zdjęcie Autora

08 czerwca 2016

Włodzimierz Skupień

Serial: Slavia & Germania
Gród Lubusz
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ Starogard Wagryjski ◀ ► Gród Lipiany ►

Lubusz (niem. Lebus) miasto w Niemczech, w Brandenburgii, nad Odrą .Dzisiaj jest to miasteczko zupełnie prowincjonalne,

Lubusz (niem. Lebus)  miasto w Niemczech, w Brandenburgii, nad Odrą .Dzisiaj jest to miasteczko zupełnie prowincjonalne, położone kilka kilometrów na północ od Frankfurtu nad Odrą. Kiedyś było inaczej, kiedyś Lubusz był stolicą Ziemi Lubuskiej ,siedzibą biskupa i ważnym punktem handlu na szlakach do Bałtyku i na wschód Europy .Mamy dzisiaj województwo Lubuskie a niestety nie mamy Lubusza, został po tamtej stronie Odry i całkowicie utracił znaczenie w stosunku do pobliskich  Frankfurtu i Kostrzynia. Gród leżał kiedyś na wysokiej wyspie na Odrze , bardzo dogodny do obrony zasiedlony był już w epoce brązu .Zmiana koryta Odry przykleiła go do zachodniego brzegu i w ten sposób utracił szansę a powrót do Polski w 1945 roku, podobnie jak wiele innych miast Ziemi Lubuskiej pozostał po niemieckiej stronie .Szkic na mapie cieniowanej pokazuje dawne koryta Odry (czerwona  linia przerywana ) :


Niemiecka strona Slawenburgen tak opisuje ten gród :

Już w epoce brązu  gród na Wzgórzu Zamkowym  w Lubuszy   został ogrodzony   wałem. I drewnianą palisadą . Po jego zniszczeniu, około 800 pne. został odbudowany i zasiedlony przez przedstawicieli tzw kultury łużyckiej ( Grupa Górzycka ) przełomu epok brązu i żelaza . Badania archeologiczne wskazują na nowe umocnienia grodu przez osiedlających się  w Lubuszy Słowian najpózniej na  początku wieku IX.  . Był to główny gród plemienia Lubuszan( Leubuzzi,) najbardziej wysuniętego  na wschód odłamu Wieletów( Wilzen)  .Zajmowali oni oba brzegi   Odry i prawdopodobnie nazwa grodu pochodzi własnie od nazwy plemienia . Od tego czasu używana j est  nazwa grodu w formach Lubusz, , Lebuz lub Lebus  . Uważa się też , że z kolei nazwa  plemienia Lubuszan pochodzi od imienia Liubus , noszonego przez  wodza Wieletów , który na początku IX wieku miał zwierzchnictwo nad plemionami Wilczan . Około  925 roku zamek został prawdopodobnie ponownie  zniszczony w wyniku wewnątrzplemienych  sporów o władzę .. Dawny gród znajdował się na wzgórzu nazywanym dzisiaj Wzgórzem Zamkowym (Schlossberg)

Tyle można przeczytać na stronie Ronny Krugera.

Przektrój przez wzgórze zamkowe  , którego zdjęcie przesłał mi nieoceniony Adrian Leszczyński pokazuje kolejne fazy   przebudowy  grodu od epoki brązu ( zielony), poprzez wczesną epokę żelaza ( żółty ), epokę osadnictwa słowiańskiego ( szary i niebieski) aż po przebudowy z XIII i XIV wieku (:czerwony i czarny ).

 

Adrian przesłał mi więcej zdjęć z tego grodu wraz z kilkoma informacjami. Zainteresowany tematem odwiedziłem to miasteczko w trakcie swojej niedawnej podróży  do Niemiec. Muszę przyznać, że w ostatnich latach ( od wizyty Adriana ) wiele się tam zmieniło. Po przeprowadzeniu gruntownych prac archeologicznych powstał tam ciekawy kompleks informacyjo-rekonstrukcyjny.

Zarysy, kształt i funkcję grodu z czasów jego świetności ( XII  w) przedstawia stalowo-kortenowa konstrukcja wskazująca obrys historycznych budynków, murów ,fosy i mostu . Jest do tego wiele tablic informacyjnych i zieleni. Także ławeczki i stoły dla odpoczynku po wspinaczce na wysokie wzgórze a także piękny taras widokowy na Odrę i Polskę . Trafiłem na dobrą  pogodę i mam świetne wrażenia z pobytu .  Oto kilka zdjęć . Na pierwszym most ponad fosą do grodziska .


Na drugim obrys baszt i murów zamku w Lubuszy będącego pałacem biskupów .



No i wspaniały widok z tarasu na Odrę ( taras to miejsce jednej z 3 wież ).


Aby sobie lepiej wyobrazić to miejsce posłużę się jeszcze raz zdjęciem Adriana Leszczyńskiego, zdjęciem makiety zamku z muzeum Lubusza .


Muszę dodać, że na dole, nad Odrą w tzw. Dolnym Mieście jest marina żeglarska, plac biwakowy, przystań kajakowa , miejsce na ognisko i grilla ( nawet drewno na ognisko leży ), jest też restauracja z dużym ogródkiem i parkingiem. Poza tym wiele informacji po polsku jak chociażby taki słupek, jak na poniższym zdjęciu . Polecam !


Uzupełnię jeszcze trochę informacji historycznych . Lubusz został włączony do Państwa Mieszka około 960 roku i od razu wzmocniony i rozbudowany . Jako gród graniczny narażony był od początku na ataki ze strony cesarstwa . W trakcie konfliktu z Geronem  Lubusz został na pewien okres utracony. Potem odzyskiwany i znowu tracony. Rozgrywały się tam walki i bitwy . Gród Lubusz , został zaatakowany i zniszczony w 1012 przez Bolesława Chrobrego, który wobec niedojścia do skutku wyprawy saskiej na Polskę w tymże roku, przejął inicjatywę w wojnie. W 1013 zawarto pokój, na mocy którego książę polski otrzymywał od króla niemieckiego Henryka II   Milsko i Łużyce w formie osobistego lenna. W 1124 (w czasach Bolesława III Krzywoustego) legat papieski Idzi z Tuskulum wpłynął na powstanie tutaj diecezji lubuskiej, której zadaniem miała być chrystianizacja pogranicznych terenów słowiańskich

Na skutek rozbicia dzielnicowego Polski w 1138 Lubusz został częścią księstwa śląskiego. w 1209  roku miała w Lubuszu miejsce bitwa pomiędzy oddziałami margrabiego Dolnych Łużyc Konrada II a wojskami księcia wielkopolskiego Władysława III Laskonogiego wspierającymi obrońców Lubusza.

Poniższa mapa przedstawia obszar Ziemi Lubuskiej za czasów Henryków Sląskich.


W 1226 książę Henryk I Brodaty nadał Lubuszowi prawa miejskie. W 1239 pod Lubuszem miała miejsce bitwa, w której Polacy pod wodzą Henryka II Pobożnego zadali ciężkie straty siłom Marchii Brandenburskiej, chcącej zająć ziemię lubuską. Od 1242 do 1248 pozostawał w granicach księstwa wrocławskiego. W latach 1249-1252, na skutek sprzedaży przez księcia legnicko-głogowskiego Bolesława Rogatkę, Ziemia Lubuska przeszła w ręce najpierw arcybiskupów magdeburskich, w końcu margrabiów brandenburskich.  W 1276 roku biskup Wilhelm I z Nysy przeniósł siedzibę diecezji lubuskiej z Lubusza do Górzycy. Pod koniec XIII wieku znaczenie Lubusza zmalało, a centra dzielnicy zaczęły przenosić się do innych miejscowości: Kostrzyna nad OdrąFrankfurtu nad Odrą . Biskupi lubuscy do 1424 byli podlegli jeszcze  arcybiskupowi w Gnieżnie . W 1424 r. biskupstwo lubuskie zostało podporządkowane arcybiskupowi w Magdeburgu, a w 1598 zostało zlikwidowane . Polityka przejmowania przez kościół dóbr skłóconych w czasie rozbicia  dzielnicowego książąt polskich doporowdziła do stopniowej utraty ziemi lubuskiej na rzecz Brandenburgi, która wykupywała dobra kościelne i przyłączała do cesarstwa .W pewnym okresie  do kościoła nalezało 80% dóbr ziemskich  Ziemi Lubuskiej nadanych czy wykupionych od polskich ksiąząt. W  XV wieku kupili to wszystko Krzyżacy i doszli tym sposobem do samego Gdańska. Wszystko lega artis , powoływali się na kroniki  Einharda . Niemcy będąc  spadkobiercami  cesarstwa Karola Wielkiego, który miał lenników aż do Wisły ( tak więc do Gdańska ), mieli  w/g nich prawo do tych ziem .

Na koniec historyczny szkic Lubusza  . Widoczne 3 charakterystyczne wieże na wysokim wzgórzu.


◀ Starogard Wagryjski ◀ ► Gród Lipiany ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)