zdjęcie Autora

22 grudnia 2019

Mirosław Piróg

Serial: Inne Myśli
O transformacji rozpaczy
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Mistrzowie i klasycy
Tematy/tagi: etykapraca z symbolami

◀ O mądrych kobietach ◀ ► O -izmach ►

Ponad 150 lat temu Henry David Thoreau, przebywając w swej samotni  nad stawem Walden, napisał: „Większość ludzi prowadzi życie w cichej rozpaczy”. Dziś jego słowa są nie tylko ciągle aktualne, ile jeszcze bardziej prawdziwe. Dziś brak nam bowiem jeszcze bardziej tej podstawowej mądrości, którą ludzkość od zawsze czerpała z filozofii, a jak dodaje Thoreau: „Mądrość wyklucza kierowanie się w życiu rozpaczą”. Ale, jak zauważa Jean Paul Sartre: „Życie ludzkie zaczyna się po tamtej stronie rozpaczy”. A jeśli tak, co czym jest ono przedtem? Czyż nie jest obietnicą, że rozpacz nas nigdy nie dosięgnie? To wieczna obietnica płaskich religii i ideologii, które istnieją po to, by chronić swych wyznawców przed rozpaczą codzienności. Trzeba przejść przez rozpacz, by żyć. To, że w naszych czasach coraz więcej ludzi doświadcza rozpaczy rodzi nadzieję. Jest to nadzieja na to, że ludzkość zacznie żyć prawdziwie. William James radził podobno osobom chcącym popełnić samobójstwo: „Najpierw przeczytaj jutrzejszą gazetę”. Czy dziś, w epoce internetu, wezwanie to ma jeszcze jakiś sens? Dziś zawołaniem jest wszak: „Wszystko teraz!” Rozpacz nie jest jednak stanem końcowym, ale punktem wyjścia. Dziś wielu ludzi rozpacza z powodu stanu naszej planety i tego, co z nią robią ludzie. Nie kierujmy się rozpaczą, jak pisze Thoreau, ale rozpaczajmy, bo uczucia są jedynym sposobem transformacji naszej świadomości.

◀ O mądrych kobietach ◀ ► O -izmach ►


Komentarze

[foto]
1. Warsztaty rozpaczania?Wojciech Jóźwiak • 2019-12-22

Zorganizujmy warsztaty rozpaczania? Zbierzmy się i rozpaczajmy?
Kiedy słyszę/czytam to słowo rozpacz, to kojarzy mi się ono z wydarzeniami w getcie, a z nimi głównie dlatego, że zostały dość dobrze nagłośnione. Tego, co doświadczyli Selknam z południa Chile/Argentyny, nikt nie nagłaśniał. Ale nie trzeba szukać na antypodach. Moja rodzona babka, wówczas 18-letnia, zostawiła w 1922 r. na Ukrainie swoją rodzinę: matkę, siostrę, brata. Wiemy tylko tyle, że w latach 1930 kontakt z nimi się urwał. Mówiąc o rozpaczy przypomnijmy sobie te wszystkie plemiona skazane na zagładę. Co z ich rozpaczami, co z transformacjami ich rozpaczy?
2. Siąść na środku świata i płakaćManna • 2019-12-22

Przypomniał mi się mój stary felieton, z czasów kiedy jeszcze pisywałam je dla "Obywatela". Podobny kierunek myślenia... 2005 rok, jeden z pierwszych zamachów w Londynie, ja na wakacjach w Juracie.... "Jesli [tzw.] normalni ludzie tworzą świat chory na przemoc, to jakbyśmy wszyscy oszaleli - z bólu, z rozpaczy, z niemożności przyswojenia tragedii - może wtedy zaczęlibyśmy tworzyć świat bardziej nadający sie do życia? Co właściwie możemy zrobić? Nic. Możemy najwyżej siąść na środku świata i płakać. Razem...."
3. Gdy widzę sądzę,...Agata • 2019-12-22

Gdy widzę sadze to zawsze wspominam Żydów. Czy my teraz jesteśmy zrozpaczeni czy zdesperowani? 
4. O zgrozo, moja...Agata • 2019-12-22

O zgrozo, moja Babcia jest z domu Kopeć. 
[foto]
5. Jakom napisał: "Trzeba...Mirosław Piróg • 2019-12-22

Jakom napisał: "Trzeba przejść przez rozpacz, by żyć". To uczucie, którego trzeba się pozbyć, poprzez jego doświadczenie, by cokolwiek robić. Po rozmowach w Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot widzę, że ludzie nie chcą samej rozpaczy, chcą nadziei. Ale ta jest płytka bez umocowania emocjonalnego w doświadczeniu niemiłych uczuć, np. rozpaczy, bólu itp. Oczywiście, czasem to nic nie daje. Ale co daje efekty zawsze i wszędzie?
[foto]
6. Siąść na środku świata i płakać bisWojciech Jóźwiak • 2019-12-22

Manno, The Cream to robili już w pamiętnym r. 1968:
Sitting On Top Of The World

Piosenka mówi o fazie stopniowego uwalniania się od rozpaczy.
7. Szczyt i środek to jednak co innego: ))Manna • 2019-12-22

Wojtku, ja w 1968 nic nie rozumiałam z naszego Marca i głownie się  bałam,  a poza tym byłam grzeczną dziewczynką, która co tydzień chodzi z abonamentem do Filharmonii. Więc o The Cream nie slyszalam ani wtedy, ani, prawdę mówiąc, do dziś. Ale to nie jest ważne - ważne, że ten wątek - jakegoś mądrego obchodzenia sie z rozpaczą - pewnie nam, ludziom, wciąż towarzyszy. (No i zauważam róznicę miedzy szczytem, a środkiem. Przypomniała mi sie teraz Natasza Czarmińska, o której podróży na szczyt włąśnie opowiadali mi później Jej znajomi. Być może na szczycie łatwiej o spokój. Natomiast na środku jesteś w tym, co jest. Tak myślę.)
[foto]
8. Rozpacz a koło niej strachTomasz Ehecatl23 Sagara • 2019-12-22


Zupełnie nie wiem dlaczego gdzieś z podświadomości pojawiła się taka oto myśl że rozpacz często podszyta jest strachem... i zaraz potem widzę moją powracająca Diunę Herberta z modlitwą „ przeciw strachowi „
"Nie wolno się bać.Strach zabija duszę.Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.Stawię mu czoło.Niech przejdzie po mnie i przeze mnie.A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę.Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. ... Jestem tylko ja."
(Po angielsku ma trochę inny przekaz ....ale sens jest zachowany)Trzeba przejść przez rozpacz i strach , pozwolić by to przeszło przez nas, tu widzę transformacje , potem mamy inna perspektywę , kolejny nowy punkt odniesienia.


[foto]
9. Jakiś czas temu myślałem o pożytkachRadek Ziemic • 2019-12-22

jakie mogą płynąć z depresji. Otóż jednym z nich wydało mi się wtedy to, że przytępia, osłabia instynkt życia (jasne, niekiedy zbyt radykalnie), czyniąc go przy tym mniej bezrefleksyjnym, ślepym. Przestaje kierować jego uwagę ku temu, co będzie, zatrzymując ją w teraz.
[foto]
10. Rozpacz na mapie poziomów HawkinsaArkadiusz • 2019-12-23

https://technika-uwalniania.com/mapa-poziomow-swiadomosci/
Rozpacz - stan umysłu odpowiadający poziomowi świadomości apatii. Oj, nisko. Ale trudno się dziwić. Jeśli przeżyjemy rozpacz to odnajdziemy się w żalu, ubolewaniu, smutku. I dalej w górę, oby. Swoją drogą, gdzie na tej mapie Hawkinsa szukać wyparcia, ignorancji, braku świadomości zagrożeń i zadawanych krzywd?
11. Do Tomasz Ehecatl23Ylvaluiza • 2019-12-24

Rozpacz, w której pozostała nadzieja, łączy się ze strachem. Rozpacz, w której nie ma już nadziei, przynosi spokój, brak pragnień, wyciszenie myśli. Zapewne dno rozpaczy i brak nadziei są dobrym punktem dla transformacji umysłu.
[foto]
12. Przeczytaj jutrzejszą gazetęEdward Kirejczyk • 2019-12-25

Anonimowi Alkoholicy mają podobną receptę na przeżycie. Kiedy chce im się pić, nie wysilają się, aby utrzymać trzeźwość za wszelką cenę. Podejmują decyzję, że nie wypiją przez następne 24 godziny, czyli najczęściej do następnego ranka. Przy największych świętach (nawet ślubie!) nie składają sobie życzeń trzeźwości do śmierci, ale 24 godzin. Przez prawie 100 lat wypróbowali, że to działa lepiej.
[foto]
13. Honorowa śmierćEdward Kirejczyk • 2019-12-25

Egon Kisch w którejś ze swoich książek opisał pewnego krawca z Wiednia, szyjącego mundury wojskowe, co pewnie oznaczało oficerskie. Ów nieszczęśnik zbankrutował. Nie chciał plajtować, układać się i jak bohater "Ziemi obiecanej", grany przez Łapickiego, popełnił samobójstwo. Zrobił to w maju 1914 r.
Honor samuraja wymaga, żeby walczyć za wszelką cenę! Żadnych ucieczek, żadnego skracania linii frontu. Walka ze 100 wrogami naraz powinna napełniać serce samuraja słuszną radością, bo przeciwnicy będą sobie nawzajem przeszkadzać i w ten sposób uda się ich zabić dwóch, a może nawet trzech.
Zupełnie inne podejście do honoru mają ninja. Oni mają przede wszystkim chronić własne życie. Będąc martwymi nie wykonają przecież zadania/rozkazu!
14. Taraka jest Perłowa,...Agata • 2019-12-25

Taraka jest Perłowłosa, przyszła i jest ze mną już dobrych parę lat. Utwór zespołu Omega z koncertu w roku 2012 dedykuję Wojtkowi i wszystkim Tarakowiczom :) 
[foto]
15. Gyöngyhajú lányWojciech Jóźwiak • 2019-12-26

Gyöngyhajú lány:
[foto]
16. Czyżby Autor przeczuwał...?Wojciech Jóźwiak • 2020-04-12

Czyżby Autor przeczuwał, co będzie za chwilę (za chwilę na skali historii) i czym nas poczęstuje zaciskająca się wtedy, zimą z 2019 na 2020, koniunkcja Saturna z Plutonem? A może po prostu wiedział?
[foto]
17. Wystarczy korzystać ze...Mirosław Piróg • 2020-04-12

Wystarczy korzystać ze zdywersyfikowanych źródeł wiedzy, by nie mieć złudzeń, do czego to wszystko prowadzi.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)