27 stycznia 2005
Wojciech Jóźwiak
Logo Taraki przed 2011 r.
Tajemne znaczenie emblematu Taraki
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.
Logo (pieczęć, godło) Taraki przedstawia Szamana i Zwierza pod Drzewem, które jest Drzewem Kosmicznym, bo w jego koronie, która jest Niebem, widnieją Słońce, Gwiazda i Księżyc.
Szaman siedzi, czyniąc to, co szamani zwykli robić: bije w bęben. Światła wokół jego głowy oznaczają jego wyższy stan umysłu: ekstazę i oświecenie.
Zwierz jest zwierzęciem mocy Szamana i zarazem strażnikiem Drzewa, dlatego jego pozycja wskazuje na aktywność i niecierpliwość. Trzy smugi nad głową Zwierza przedstawiają wpływy niby wodze, idące do niego od Drzewa czyli całości świata. Drzewo ma pięć korzeni i trzy widoczne gałęzie, czym nawiązuje do starej tradycji Drzewa o Trzech Wierzchołkach. Szaman siedzi po duchowej stronie Drzewa czyli pod Gwiazdą; Zwierz czuwa po jego cielesnej stronie, więc pod Księżycem.
Autorem obecnego logo jest Inqubus
Starsze logo, historia, inspiracje, wzory
w latach 2004-9 Taraka miała starsze logo, które narysował Mirosław Miniszewski.
To starsze logo Taraki (patrz obok) przedstawia Kosmiczne Drzewo łączące i spinające Podziemie, Ziemię i Niebo. Jak każde porządne kosmiczne drzewo ma ono trzy gałęzie lub trzy wierzchołki. Na wierzchołkach Drzewa spoczywają trzy główne ciała niebieskie: Słońce, Księżyc i Gwiazda, którą w istocie jest Wenus-Jutrzenka. Poznać to możemy po tym, że ma ona osiem promieni, gdyż w ciągu pięciu lat Wenus osiem razy pojawia się jako Jutrzenka lub jako Gwiazda Wieczorna. Słońce, na środkowym wierzchołku, ma tarczę podzieloną na czworo, co przypomina o czterech porach roku, a jednocześnie jest generyczną mandalą, modelem świata, który pokazuje jedność koła horyzontu i jego czterech kierunków, jedność roku i jego czterech pór, jedność czterech żywiołów, kwadraturę koła. Pod drzewem stoją człowiek i zwierzę. Człowiek jest szamanem, można to poznać po jego bębnie i pałce. Na drugim, pokolorowanym rysunku wokół jego głowy widoczne są czerwone kropki symbolizujące szamańskie oświecenie. Zwierzę nie jest określone co do gatunku i zapewne jest zwierzęciem mocy szamana. Oboje stoją na czymś, co wygląda na korzenie drzewa, w istocie jest jednak zarysem powierzchni ziemi. Kreski wyobrażające powierzchnię ziemi bywały rysowane jako korzenie, skąd wnioskowano, że Kosmiczne Drzewo ma pięć korzeni; tak jest ono rysowane w herbie Godzięba. Rysowano też pięć gałęzi Drzewa, na moim wcześniejszym szkicu są one jednak błyskawicami przenoszącymi kosmiczną energie ku Ziemi; nie weszły one do końcowego rysunku. Pod korzeniami drzewa narysowałem dwie faliste linie, które mogą symbolizować zarówno Wodę, jak i Węże, strażników świata podziemnego i korzeni Drzewa. W końcowym rysunku są one jednak bardziej Wężami niż Wodą. Nie jest też przypadkiem, że cała ta scena ma obwódkę w kształcie jaja, bo z jaja według słowiańskich i innych mitów zaczął się Świat. Tak więc logo Taraki przedstawia świat u samego jego początku.
Logo naszkicowałem 29 grudnia 2004, plik ze skanera ma godzinę 13:01. Na podstawie tego szkicu końcowy rysunek zrobił Mirosław Miniszewski. Później jeszcze z fragmentu-Słońca zrobiłem ikonę domeny "taraka.pl".
![]() Początkowy szkic |
![]() Ikona |
![]() Ikona przed zmniejszeniem |
![]() Szaman w ekstazie, ze zwierzęciem, na petroglifie z Tamgały Z książki Andrzeja Rozwadowskiego "Indoirańczycy - sztuka i mitologia". Z tej samej książki następny rysunek. |
![]() Petroglif z Sarmiszsaj - symboliczny rysunek kosmosu. 1: niebo, 2: przestrzeń pośrednia, 3: ziemia. |
![]() Adept wiedzy tajemnej prowadzony przez zwierzę mocy - fragment ilustracji alchemicznej z książki Edwarda Kelley'a cytowanej przez Zdzisława Kępińskiego w: "Mickiewicz Hermetyczny" 1980. |
![]() Potrójna sosna w herbie Godzięba |
![]() Godzamba trzymający wyrwaną sosnę - z hełmu herbu Godzięba |
Wojciech Jóźwiak
27 stycznia 2005, 13 kwietnia 2011
Komentarze
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.