zdjęcie Autora

14 lipca 2019

Mirosław Piróg

Serial: Inne Myśli
O dżumie
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ O inicjacji ◀ ► O wściekłości ►

Odświeżyłem sobie licealną lekturę: Dżumę Alberta Camusa. Tytułową dżumę można dziś odczytywać jako metaforę kryzysu klimatycznego.

Ostatnio odświeżyłem sobie dawną, licealną jeszcze, lekturę. Tak, to Dżuma Alberta Camusa. Dotarło do mnie, że obok podsuwanych mi niegdyś interpretacji tytułową dżumę można dziś odczytywać jako metaforę kryzysu klimatycznego. Opowieść rozpoczyna się od niepokojącego obrazu szczurów umierających w mieście. Na tym etapie jesteśmy obecnie – rozmaitego rodzaju klimatyczne aberracje dają o sobie znać, naukowcy trąbią na alarm. Niestety ludzkość nie zwraca na to dostatecznej uwagi. Biznes jak zwykle trwa w najlepsze, pogrążona w bezwiednej ciemnocie ludzkość kontynuuje swe suicydalne zachowania. Jak pisze Camus: „Najbardziej rozpaczliwym występkiem jest niewiedza”. Potem jest tylko gorzej. Zaraza się rozprzestrzenia. Powieść daje nam obrazy rozmaitych reakcji ludzi postawionych w obliczu nieubłaganej konieczności śmierci. Narastają konflikty, mnożą się przesądy, ideologiczne i religijne. W powieści dżuma przemija, ale zarazem pozostaje stale obecna. Jak stwierdza Camus: „Dżuma to niekończąca się klęska”. Tarrou, jeden z bohaterów powieści, mówi: „Każdy z nas nosi w sobie dżumę, nikt bowiem, nikt na świecie nie jest od niej wolny.” Bo dżuma to dziura w piersi każdego człowieka. Tarrou proponuje wyjście z tej sytuacji, bycie świętym bez Boga. Niestety umiera. Doktor Rieux walczy z dżumą, ale jego wysiłki tak naprawdę nic nie dają. Jesteśmy zadżumieni. Zamiast serca mamy w piersi dziurę. Sami na siebie sprowadzamy dżumę, dżumę XXI wieku, która będzie bardziej śmiercionośna niż „czarna śmierć” z XIV wieku.

◀ O inicjacji ◀ ► O wściekłości ►


Komentarze

[foto]
1. Bardzo dobry, krótki, lecz treściwy tekst.Jarosław Koziński • 2019-07-15

Panie Mirosławie, bardzo lubię Pańskie teksty. Pozdrawia uczeń śp. Prof. Burlikowskiego ( wykładał u nas filozofię na pierwszym roku historii, na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach ). Nie zapomnę nigdy tych wywiadów. Dojeżdżał do nas do Kielc aż z Sosnowca. Wykłady trwały 6 godzin, co dwa tygodnie w piątki. Z krótką przerwą na kawę. Pozdrawiam z pogranicza małopolsko - świętokrzyskiego.
[foto]
2. Aż ebook kupiłemWojciech Jóźwiak • 2019-07-15

Też postanowiłem odświeżyć lekturę z dawnych czasów:
https://virtualo.pl/ebook/dzuma-i208215/
Za jedyne 17 pln.
3. Odnośnie CamusaWeider • 2019-07-15

Mark Twain twierdził zaś, że to nie niewiedza pakuje nas w kłopoty. Tylko to co błędnie uznajemy za pewne.
[foto]
4. dziękuję za przypomnienie "Dżumy",Signe • 2019-07-16

niedawno powtórzyłam czytanie "Obcego", też jest aktualny

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)