zdjęcie Autora

23 września 2019

Paulina Lucyna Danecka

Serial: Twórcza psychologia
Kreatywna re-edukacja: nie jest za późno!
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ Zrozumieć chaos, czyli… smutek ◀ ► Nikt nie może „leczyć” z traumy ►

Każdy może zacząć żyć kreatywnie, o ile wzbogaci przekonania na swój temat i na temat kreatywności. Pogódź się z faktem, że jesteś kreatywny. Rozruszaj wyobraźnię i umysł. Pozwól sobie czuć nową wolność oraz nową jakość dyscypliny.

Kiedy kreatywność stanie się domeną twojej codzienności, będziesz rozwiązywać problemy z większą niż dotąd lekkością, świat wyda ci się miejscem bogatszym, pełnym i otwartym. Zaczniesz korzystać z ukrytych dotąd możliwości oraz umiejętności – z przyjemnością!

Brzmi obiecująco? Bardzo, czy tylko trochę? Co Cię powstrzymuje przed kreatywnością? Brak czasu i przestrzeni? Brak zrozumienia, czym jest ten stan? A może przekonanie o braku talentu? Nie jesteś artystą i nie chcesz nim być? Codzienna kreatywność jest wciąż dla ciebie – Cokolwiek robisz – kreatywność pomoże Ci robić to lepiej! – przekonuje Eric Maisel, autor „The Creativity Book”.

Jesteś freelancerem? – dzięki kreatywności będziesz szybciej dostrzegać możliwości i zyskasz umiejętność płynnego działania w zgodzie ze zmianą. Pracujesz w dużej korporacji? – rozwiniesz umiejętność lepszego zarządzania swoim czasem i potencjałem. Niezależnie od ścieżki kariery – poczujesz, że żyjesz bardziej.

Eksplorowanie zapomnianych obszarów

Każdy może zacząć żyć kreatywnie, o ile wzbogaci przekonania na swój temat i na temat kreatywności. Pogódź się z faktem, że jesteś kreatywny. Rozruszaj wyobraźnię i umysł. Pozwól sobie czuć nową wolność oraz nową jakość dyscypliny. Te trzy zmiany sprawią, że spojrzysz na świat z perspektywy wspaniałej pasji oraz ciekawości.

Maisel inspiruje do eksplorowania zapomnianych obszarów – ciszy, ryzyka, tajemnicy i miłości. Ćwiczenia, które proponuje, mają na celu wzbogacenie wyobraźni, redefinicję zaufania, stymulację myślenia a także rozwój świadomości i innych aspektów twórczej osobowości.

Tworzenie czasu i przestrzeni

Te dwie kwestie – czas i przestrzeń – są kluczowe. Od nich zaczyna się roczna przygoda z ćwiczeniami mięśni kreatywności. Zacznij od stworzenia... godziny – przestaw budzik i/lub otwórz się na tworzenie w każdej wolnej chwili. Zacznij je dostrzegać i cenić.

W temacie przestrzeni, można zacząć od biurka, regału na książki oraz krzesła z widokiem na niebo. Zanim się staną, trzeba sobie do nich przyznać prawo i zrozumieć, że to co kiedyś nazywało się salonem, może się przeistoczyć w studio nagrań albo ciemnię. Za zgodą domowników i przede wszystkim – za własnym przyzwoleniem.

Kreatywność to pozwalanie sobie – w ramach stworzonego czasu i przestrzeni. To myślenie poza starym schematem przekonań. To zaczynanie od „mogę” i „chcę!” – dlatego sprawdza się w każdym zawodzie i znosi wiele ograniczeń.

Przekraczanie ograniczeń

Za każdym z ograniczeń, jakimi człowiek limituje swoje możliwości stoi... błędne przekonanie o kreatywności oraz ludzkiej naturze, które szczęśliwie można zrewidować i odświeżyć!

Zacznij myśleć kreatywnie o: nowym biznesie, stronie internetowej, byciu efektywnym superwizorem, osobą tworzącą prezentacje lub systemy komputerowe. Kreatywność pomoże Ci nauczyć się nowego języka, obsługi urządzeń oraz gry na instrumencie. Będzie odpowiedzią na wszystko to, co z lęku przed niepowodzeniem odkładasz w czasie.

Możesz zacząć od myślenia o kreatywności w kontekście swojej pracy zawodowej, a następnie odkryć, że zaczyna się ona przekładać na cele w obszarach relacji, intymności oraz na twoją misję. Mam nadzieję, że tak właśnie się stanie – pisze Maisel i dodaje: będzie to sygnałem, że stajesz się osobą codziennie kreatywną (ang. everyday creative person).

Trzymanie kursu i rytmu

Istotnym elementem i świetnym motywatorem procesu zmiany w osobę codziennie kreatywną, jest monitorowanie dokonań i zmian. Dobrze jest prowadzić specjalny dziennik postępów, w którym tworzy się harmonogramy, listy zadań oraz inne, kibicujące regularności notatki.

Systematyczna autorefleksja pomaga trzymać kurs i rytm. Misje i zadania zaproponowane przez Maisela, rozszerzają horyzont myślenia i... działania. Niektóre z nich mogą wydać się dziwne lub niewygodne. Co powiesz na chodzenie po kampusie uniwersyteckim w przepasce na oczach i obiad w szpitalnej stołówce? Nie mów nic, znim nie sprawdzisz, jak to działa.

Kreatywna re-edukacja – nie jest za późno!

Autor „The Creativity Book” przypomina, że wszystko to, czego niezwykliśmy byli robić, co wykracza poza nasze granice komfortu – modyfikuje i głęboko wpływa na nasze zachowania, przyzwyczajenia i przekonania. I to właśnie liczy się najbardziej w kreatywnej re-edukacji, która pomaga spojrzeć na życie z nowej perspektywy. Jeśli zaryzykujesz, zacznie przepełniać cię pasja, mądrość, odwaga, wyobraźnia i umiłowanie zabawy.

Ludzie zastanawiają się, czy nie jest za późno. Zastanawiają się, czy nie zbyt wiele muszą się nauczyć. Nie są pewni, czy zdołają tolerować i znieść błędy, które dopiero przed nimi. Ponad wszystko boją się naprawdę zacząć, skoro czekali tak długo.[1]

Na co więc czekasz i co cię powstrzymuje? Bo na pewno nie jest za późno.


[1] Cytaty są tłumaczeniem własnym fragmentów książki: Maisel, Eric. The Creativity Book: A Year's Worth of Inspiration and Guidance (p. 5). Penguin Publishing Group. Edición de Kindle.

◀ Zrozumieć chaos, czyli… smutek ◀ ► Nikt nie może „leczyć” z traumy ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)