zdjęcie Autora

31 października 2022

Wojciech Jóźwiak

Serial: Robienie Taraki
Do czego może i będzie służyć Taraka?
Trzy funkcje lub „pożytki” ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Projekt Taraka

◀ Powrót Taraki po 2 latach? Nowe propozycje ◀ ► 5 grudnia 2022. Co nowego w Tarace? ►

Nowa Taraka jako (1) e-biblioteka, (2) bieżący serwis, (3) przechowalnia-repozytorium tekstów „obcych”, tzn. napisanych kiedyś z innym przeznaczeniem, a teraz oddanych do Taraki na trwanie.

Nową wersję Taraki uruchomię w listopadzie b.r. 2022 (jeśli nic nie przeszkodzi). Do czego będzie służyć ten nowy/nienowy serwis?

1) Pierwszy pożytek: jako zbiór, e-biblioteka tekstów. Tym już jest obecnie i od wielu lat. Teraz w nowej wersji będzie więcej opcji ułatwiających poruszanie się po tym zbiorze i wyszukiwanie interesujących „kawałków”.

2) Drugi: normalny aktualizowany serwis, do którego możesz pisać, zamieszczać w nim swoje teksty. Dawna Taraka była multi-blogiem wielu autorów i takim multiblogiem powinna pozostać. – Oczywiście, jeśli będą chętni autorzy.

3) Trzeci pożytek: jako przechowalnia-repozytorium dla tekstów napisanych oryginalnie gdzie indziej, tzn. z innym miejscem przeznaczenia. Takie teksty możesz uratować od zapomnienia, wrzucając je do Taraki. Nastawiam się (bowiem) na to, żeby Taraka w nowej wersji była możliwie odporna na upływ czasu. Żeby trwała i żeby trwałość była jej atutem. Ten punkt rozwinę...

Wyobraź sobie, że jesteś autorem (-ką) cennych wypowiedzi, które kiedyś zamieściłeś na swoim blogu, który dzisiaj już nie istnieje, lub istnieje, ale mało kto do niego zagląda. Tymczasem tobie, jak każdemu autorowi, najbardziej zależy, żeby twoje teksty były w obiegu, były czytane, by krążyły w świadomości ludzi. Co robisz? – Zamieszczasz je w Tarace. Oczywiście pod warunkiem, że te teksty są „dostatecznie tarakowe”, tzn. pasują do naszego profilu. To samo dotyczy tekstów wysłanych do czasopism, które już nie istnieją. Lub zamieszczonych kiedyś na Facebooku, gdzie przepadły i nikt ich ani nie czyta, ani nie wie, jak do nich dotrzeć, ani nawet (nie wie) czy takie są.

Taraka ma dział „Znaleziska”, czyli linki do tekstów z „tarakowych” tematów, ale znalezionych na innych stronach-serwisach. Otóż znaczna część tych publikacji już nie istnieje. Domeny, które je zawierały, po kilku lub kilkunastu latach przestały istnieć lub zmieniły temat, lub pozbyły się nieaktualnych treści. Kiedy widzę takie „linki donikąd”, żałuję, że kiedyś nie namówiłem ich autorów, by kopie swoich tekstów dali do Taraki.

W ramach zapewnienia Tarace trwałości, chcę udostępnić jej „wnętrzności”, tzn. skrypty PHP, kiedy już będą w miarę skończone. Jest jeszcze treść czyli baza danych. Tu rozwiązaniem może być znalezienie kilku trzymaczy bazy (base keepers): byłyby to zaprzyjaźnione osoby, które by na swoich dyskach trzymały kopie bazy danych i np. co miesiąc zamieniały na aktualną. Może istnieją już gotowe i profesjonalne sposoby na to – zobaczę.

◀ Powrót Taraki po 2 latach? Nowe propozycje ◀ ► 5 grudnia 2022. Co nowego w Tarace? ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)