zdjęcie Autora

10 listopada 2019

Mirosław Piróg

Serial: Inne Myśli
O nastolatkach i kryzysie klimatycznym
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ O śmierci i kulturze ◀ ► O winie klimatycznej ►

Prowadzę zajęcia na pierwszym roku kognitywistyki. Nazywa się to „Wprowadzenie do filozofii”. Nie wiem, czy przepowiadając kolejne poglądy filozoficzne uda mi się tym młodym ludziom przekazać coś z tego, czym jest filozofia, akademia ma bowiem swoje ograniczenia. Filozofia źródłowo jest niczym innym jak odmiennym postrzeganiem świata – filozofować to zmieniać swoją percepcję świata. Inną sprawą jest to, czy są moi studenci w ogóle zainteresowani transformacją swego widzenia świata. Mają dziewiętnaście lat i ich umysły są jeszcze, stosunkowo, chłonne ( o dziewiętnastolatkach pisałem też tu). Przynajmniej, jak mi się zdaje, w niektórych przypadkach. W czasie zajęć mówię im także różnych sprawach dotyczących współczesnego świata, w tym o kryzysie klimatycznym. Staram się im uświadomić powagę sytuacji. Czasem jednak nie mogę się powstrzymać przed uwagami typu: „Jak ja państwu zazdroszczę, będą mogli państwo w ciągu swojego życia w pełni doświadczyć wszystkich skutków kryzysu klimatycznego, których ja być może nie doczekam”. Nie wiem, czy odbierają to jako sarkazm, czy jako przestrogę.

Naukowcy nie mają lekko. Od ponad 40 lat alarmują, że sprawy nie mają się dobrze, a ludzie zachowują się jak dawniej. Ludzkość nie staje na wysokości zadania wobec kryzysu klimatycznego, który jest naszą rzeczywistością. Ja sam po raz pierwszy przeczytałem o możliwym kolapsie naszej cywilizacji w 1995 roku, w książce Przekraczanie granic Meadowsów. Ale nawet dla mnie wtedy wizja katastrofy cywilizacyjnej zapowiadanej na rok 2040 była odległa i niezbyt realna. Tymczasem dla moich studentów rok 2030, czy nawet 2040, to nic innego jak najbliższy czas ich życia, będą mieli wtedy po 30-40 lat. Z jednej strony młodość jest kresem buntu i kontestacji, ale z drugiej strony prawie każdy młody człowiek widzi przed sobą długie życie, takie o jakim marzy. Tymczasem dane naukowe im to marzenie odbierają. Niegdyś to prorocy religijni wieścili koniec świata, teraz ich pałeczkę przejęli naukowcy. Czy moi studenci są świadomi w pełni zagrożeń, jakie niesie bliska przyszłość? Myślę, że w większości nie, a jeżeli już to tylko intelektualnie.

To prawo młodości, by niezależnie od uwarunkowań tworzyć swoje życie. Każde nowe pokolenie to nadzieja na kontynuację życia, jego trwanie. Jednak warunki, jakie stworzyliśmy przyszłemu pokoleniu są nie do zniesienia. Odebraliśmy im ich przyszłość. Uważam, że kryzys klimatyczny będzie miał jeszcze jeden efekt, którym już zaczyna się pojawiać, a będzie to ogromna, pokoleniowa szczelina, która oddzieli nasze pokolenie od pokolenia naszych dzieci.

◀ O śmierci i kulturze ◀ ► O winie klimatycznej ►


Komentarze

[foto]
1. Pokoleniowa szczelina już byłaWojciech Jóźwiak • 2019-11-10

Pokoleniowa szczelina już była: między moim pokoleniem Baby Boomers, ściślej "Post-second-World-War Baby Boomers", a pokoleniem moich rodziców, czyli tych którzy przeżyli/doświadczyli wojnę.
Pamiętam, że jako dziecko miałem jasną świadomość tego, że czasy, które zakończyły się parę lat przed moim urodzeniem, to było Totalnie Coś Innego, jakaś kompletnie inna rzeczywistość, a dorośli wydawali mi się przybyszami z tamtego zaginionego, przepadłego świata, przybyszami w wielkim stopniu obcymi. Tak, czułem obcość tamtych ludzi, o 20-30 lat starszych. Oddzielała ich ode mnie nie tylko dorosłość, ale i właśnie ta obcość, jakby byli z innego plemienia lub narodu, z innej gliny.
Potem, kiedy moje dzieci i ich pokolenie zaczęło "stawać na nogi" i "przemawiać", zaskoczyło mnie (przyjemnie), że tamtej pokoleniowej szczeliny nie ma, że mamy wspólne doświadczenia i podobne zainteresowania -- ich "uwliekajet" muzyka "Cream" z ok. 1970, a mnie "Cypress Hill" 1990.
Ale zgadzam się, że ta szczelina może wrócić.
[foto]
2. Tak, szczeliny już ...Mirosław Piróg • 2019-11-10

Tak, szczeliny już  były, tylko że owa wspomniana przeze mnie szczelina klimatyczna może być większa niż "Totalnie Coś Innego". Może nawet nie będzie możliwości porozumienia? Zobaczymy. Już niedługo.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)