu w AstroAkademii. Odbyliśmy cztery webinaria. Wprowadziłem na nich rzecz zupełnie podstawową dla astrologii: trzy źródła znaczeń. Są nimi:

  1. punkty kardynalne czyli osie horoskopu (które są lokalne czyli związane z miejscem stania lub miejscem wydarzenia na powierzchni Ziemi; tu należą medium coeli, ascendent, i miejsca przeciwne do nich)

  2. punkty kardynalne ekliptyki (które są globalne, czyli pokazują ustawienie całej Ziemi względem kosmosu)

  3. planety (które są materialnymi obiektami pozaziemskimi i jest ich 10).

Punkty kardynalne/osie horoskopu mają swoje własne znaczenia lub kompleksy znaczeniowe: imum coeli to „korzenie”, medium coeli to „szeroki świat”, descendent ma sens „ty”, ascendent ma sens „ja”. Oczywiście to co tu piszę, to ledwie hasła, a właściwa treść jest w wykładach i dyskusjach.

W zwykłych wprowadzeniach do astrologii punkty kardynalne horoskopu są włączone do większego zestawu tzw. domów. Ponieważ są one bez porównania ważniejsze i bardziej podstawowe od domów, wprowadzam je same, a na domy (lub coś do nich podobnego) jeszcze poczekamy.

Punkty kardynalne ekliptyki przyjmuje się jako miejsca przyłożenia żywiołów. W Punkcie Barana rezyduje żywioł Ognia, w Punkcie Raka Woda, w P. Wagi Powietrze, w P. Koziorożca żywioł Ziemi. Czym są żywioły, opowiadałem. Chociaż, oczywiście, jako archetypy są „nieopowiadalne” i choćby najdłużej o nich mówić, zawsze pozostanie jakaś reszta. Tak już z tymi archetypami jest.

W zwykłych wprowadzeniach do astrologii punkty kardynalne ekliptyki przemyca się przy okazji wprowadzania znaków zodiaku. Jednak znaki zodiaku są pewną wtórną konstrukcją zależną od punktów kardynalnych. (Dla jasności: Punkt Barana jest początkiem znaku Barana, i tak dalej.) Jak znaki zodiaku powstają z punktów kardynalnych, objaśniałem. I będzie o tym więcej.

Planety mają każda własny charakter (znaczenie), chociaż charaktery te przypominają się wzajemnie i nakładają się na siebie. Na tym polegają ekwiwalencje pomiędzy nimi i ekwiwalencje planet i żywiołów.

Ważne jest w tym momencie to, że mamy te trzy rodzaje źródeł znaczeń. Znaczenie (charakter, itd.) czegoś w horoskopie może pochodzić od osi horoskopu, punktów kardynalnych ekliptyki lub od planet. I to są prawie wszystkie źródła znaczeń w horoskopie. (Piszę „prawie”, ponieważ jeszcze bywają pewne drobiazgi takie jak dodatkowe osie lokalne – niemal nie używane, więc skrajnie mniejszościowe; dodatkowe punkty kardynalne wyznaczane przez ruch Księżyca: mam na myśli węzły księżycowe i Lilith; wreszcie dodatkowe planety lub obiekty podobne do nich, np. Ceres i inne planetoidy, Chiron i inne „centaury” czyli dalekie planetoidy, Eris i inne planety i planetki trans-neptunowe, wreszcie gwiazdy inne niż Słońce, czyli „gwiazdy stałe”. Tych na razie nie bierzemy pod uwagę, ponieważ horoskopy są dostatecznie zrozumiałe bez nich.)

Kiedy opowiadałem o planetach i o ich znaczeniach, mogło pojawić się wrażenie pływania ich znaczeń. Polegające na tym, że ich znaczenia, przekazane poprzez metafory, mogły się wydać niejasne, rozmyte, nie dość określone. To wrażenie, że niby „wszystko może być czymkolwiek” będzie nas pewnie jeszcze prześladować nie raz, ale tak już jest zawsze, kiedy staramy się uchwycić znaczenia i jakości.

Dlatego w następnych webinariach przedstawię bardziej ścisłe modele psychiki i typów osobowości, które „tłumaczą się” na nasz-astrologiczny język planet (i innych astro-znaczeń), i one pomogą nam bardziej trzymać się konkretu, jak Saturn, a mniej pływać, jak Neptun.

Te modele psychiki, o których opowiem w dalszym ciągu, to:

  1. model pięciu wymiarów (znany jako Wielka Piątka lub pod angielskim skrótem OCEAN)
  2. enneagram, i
  3. inteligencje wielorakie wg Howarda Gardnera.

Poprzez nie poznamy znaczenia planet i innych obywateli horoskopu od ich bardziej ścisłej strony. Mam nadzieję.

AstroAkademia: wstęp na końcu

Aktualności AstroAkademii - kursów, dyskusji, spotkań i innych akcji, które prowadzę na stronie www.astroakademia.pl


« Nasze codzienne osie horoskopu Nowy obrót kursu astrologii: od 5 września 2018 do czerwca 2019 »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)