zdjęcie Autora

06 listopada 2016

Piotr Tiszczenko

Ogień i krzyż
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Symbole


Wyobraźmy sobie paleolityczną jaskinię. Wokół ogniska chroni się niewielka społeczność myśliwych i zbieraczy. Na zewnątrz groźna noc - kły i pazury drapieżników czyhają w ciemności. A tutaj bezpiecznie i ciepło wokół ognia, który rzuca magiczne refleksy na pokryte malowidłami ściany.

Oczy ludzi zwrócone są w stronę płomieni. Obserwują jak ogień, liżąc kawałki drewna, pochłania je. Te ułożone w centrum spalają się szybciej. Co to oznacza? Czy tam znajduje się jego największa moc, serce ognia?

Ale ułożone obok siebie patyki nie płoną już tak dobrze, jak te układane na krzyż.
Krzyż - ten kształt - ogień musi go znać i cenić...
Czy to jest jego ukryta forma? Jego dusza?

Tak, chyba tak! Dalsze próby potwierdzają, że patyki ułożone w ten sposób są przez ogień przyjmowane szybko, a z tymi rzuconymi bezładnie - obchodzi się on niedbale.

A więc ta forma ma znaczenie - istotą ognia, jego duszą, są rozchodzące się promieniście z centrum ramiona.


Odkrycia pojawiają się jedno za drugim i ciała zgromadzonych przenikają dreszcze niesamowitej, zaskakującej wiedzy - właśnie poznali boga, który daje im ciepło, światło i ochronę.

Obraz jego ducha należy zapamiętać, zachować przy sobie i przywołać w każdej potrzebie.
Krzyż i krzyż w kole... Wreszcie okrąg wypełniony promieniami, krzyżującymi się w centrum.

Wokół ziemskiego ognia zbierają się ludzie, a drapieżne zwierzęta wystrzegają się go.
Najwyraźniej wiedzą, że jest obrońcą ludzi.
A może także ojcem?

Na takie wnioski przyjdzie jeszcze czas...

Na razie ogień łączony jest ze słońcem - są jak syn i ojciec.
Niebiański ojciec ziemskiego ognia - słońce - staje się przewodnikiem. Za dnia jest przewodnikiem ludzi, a w nocy prowadzi duchy, kiedy co wieczór kryje się za horyzontem, by oświetlać krainę podziemną. Miejsce przebywania umarłych.




Wydaje się, że w ten właśnie sposób powstał symbol krzyża. W akcie nieświadomej kreacji wypłynął z głębin ludzkiego, w pełnym tego słowa znaczeniu - zwierzęcego - umysłu.

W nadchodzących tysiącleciach pojawiał się będzie we wszystkich kulturach. Przybierał będzie najróżniejsze formy i wchłaniał rozmaite znaczenia. Niektóre z tych znaczeń z czasem przesłonią jego pierwotną treść...

Nawet dzisiaj jest ta treść możliwa do odnalezienia i odczytania, kiedy stworzy się jej odpowiednie warunki. Pojawia się wraz z jakimś przenikającym dreszczem zdziwienia i obrazami, które niegdyś towarzyszyły wyłanianiu się tego symbolu z ciemnej, nieświadomej sfery umysłu...


Oryginalnie w blogu Autora ponurydzien.blogspot.com/2016/11/ogien-i-krzyz.html, w Tarace za uprzejma zgodą.


Komentarze

1. Ładne....stefanurynowicz • 2016-11-07

Ładne.
2. Historia amuletuNN#8757 • 2016-11-07

Bardzo się cieszę, że został poruszony temat pochodzenia krzyża, gdyż swego czasu poświęciłam temu zagadnieniu swoje prywatne studia.

Ładnie i poetycko napisana refleksja... Bardzo przyjemnie jest czuć w cieple ognia ogrzewającego teraz ciało przy kominku także i to znaczenie (te znaczenia)...
Krzyż wśród ludów Persji i Indii faktycznie symbolizował ognień i jego siłę odnawiania oraz destrukcji. Jego ewolucją była słynna swastyka.
Istota posługiwania się krzyżem jako znakiem mocy ma jednak moim zdaniem swoje umocowanie przede wszystkim w starożytnym Egipcie dziesiątki tysięcy lat wstecz, gdzie może aż tak bardzo ognia nie potrzebowano dla zapewnienia bezpieczeństwa. 
Natomiast na pewno symbol Anch miał (i ma) głębokie znaczenie dla praktyków egipskiej tantry, która jest ścieżką do nieśmiertelności (rozumianej jako zdolność świadomego przenoszenia świadomości/ energii ku dowolnym gęstościom/wymiarom). 
W tantrze egipskiej ukazuje się dwa wymiary przestrzenne, X,Y (płaskorzeźby) jako "spłaszczony" świat trójwymiarowy X,Y, Z po to, aby adeptowi łatwiej było zrozumieć rzeczywistość czterowymiarową i przez to n-wymiarową. 
Wszelkie symbole zawierające kąt prosty oznaczają w praktyce konieczność przekierowania energii o 90 stopni w celu zmiany wymiaru na wyższy. Pętla w symbolu Anch oznacza ponadto konieczność zapętlenia energii seksualnej na poziomie czakry serca po to, by zgromadzić energię potrzebną do wniebowstąpienia (czyli przejścia na wyższe częstotliwości). 
Skrzyżowanie jest informacją o spotkaniu się w miejscu zwanym "tajemną komnatą serca" dwóch ważnych ludzkich sił: energii ciała i umysłu. Jest to swoisty znak drogowy dla wędrującej kanałem centralnym w górę energii, której tu, w sercu należy zrobić "stop!" i zapętlając
3. c.d.NN#8757 • 2016-11-07

....ją poprzez przekierowanie za plecy spowodować jej spontaniczny ruch, zwany "anchingiem". Wystrzelona z serca i zapętlona energia seksualna tworzy drugą część Ancha, podobną do pętli.
Na ścianach egipskich świątyń postacie Izydy, Ozyrysa i wszystkich innych "bóstw" dosłownie oddychają Anchiem, zjadają go i wkładają sobie nawzajem w nozdrza, uszy, dłonie...
To znak życia wiecznego, miłości i oświecenia.
Wacław Korabiewicz w pracy "Śladami amuletu" także stawia hipotezę, zgodnie z którą pochodzenie chrześcijańskiego krzyża należy wywieść od egipskiego Ancha. Socjologiczny kontekst używania Ancha umieszcza go wśród symboli zarezerwowanych dla klasy kapłanów, mistrzów szkół tajemnych, ludzi wiedzy i władzy.
W Egipcie znajduje się także zaskakująco wiele krzyży koptyjskich (równoramiennych).Prawdopodobnie kapłani różnych kultur i wyznań znali moc i przekaz hermetycznych zapisów umieszczonych w Anchu. Chcieli zatem, przyswajając go i adoptując na potrzeby nowych wyznań oraz dla własnego prestiżu, bezsprzecznie być postrzegani jako "mający moc i władzę". Z czasem zapomniano o głębokim przekazie Ancha... Pozostały różne krzyże i swastyki, kojarzone z tym lub innym Bogiem.
[foto]
4. Odp. Historia amuletuPiotr Tiszczenko • 2016-11-08

Pani Izabelo, dziękuję, cieszę się że się mój artykuł się spodobał :)

Faktycznie sam związek symbolu krzyża z ogniem to temat, który rodzi mnóstwo skojarzeń. Od razu przychodzą do głowy kowale i alchemicy (pewnie za Eliadem),   i ten święty, transformujący ogień boskich kowali, szamańskie "nagrzanie" i wreszcie "alchemia seksualna". Trudno tego nie łączyć od razu z symboliką solarną. I gdzieś tutaj zapewne pojawia się ankh/anch. W tej mojej krótkiej formie ograniczyłem się tylko do tej intuicji najprostszej i być może najpierwotniejszej, na którą zapewne stać było już kromaniończyków. Kolejne znaczenia przyszły chyba później, przez skojarzenie ze słońcem, a potem z ogniem głębin ziemi i skarbami, które w niej spoczywają, a które ogniowi ulegają, jak złoto, miedź i inne metale.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)