zdjęcie Autora

13 stycznia 2014

Smokorak

Liczba 13 - symbolika zmartwychwstania i odrodzenia
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Symbole
Tematy/tagi: Jezuskalendarz Majówsymbolewążżydowska mitologia

13

Liczba 13 ma ciekawy aspekt w swojej symbolice. Jest to aspekt zmartwychwstania i odrodzenia. Skąd to się wzięło?
Jezus miał dwunastu apostołów. Było ich wiec razem trzynastu.
Jeśli spojrzymy na Jezusa na krzyżu i będzie to krzyż z trójlistną koniczyną na bokach, to też się doliczymy 13-tu, licząc również Jezusa w środku. Taki krzyż jest nazywany krzyżem Łazarza lub krzyżem Św. Tomasza. Łazarz to ten, którego Jezus wskrzesił z zmarłych. Św. Tomasz to ten, który nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa bo nie był przy tym zdarzeniu. W Polsce jest zakon sióstr Zmartwychwstanek, którego "godłem" jest tenże krzyż trójlistnej koniczyny.
13- tu było razem Jakuba i jego dwunastu synów Izraela. Dwunastu było również rodów Izraelskich idących przez pustynie z Egiptu do ziemi obiecanej, a trzynastym był Mojżesz, który ich prowadził. Zostawiali za sobą swoje stare życie niewolników i rozpoczynali nowe życie na ziemi Izraela - obiecanej im przez Pana.
W wieku 13 lat robi sie Bar Micwa (to takie nasze bierzmowanie). Chłopak wkracza wtedy w stan dorosłości. Zostawia dzieciństwo i staje się dorosłym, odpowiedzialnym mężczyzną. Jeśli rodzice go ósmego dnia po urodzeniu nie obrzezali to odpowiedzialność by to nadrobić spada na niego od 13 roku życia. :-)
Widac wiec wyraźnie symbolikę odrodzenia i zmartwychwstania w liczbie 13. Jezus umarł na krzyżu by wybawić nas od grzechu, po czym zmartwychwstał. Wprawdzie dnia 3, a nie 13-tego, no ale tuż. Symbolem odrodzenia i zmartwychwstania jest również wąż, bo zrzuca regularnie swoją starą skórę. Jak Mojżesz prowadził lud Izraela przez pustynie od Egiptu aż do Izraela - wyżynając w pień wszystko co się ruszało na swojej drodze (ksenocyd ludności, ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci) i burząc miasta, tak, że z większości nie ustał się kamień na kamieniu. To wtedy mamy takie zdarzenie, że lud Izraela zaczęły nękać "ogniste żmije". Kto został przez taką ognistą żmije ukąszony - umierał. Pan poradził Mojżeszowi by zrobił z miedzi węza i umieścił go na palu. Kto został ukąszony - wystarczyło, że spojrzał miedzianemu wężowi w oczy i zdrowiał. Później na górze Nebo Mojżesz umarł (- jego wniebowstąpienie). Obecnie na tej górze (patrz wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Nebo_%28Jordania%29) stoi wężowy krzyż. Krzyż z wężem. Widzimy pewną analogie do Jezusa na krzyżu. Jezus uzdrowił ludzkość poprzez ukrzyżowanie. A wąż na palu uratował Izraelitów od ognistych żmij. Od weża na palu (przeskakując z neurona do neurona w mózgu) przechodzimy do Eskulapa, który jest symbolem wskrzeszania zmarłych i uzdrawiania (i obecnie też symbolem naszej służby zdrowia). A właśnie co do Eskulapa (alias: Asklepiosa). Wskutek przesunięcia się ekliptyki mamy obecnie 13 znaków zodiaku. Tym 13-tym znakiem zodiaku jest właśnie Wężownik (czyli Asklepios). Asklepios posiadł tajemną wiedze wskrzeszania zmarłych, czym bardzo zaniepokoił Hadesa. Hades bojąc sie, że nie będzie nowej dostawy świeżych duszyczek, poskarżył się Zeusowi. A Zeus uderzeniem pioruna zabił Asklepiosa i przeniósł go w postaci gwiazdozbioru na nieboskłon. Przypadkiem wylądował miedzy gwiazdozbiorem Głowy Węża i Ogonem Węża. Czyli jest Panem nad wężem. A wąż wiadomo jest symbolem odrodzenia i zmartwychwstania - tak jak Jezus.
Tak wiec widzimy ewidentnie symbolikę zmartwychwstania w liczbie 13. Przynajmniej w naszej zachodniej cywilizacji o korzeniach żydowsko chrześcijańskich.
Dodam teraz jeszcze, że w Tarocie kartą 13-tą jest śmierć, interpretowana jako symbol metamorfozy i odrodzenia poprzez zmartwychwstanie.
13 jest również miesięcy lunarnych w kalendarzach lunarno-solarnych. Miesiąc synodyczny trwa 29,5 dnia, razy 12 daje to 354 dni, brakuje 10/11 dni do pełnego roku. Ten 13 miesiąc, te 10/11 dni to umarły miesiąc, martwe dni. Po nich przychodzi nowy rok. Czyli znowu widoczna jest symbolika śmierci i wskrzeszenia.
W kalendarzu Majów w długiej rachubie czasu mamy również 13 okresów. Początek nowego okresu zaczyna się od 13.0.0 (nie wiem ile zer) i tak przez 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 dochodzimy znowu do 13 i cykl (13 baktunów) się zamyka. To tyle. :-)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)