zdjęcie Autora

05 lipca 2013

Wojciech Jóźwiak

Serial: Nasze zwierzęta mocy
Astrologia ptaków krukowatych
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Symbole
Tematy/tagi: krukptakizwierzęta mocy

◀ Ptaki drapieżne ◀ ► Orzeł (1) ►

W Polsce żyje 7 gatunków czyli ptaków z rodziny krukowatych (Corvidae). Ustawiając je od największego do najmniejszego, są to: kruk, wrona, gawron, kawka, sroka, sójka i orzechówka. W innych krajach Europy są jeszcze wieszczek (w górach na południu), wrończyk (tamże i na Wyspach brytyjskich) i sroka błękitna (w Hiszpanii). W świecie jest ich ponad 120 gatunków. Krukowate w większości wygrały z nawałą, jaką dla biosfery jest ludzka cywilizacja. Dzisiaj są jeśli nie najliczniejszymi ptakami, to na pewno tymi najbardziej widocznymi, najłatwiejszymi do zobaczenia – może prócz mew, ale te trzymają się wody. Tu gdzie mieszkam, na Mazowszu, słychać je i widać nieustannie i pojawia się u mnie sześć gatunków z polskiej siódemki - prócz orzechówki, której nie ma na nizinie.

Krukowate sprostały ewolucyjnemu wyścigowi z człowiekiem dzięki tej samej broni, którą my wygrywaliśmy z resztą przyrody: dzięki swojej wybitnej inteligencji. Kruki są najmądrzejszymi z ptaków, a ich mniejsi krewni niewiele im ustępują. Kruki są inteligentniejsze od większości ssaków: lepsze od nich są tylko psy, koty i ich dzicy krewni, i oczywiście słonie, delfiny i małpy człekokształtne, które mają umysły niewiele gorsze od ludzkich, tyle że nie mówią pełnymi zdaniami.

Ptaki krukowate łatwo obserwować, także „okiem” astrologa lub szamana, po pierwsze dlatego, że są wciąż w polu widzenia, po drugie dlatego, że każdy gatunek ma swój wyrazisty charakter, który jawnie przypomina ludzkie typy zodiakalne, planetarne czy enneagramowe. Z małą przesadą można powiedzieć, że przyglądając się „wronom”, nauczysz się ezoterycznej psychologii.

Kruk jest pewny siebie, czujny, ale przy tym jakby mocno okopany w swoim własnym świecie. Ze wszystkich swoich krewnych zachowuje się najmniej stereotypowo. Unika schematów. Nawet lata inaczej niż wszystkie ptaki, bo zna takie sztuczki jak przewroty w locie i wywracanie się brzuchem do góry. Na połoninach wielokrotnie obserwowałem, jak bawiły się z wiatrem: podlatywały pod szczyt od zawietrznej i na grani dawały się porywać wichurze. Inną ulubioną zabawą kruków jest podchodzenie naziemnych drapieżników i skubanie ich za futro. W ten sposób sprawdzają, czy wilk albo niedźwiedź pozwoli sobie wyrwać kawałek zdobyczy sprzed nosa. Ta bystrość i nie-schematyczność, można wręcz powiedzieć: umysł wynalazcy, naprowadza nas na znak zodiaku: kruk to Wodnik! Co sprawdza się też w drugą stronę, bo zarazem ludzie ze znaku Wodnika mają w sobie coś z tego ptaka, jakieś dziwne podobieństwo do kruka. Sprawdź! Przy tym jest to Wodnik z silnym Marsem, bo przecież kruk to rasowy wojownik.

Kruki mają też coś z przeciwnego znaku Lwa. Przekonasz się, gdy wejdziesz na ich terytorium - one tam czują się władcami i patrzą na człowieka wcale nie jak na wroga, ale kombinując, do czego ten nowy obywatel ich państwa im się przyda. Mają też rozbudowane życie rodzinne i towarzyskie. W Bieszczadach widziałem, jak zlatują się na towarzyskie imprezy, nawet po kilkadziesiąt ptaków.

Wrona stanowi inną jakość. Tu ważna uwaga: wielu ludzi myli wrony z innymi krukowatymi i tym słowem określa wszelkie „czarne i kraczące”, czyli przeważnie gawrony i kawki. Wrony różnią się od nich z daleka szarym tułowiem. U nas kiedyś były dość rzadkie, widocznie przechodziły jakiś kryzys, ale ostatnio się rozmnożyły. Wrony stają się pospolite dopiero dalej na południe: w Austrii, w Chorwacji, na Bałkanach, i tam widać ich spore stada. Wrony w odróżnieniu od kruków są skłonne do zadumy, jakieś nostalgiczne, "odleciane" - jeśli tak można powiedzieć o ptaku. Lecą w nieodgadnionym celu... Nad Adriatykiem widywałem je jak zjawiały się od strony gór i pracowicie wiosłując skrzydłami żeglowały w porannym powietrzu gdzieś - po co? - na odległe wysepki. Zagapiają się, choć przy tym są ostrożne, nieufne, ale i delikatne. Wrony mają coś ze znaku Ryb.

Gawron to istota w najwyższym stopniu saturnowa. Odpowiedni znak, to oczywiście Koziorożec. Te ptaki przypominają dostojnych starców, poruszających się sztywno w za ciasnych czarnych uniformach. Gawrony, inaczej niż ich krewni, nie mają poczucia humoru, są schematycznie i zachowują się jakby przestrzegały odwiecznych przepisów lub jak nakręcane automaty. Gdyby istniała ptasia armia, to kruk byłby generałem, wrona wywiadowcą-szpiegiem, a gawrony szłyby czwórkami jako zdyscyplinowana piechota.

Kawka jest ze znaku Bliźniąt: to ptak gadatliwy, rozplotkowany, nieustannie odwiedzający sąsiadów; zresztą kawki gnieżdżą się koloniami i żyją w swoich plemionach, gdzie każdy każdego zna. Gdy wylatują na żer, widać, że mają mnóstwo spraw do załatwienia i co chwila czymś się wspólnie ekscytują.

Sroka ma coś ze znaku Barana i coś z Wagi. Z Barana ma naturę urwisa i anarchisty. Konrad Lorenz pisał, że sroki są aspołeczne i gdy wejdą pomiędzy uspołecznione kawki, sieją tylko zamęt i histerię. Także, jak wiadomo, kradną, wyciągają pisklęta z gniazd i „po baraniemu” wrzeszczą bez powodu. Ale zarazem, o dziwo, żyją w zgodnych parach i zawsze jak widzisz srokę, to niedaleko jest druga, jej wierny partner. I jak eleganckie noszą stroje – niby garnitur do białej koszuli. To jest właśnie ten estetyczny wpływ znaku Wagi.

Sójki są ze znaku Panny. Pracowicie się krzątają i widać je jak lecą od drzewa do drzewa, od jednej kępy lasu do drugiej. Mają swoje stałe rozkłady lotów i czynią wrażenie, jakby zawsze wiedziały, czym pożytecznym się zająć. Sójki faktycznie pracują, zwłaszcza na jesieni, kiedy zbierają żołędzie i chowają je na zapas na zimę. Zakopują je w ziemi i czasem zapominają gdzie - wtedy żołędzie wyrastają w dęby. Dawniej przez Europę ciągnął się pas dębowych lasów, od Pirenejów do Wołgi, wszystkie zasadzone przez sójki.

Orzechówki znam najmniej, gdyż nie ma ich w mojej okolicy. Najłatwiej je spotkać w Tatrach po słowackiej stronie. Działają w pojedynkę, zachowują się skromnie, ale widać, że znakomicie znają swój teren i umieją go spożytkować. Zapewne są magicznie spokrewnione ze znakiem Raka.

◀ Ptaki drapieżne ◀ ► Orzeł (1) ►


Komentarze

[foto]
1. Sroka nie całkiem czarno-białaNes W. Kruk • 2013-07-09

Jeśli poznać srokę bliżej, okazuje się, że pod czarnym frakiem i białą  koszulą skrywa wręcz tęczowe pióra (ogon). Załączam zdjęcie:
Pióra Sroki
[foto]
2. GawronPrzemysław Kapałka • 2013-07-09

Gawrony to moje ulubione ptaki. Może byłyby takimi kruki, gdybym je częściej widział.
[foto]
3. Polecam trzy pozycje...Nes W. Kruk • 2013-07-09

Polecam trzy pozycje w temacie:
"Opowieść  o kruku", Lech Wilczek, wyd. Prószyński i S-ka, 1996
"Kruk", Dorota Zawadzka, Wydawnictwo Klubu Przyrodników 2006, seria "Monografie Przyrodnicze"
"Symbolika Kruka, Między mitem a rzeczywistością", Andrzej Szyjewski, Zakład Wydawniczy NOMOS, 1991

I przy okazji. Szyjewski pisze, że ptakiem Asklepiosa (rzymski Eskulap), boga lecznictwa jest kruk. Jako związek podaje, że Asklepios był synem nimfy Koronis "Wrony" (łac. Coronis, ang Crow)  i boga Apollina (Apollo). Związek mitologiczny między Słońcem (Apollo) a Krukiem to temat rzeka.
Adwersarzem Kruka (często też krewnym) jest orzeł. W naturze wynika to stąd, że oba ptaki karmią się padliną. Czasem o nią rywalizują, czasem współpracują.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)