zdjęcie Autora

02 maja 2016

Wojciech Jóźwiak

Serial: Kolej warszawsko-wiedeńska
dare.ht.lu.se czyli niesamowity atlas Państwa Rzymskiego
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Podróże i regiony
Tematy/tagi: historiamapaRzym

◀ Rewelacyjny serwis topographic-map.com ◀ ► Gorzkie wnioski z czytania prof. Piskozuba ►

Digital Atlas of the Roman Empire - dzisiaj nań trafiłem i jestem pod wrażeniem. Strona otwiera się na mapie okolic Romy: takich, jakie były Wtedy.

Digital Atlas of the Roman Empire – dzisiaj nań trafiłem i jestem pod wrażeniem. Strona otwiera się na mapie okolic Romy: takich, jakie były Wtedy. Oczywiście wokół Romy długo nie zabawiłem i e-ruszyłem na północ, przez Florentię, Bononię, rzucając okiem na Ravennę, Genuę, Mediolanium, Augustę Taurinorum, Veronę (nawet Sirmione, wtedy Sirmio, już było i leżało na czubku ozu, tam gdzie teraz zamczysko)... Wenecji nie było! Na tej równinie najbardziej interesuje mnie Aquileia, bo to odwieczna brama z Italii w nasze strony. Triest nazywał się Tergeste, co jak przypuszczają językoznawcy, śladem pokrewieństw słowiańsko-weneckich, bo to jakby „targowisko”. Pag nazywał się Cissa – nie wiedziałem! Wzgórza koło Karlovaca nazywają się groźnie Alpes Ferrae: Alpy Dzikie. Zagrzebia nie widać, chociaż jest tam skrzyżowanie dróg. Już po słoweńskiej stronie leży miejscowość o jawnie celtyckiej nazwie Neviodunum (to „dunum” – mur, ściana, twierdza weszło do naszej nazwy Tyniec i do ang. town), dzisiaj niedaleko stamtąd jest Novo Mesto: to samo znaczy. Lublana nazywała się Emona, ówczesna Celeia mało się zmieniła: nazywa się Celje, Poetovio dziś jest Ptuj. Koło Klagenfurtu było Virunum. Szombathely też już było i nazywało się ślicznie Savaria, a chwilę dalej na północ, gdzie wypustki Alp schodzą nad Jezioro Nezyderskie była Scarbantia, czyli dzisiejszy Sopron.

Dalej już tylko Vindobona... a za Istrem (szkoda, że nie podawane są rzymskie nazwy rzek) pusto. Rzadko oznaczone oppida znane chyba tylko z archeologii, bo nazw nie mają. Prócz Laugaricio koło Trenczyna. Nasze tereny są fascynująco puste, chociaż autorzy map nie ustrzegli się mechanicznego błędu: są naniesione zbiorniki zaporowe: Solina, Otmuchów i inne. Dniepr (bo i tam można się przesunąć) jest taki jak teraz: ciąg wielkich sztucznych jezior, a nie wolna rzeka jak jeszcze 100 lat temu. Ale wybrzeża Holandii zrekonstruowane tak, jak prawdopodobnie przebiegały przed tamtejszymi wielkimi melioracjami. Trier-Trewir, gdzie miał po tysiącleciach urodzić się Pijaczyna z Trewiru, nazywa się Colonia Augusta Treverorum.

Jeśli pominąć zadunajskie pustki, to jakaś bardziej ludzka była tamta Europa.

◀ Rewelacyjny serwis topographic-map.com ◀ ► Gorzkie wnioski z czytania prof. Piskozuba ►


Komentarze

[foto]
1. Ciekawa nazwa starożytna...Wojciech Jóźwiak • 2016-05-03

Tak wygląda kawałek południowej Anglii (która za Rzymu żadną Anglią jeszcze nie była, bo nie było Anglów):



W miejscu obecnego Dorchester jest miejscowość:
Durnovaria
-- w innych skalach mapy też Durnonovaria.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)