zdjęcie Autora

02 sierpnia 2016

Maria Piasecka

Medytacja i etyka
Spotkanie z mistrzem medytacji czan ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Techniki rozwoju
Tematy/tagi: buddyzmmedytacjazen

30. lipca (2016) wybrałam się do Muzeum Azji i Pacyfiku na spotkanie z chińskim mistrzem medytacji w tradycji czan (zen). Postaram się zrelacjonować to, co zapamiętałam z tego wieczoru. Jego bohater, Chi Chern Fashi, przyjechał do Polski wraz z mniszką i dwoma mnichami z Malezji, gdzie przebywa spora chińska buddyjska diaspora. Mistrz pełni tam funkcję jednego z dyrektorów Malezyjskiego Instytutu Buddyzmu. Uznawany jest też za wybitnego artystę malarza i kaligrafa; ponoć za jedną z jego kaligrafii oferowano 40 tysięcy dolarów.

fashi
Zdjęcie ze strony www.czan.eu/nauczyciele_sierpien/

Nie była to pierwsza wizyta mistrza w naszym kraju, gdyż od pewnego czasu organizowane są w Polsce medytacyjne odosobnienia pod jego kierunkiem. Jedno z nich właśnie się rozpoczęło i trwać będzie do 21 sierpnia. Tak długie odosobnienia są rzadkością w tej tradycji buddyzmu i przyciągają także praktykujących z Chin.

Do pójścia na spotkanie zmotywowało mnie w szczególności połączenie duchowości buddyjskiej z duszą artysty w osobie gościa, a zwłaszcza kaligrafia – niestety, te sprawy nie były tematem wieczoru. Pytałam o możliwość zorganizowania warsztatów z kaligrafii i dowiedziałam się, że takowe się odbyły dwa lata temu, ale nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.

Chi Chern Fashi wygłosił wykład pt. „Etapy medytacji buddyjskiej”, tłumaczony dwustopniowo: z chińskiego na angielski i z angielskiego na polski, co było dla słuchaczy męczące, zważywszy na upalną tego dnia pogodę i nieklimatyzowaną salę wypełnioną po brzegi, łącznie z miejscówkami na podłodze.

Wykład skierowany był głównie do osób stawiających pierwsze kroki na buddyjskiej ścieżce. Mistrz wyróżnił wśród nich dwie grupy: tych, którzy pragną poprzez medytację rozwiązać swoje problemy oraz tych, którzy pragną oświecenia. Jedni i drudzy mogą doznać na początku drogi silnego dyskomfortu, ich problemy mogą się pogłębić z powodu natłoku trudnych myśli, wypływających na powierzchnię umysłu, gdy siedzi się w medytacji spokojnie i nieruchomo przez dłuższy czas. Niekiedy trzeba sporej wytrwałości i pokory, by przebrnąć przez ten etap.

Prelegent kilkakrotnie podkreślił, że medytacja jest tylko częścią praktyki buddyjskiej, zaś podstawę stanowi etyka, czynienie dobra, a w szczególności przestrzeganie pięciu zasad. Zgodnie z nimi nie należy: zabijać żywych istot, kraść, kłamać, ranić seksem i odurzać się. Rzecz znamienna: zanim kogoś zranimy, np. złym słowem, dzieje się tak, że najpierw zostajemy zranieni sami przez siebie. Nie rańmy więc podwójnie, krzywdząc innych i siebie zarazem...

Zaleca się praktykować to, co w filozofii indyjskiej nazywa się „datta”, czyli dawanie. Chodzi oczywiście nie tylko o wsparcie materialne, ale o dzielenie się mądrością, wiedzą, dobrą radą. Co np. urzeczywistniamy, pisząc do Taraki. :)

Odpowiadając na pytania z sali, Chi Chern Fashi wymienił trzy podstawowe założenia buddyzmu, tj. nietrwałość wszystkich rzeczy, brak samodzielnie istniejącej jaźni i pustkę. Jedna ze słuchaczek zasygnalizowała dylemat: kto medytuje, jeśli „ja” nie istnieje? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, należy medytować – odrzekł gość i był to końcowy akcent spotkania.

Informacje na temat mistrza można znaleźć w internecie, na youtube są jego mowy tłumaczone na angielski, istnieje też polska strona Związku Buddystów czan: www.czan.eu


Komentarze

[foto]
1. "Za jedną z jego kaligrafii"Wojciech Jóźwiak • 2016-08-02

Poczułem prostacką materialistyczną zawiść. Gdyby tyle oferowano za 1 horoskop...
[foto]
2. Będąc mnichem, nie...Maria Piasecka • 2016-08-02

Będąc mnichem, nie mógłbyś przyjąć zapłaty...
[foto]
3. Przyjąłbym...Wojciech Jóźwiak • 2016-08-11

...dla mojego klasztoru! :)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)