zdjęcie Autora

09 listopada 2016

Piotr Jaczewski

Serial: Tkanie słów
Narracja socjopatyczna
Błogosławieństwo bóstwa ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Symbole
Tematy/tagi: inteligencjamemy

◀ Wróżenie i myślenie ◀ ► Testowanie bogów ►

U podstaw umiejętności myślenia istnieje pewien paradoks. Język jest funkcją społeczną, a co za tym idzie, społeczne jest przetwarzanie abstrakcji, rozpoznawanie wzorów, postrzeganie przyczyn i skutków. Nasze poznanie porządkuje socjofobia, ups! socjo-filia..., czyniąca z nas katarynki społecznych memów, istoty racjonalizujące a nie racjonalne, łamiące rozum w imię przynależności, automatyzmy percepcji przedkładająca nad mozolną analizę złożonych sieci przyczyn i skutków.

Co za tym idzie - naturalnie myślenie się nam przydarza, ale najczęściej jest... bezmyślne. Jest darem Bogów, a nie czymś do wyćwiczenia...


Składowe myślenia typu: słownictwo, pamięć, umiejętności z danego kontekstu zależą od naszych wysiłków, ale wykonanie jest już pieśnią nie tylko naszego mózgu. Ot co, inspiracja. Szczęście będące sumą godziny i miejsca, otoczenia i dobrego dnia, czasoprzestrzeni i długoletnich przygotowań.

Jeśli jednak chcemy bardziej wolicjonalnego procesu myślowego, wypycha nas to w stronę izolacji (nie zadumy!), tumiwisizmu (a nie chłodnego intelektu) i ignorowania norm społecznych (nie intelektualnego buntu). Wydziera ze zorientowanej na zewnątrz inteligencji emocjonalnej, czy makiawelicznej, w stronę wewnętrznych niezrozumiałych i patologizowanych impulsów oraz zainteresowań. 

Czyni z nas bardziej oszustów niż wojujących poszukiwaczy prawdy...

By zwiększyć szansę na ten dar (?), trzeba pogodzić się, że ten dyskomfort opowiedzenia kawału i zorientowania się, że śmieje się z niego tylko jedna osoba, jest integralną częścią życia.

I nie ma od tego ucieczki.

Gorzka pigułka.


◀ Wróżenie i myślenie ◀ ► Testowanie bogów ►


Komentarze

[foto]
1. Czyli, że...Wojciech Jóźwiak • 2016-11-10

...nie można myśleć? Lub: Nie da rady myśleć?
[foto]
2. Za dalekoPiotr Jaczewski • 2016-11-10

Gdzieś tam w wygłaszanych twierdzę, że celowe myślenie to umiejętność, którą można rozwinąć w obszarach wysokiej kompetencji: gdy wiesz/umiesz wystarczająco dużo można spojrzeć na to z inne strony i spośród dostępnych odmiennych punktów widzenia wybrać ten dopasowany do kontekstu/celu.  W dodatku: myśli się tylko raz.. tj. kolejne powtórzenie swojej tezy jest już bezmyślnym odgrywaniem zapamiętanego toku, skojarzeń. Ale poza tym pozytywem, to raczej uważałbym je (*w destylacie) za antypatyczny, izolujący, wysokoenergetyczny proces którego z reguły człowieki unikają. Obcy język, który brzmi dziwnie, niemelodyjnie,  "trudnie do nauki" i przez to odpychająco.
[foto]
3. Coś w tym...Wojciech Jóźwiak • 2016-11-10

...jest.
4. "trudnie do nauki" i przez to odpychającoNN#8211 • 2016-11-11

Odpychająco? Cierpimy na nadmiar ludzi którzy do myślenia mają naturalny talent, a poprzestają na mieleniu memów, od czasu do czasu pozwalając sobie na jakieś niewielkie skromniutkie autoironiczno-półekstrawaganckie szaleństewko. A bardzo w tym pomaga (mi przynajmniej) gestykulowanie; w ogóle dorośliśmy już chyba do tego żeby stworzyć jakąś alternatywę dla "więzienia słów" - jej zalążki to np. sposób myślenia zaszczepiony nam przez kinematografię lub poezję, jak dotąd używamy jej w bardzo ograniczonym stopniu, w życiu codziennym podchodząc do przejawów jej aktywności nieufnie. Ja ją mam ale muszę tłumaczyć na ogólnoludzki. Reklamować nie zamierzam, bo nie mam czego - natomiast nawoływać do niezadowalania się umiejętnością myślenia w takiej formie w jakiej to się najczęściej propaguje przez "błyskotliwe", powodujące efekt "wow" filmiki youtuberów czy artykuły prasowe - nad tym owszem, również zdarza mi się czasem i rzewnie zapłakać.

Pozdrawiam

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)