zdjęcie Autora

17 marca 2014

Wojciech Jóźwiak

Serial: Auto-promo Taraki 3
Geometria pojęć
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Symbole

◀ Tomorrow belongs to me – trochę innym okiem ◀ ► Ciekawe czasy ►

Geometria pojęć, czyli co łączy znaki zodiaku, karty tarota, enneagram i heksagramy Księgi Przemian?

Co łączy znaki zodiaku, karty tarota, enneagram i heksagramy Księgi Przemian? Nasuwa się szybka odpowiedź: wróżby, dywinacja! Te systemy służą do dywinacji. – Ale enneagram NIE jest używany do dywinacji... Więc co łączy? – To, co w tytule: to, że wszystkie te systemy są szczególnymi przypadkami geometrii pojęć. A czym jest geometria pojęć? Jest takim układaniem pojęć w geometryczne figury, przy którym relacje w obrębie geometrycznej figury okazują się być relacjami między pojęciami.

Zodiak z jego 12 znakami, podzielonymi na grupy po 4 żywioły i 3 jakości, jest wzorowym przykładem takiej struktury. Zauważmy, że strukturę tę odkryto dlatego, że 12 punktów oznaczających pojęcia rzucono na niebo, na pas ekliptyki, po którym wędrują Księżyc, Słońce i planety. W tym przypadku naturalna geometria nieba stała się wzorem dla przestrzennego czyli geometrycznego ujmowania pojęć.

Karty tarota są jednak tworem i zbiorem kapryśnym. Ich liczba, 78, nie jest szczególnie ładną liczbą. Jest iloczynem 2*3*13, więc mogłaby być rozbita na 13 szóstek lub 6 trzynastek. Jednak chyba nikt nie próbował znaleźć takiego porządku w tarocie. 78 jest rozumiane jako suma 56 małych arkanów i 22 karty atutowe czyli wielkie arkana. Liczba małych arkanów 56 = 8*7 = 4*14 = 4*(10+4) jest dobrze oswojona: to 10 kart numerycznych plus 4 karty dworskie, a każda taka grupa występuje w czterech kolorach czyli karcianych odpowiednikach żywiołów: Kije czyli Ogień-energia, Puchary czyli Woda-emocje, Miecze czyli Powietrze-intelekt i Monety czyli Ziemia-materialne wartości. Za to liczba 22, liczba wielkich arkanów, to tylko 2*11, czyli liczba zupełnie nie-oswojona; od biedy sprawia to, że (gdyby ktoś się uparł) to każdej karcie może przyporządkować jej anty-kartę. Ale tego się nie robi.

Geometryczno-pojęciowe rozważanie wielkich arkanów ruszyło z martwego punktu (w którym stało przez 600 lat!) odkąd Krzysztof Wirpsza przyporządkował po dwie karty do każdego punktu enneagramu, według prostego klucza: że do punktu numer N należy karta numer N i karta o numerze N+10. Czyli na przykład punktowi enneagramu nr 5 (Piątka-Obserwator) odpowiadają dwie karty: 5-Papież i 15-Diabeł. Pierwsza z nich, 5-Papież, ilustruje ruch Piątki-Obserwatora w komforcie (w dobrej zgodzie z enneagramową doktryną), druga, 15-Diabeł ilustruje ruch tegoż punktu enneagramu w stresie. Pozostają cztery karty, dla których nie ma punktów enneagramu; są to te o numerach: 0, 10, 20 i 21 – ale one okazują się tworzyć własny wyrazisty cykl.

Po reformie Wirpszy tarot następująco podzielił się liczbowo:

4*(10+4) + (2*9 +4)

czyli: cztery grupy w czterech kolorach-żywiołach po 10 kart numerycznych plus 4 karty dworskie, plus 18 atutów „enneagramowych” (po dwie, komfortowa i stresowa, na każdy punt-typ enneagramu) i 4 atuty poza-enneagramowe.

Trochę to skomplikowane. Następny krok czeka na wykonanie. Dwa lata temu spotkałem się z tzw. płaszczyzną Fano. Ten geometryczny twór składa się z 7 punktów połączonych też siedmioma „liniami”, tak że na każdej linii leżą 3 punkty. Wolę go nazywać „figura Fano” – bo co to za „płaszczyzna” która ma tylko 7 punktów...? Figura Fano ma 720 przekształceń, które nie naruszają jej struktury. Stanowią one tzw. (w matematyce) grupę. Przekształcenia te dzielą się na klasy – każda klasa zawiera przekształcenia jakoś do siebie podobne. Wśród tych klas są takie, które mają – uwaga! – następującą liczbę elementów: 56, 21 i 1.

Czyli tyle, ile małe arkana, wielkie arkana (bez jednej) i jedna szczególnie wyróżniona karta wielkich, zapewne 21-Świat.

Zacząłem (prawie 2 lata temu) pisać o tym w blogu pt. „Tarot, astrologia i płaszczyzna Fano”. Dotąd nie skończyłem.

◀ Tomorrow belongs to me – trochę innym okiem ◀ ► Ciekawe czasy ►


Komentarze

[foto]
1. Bóg jest matematykąEwa Maria Piasecka • 2014-03-22

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)