zdjęcie Autora

12 lipca 2014

Teresa Kunka Teresti

z cyklu: Pod Szczęśliwą Gwiazdą (odcinków: 16)

Zrozumieć Koziorożca
"O surowych, samotnych posługach miłości"

Kategoria: Astrologia

« Wina Wodnika Wina Ryb »

Wczoraj przeczytałam wiersz, który - według mnie - oddaje całą naturę Koziorożca, nad którą zastanawiamy się na forum Taraki. Przytoczę go, a potem podam źródło:

Te zimowe niedziele

W niedzielne ranki ojciec także wstawał wcześnie

I w sinoczarnym zimnie ubierał się, aby

Spękanymi rękami, które go bolały

Od roboty na mrozie w dni powszednie, sypnąć

Węgla do pieca. Nikt mu nigdy nie dziękował.

 

Budziłem się, słyszałem trzaskanie drzazg mrozu.

Kiedy się już nagrzało, ojciec wołał na mnie

I zwlekałem się z łóżka, ubierałem w lęku,

W jaki wprawiały mnie chroniczne domowe gniewy.

 

I zapamiętałem parę obojętnych słów,

Z nim, który zdążył już przegnać chłód z domu

I wyglansować moje odświętne półbuty.

Cóż ja wtedy wiedziałem, cóż ja mogłem wiedzieć

 

O surowych, samotnych posługach miłości?

 

Wiersz ten napisał amerykański poeta Robert Hayden, tłumaczenie Stanisław Barańczak.

Kiedy autor się urodził, jego rodzice właśnie się rozstawali i żadne nie chciało opiekować się chłopcem. Trafił do rodziny zastępczej – sąsiadów biologicznych rodziców, lecz nigdy nie był adoptowany i krążył pomiędzy dwoma domami. Pomimo traumatycznego dzieciństwa - nie o tym jest ten wiersz, ale o posłudze miłości, którą docenił, będąc dorosłym.

Ten wiersz odkryłam w ostatnim kwartalniku Coaching, w artykule Natalii de Barbaro o posługach miłości właśnie. Autorka pisze, że ludzie często chowają swoje posługi miłości (takiego określenia używa) za ponurą miną, okraszają nieprzyjemnym słowem, upychają pomiędzy pretensjami i zagrzebują pod sercem, które w tych klimatach wydaje się twarde.

„Bądź łagodny (w swoich ocenach), bo każdy, kogo spotkasz, toczy swoje wielkie bitwy”.

Czy Hayden, uczestnicząc w codziennych awanturach, był łagodny pisząc swój wiersz? Chyba tak. Bo posługi miłości mogą towarzyszyć nawet autentycznej krzywdzie, nie zmywając jej, nie likwidując jej skutków.

Hayden, w swoim dorosłym życiu, cierpiał na depresję. A jednak umiał tę miłość dostrzec, miłość Koziorożca?

 

 

Pod Szczęśliwą Gwiazdą: wstęp na końcu

Będę tu pisać na tematy astrologiczne, a ściślej psychologiczno-astrologiczne, coś w rodzaju astrocoacha. Podjęłam takie postanowienie aby bardziej dopieścić swoje planety w Rybach: Wenus i Merkurego. Neptun na dobre wkroczył do znaku Ryb i mam nadzieję, że mi to ułatwi, da pomysły i natchnienie. Planeta Uran zaczęła koniunkcją tranzytować moje Słońce w Baranie. A z doświadczenia innych osób wiem, że to jest nie lada wyzwanie. Taki tranzyt zdarza się raz w życiu. W Tarace mało jest takich tematów i czuję pewien niedosyt. Trafiłam do Taraki w poszukiwaniu astrologii właśnie. Brakuje mi tematów z pogranicza, takich które by wiązały astrologię z życiem codziennym, z psychiką człowieka jego decyzjami, może nawet zdrowiem. Trochę będzie o gwiazdach - filmowych, z którymi spotykam się, jako nadworny kronikarz, podczas trwania festiwalu Ińskie Lato Filmowe.

Korekta przez: ()« Wina Wodnika Wina Ryb »

komentarze

1. uczuciowość Koziorożca • autor: Nierozpoznany#7532014-07-12 13:57:06

Piękny wiersz.
Codzienne czynności, właśnie takie przyziemne, bez fajerwerków i romantyzmu, szara rutyna. Na początku to śniadania do łóżka, z jeszcze ciepłymi bułeczkami i koniecznie żywe kwiaty. Z czasem dalej robi się śniadanie dla wszystkich, z rytuałem wspólnego spożywania posiłku. Potem dalej się je razem, tylko że jedno już jest z nosem w komputerze, a drugie stoi, bo już ma czasu usiąść. I niby je się te śniadania razem, ale już się nie pamięta po co. Z takiej rutyny i przyzwyczajenia. Zrobione śniadanie staje się oczywistością, przestajemy na nie patrzeć jako wyraz miłości, zaangażowania, szacunku. Myślę, że wiele w Koziorożcu jest z takiej matki/ojca, który wstaje wcześniej żeby wszystkim przygotować śniadanie i wyprawić w świat. Koziorożce są nieocenione w tworzeniu rodzinnych, miłosnych rytuałów, tradycji.
[foto]

2. czy to jest wina Koziorożca • autor: Teresa Kunka Teresti2014-07-12 19:21:20

Koziorożec okazuje miłość przez posługi: ponieważ cię kocham to coś dla ciebie zrobię, żebyś się nie męczył, żeby było ci ciepło, ciężko popracuję i zarobię pieniądze, dla ciebie. Ale czy to jest docenione przez otoczenie. Koziorożec to często pracocholik i nie ma go w domu kiedy jest potrzebny, bo pracuje, z miłości do żony do dzieci. Bo tylko tak potrafi okazać miłość.
Ale Koziorożec nie potrafi sprzedać tej miłości, nie przytuli, nie pochwali, nie powie nic miłego i ludzie myślą, że ich nie kocha. Czasem coś burknie i twardo wyegzekwuje obowiązki, nie ma pomiłuj. Koziorożec nie jest lekki w codziennym obcowaniu, wiem coś o tym.
Posługi miłości mogą towarzyszyć autentycznej krzywdzie, nie zmywając jej, nie likwidując jej skutków, pisze de Barbaro.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)