zdjęcie Autora

03 października 2015

Ratomir Wilkowski

Rodzimowiercy na swoim
Powstanie pierwsza w Polsce ogólnodostępna świątynia Świętowita? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

W powojennej Polsce powstanie pierwsza rzeczywiście publiczna, ogólnodostępna świątynia Świętowita? Wyznawcy słowiańskich bóstw wystartowali z projektem, którego celem jest zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe.

Powstanie pierwsza w powojennej Polsce rzeczywiście publiczna, ogólnodostępna świątynia Świętowita?
Wyznawcy słowiańskich bóstw wystartowali z projektem, którego celem jest zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe.

Rodzimowiercy słowiańscy, potocznie określani też poganami, postanowili sami zadbać o miejsce, w ramach którego będą mogli praktykować swoją wiarę i spotykać się w szerszym gronie. Zamiast jednak na preferencyjnych warunkach domagać się przydzielenia gruntu od władz lokalnych (na co w praktyce raczej niewielkie szanse mają mniejszościowe związki wyznaniowe), postanowili osobiście zgromadzić stosowną kwotę na zakup potrzebnego gruntu i wybudowanie świątyni.


Zobacz film.

W ramach znanego serwisu crowdfunding’owego Polak Potrafi postanowili dodatkowo uruchomić odrębny projekt, którego celem ma być uzyskanie środków na produkcję smyczy, koszulek, medali pamiątkowych i flag, mających wypromować ich główne przedsięwzięcie (przy czym wszelka potencjalna nadwyżka ma zostać przekazana na opisany wyżej projekt zakupu ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe).

Wyobraźcie sobie czysty ekologicznie teren, w centralnym miejscu którego szumi Święty Gaj, a w nim skryta jest niewielka, kryta gontem, poświęcona odwiecznym słowiańskim bóstwom świątynia. W pewnym oddaleniu wznosi się drewniany gród, z przycupniętą w jego cieniu całoroczną wioską. Nie jest to jednak kolejny skansen, lecz rzeczywiste miejsce, w którym oprócz zachowania rodzimej kultury, nadal podtrzymywane są słowiańskie wierzenia. Gdzie rekonstrukcja historyczna jest jednym, lecz nie jedynym ważnym elementem życia społeczności pozostającej w zgodzie z tradycją swoich przodków, a jednocześnie niebędącej oderwaną od współczesnej rzeczywistości. Społeczności, żyjącej w myśl prostej zasady: „rób co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych”. – tak rodzimowiercy zachęcają do wsparcia swojego projektu, adresując go nie tylko do samych rodzimowierców, ale również rodzimokulturowców – czyli wszystkich tych, którym szczególnie bliska jest rodzima, słowiańska wiara i kultura.

Czy rodzimowiercy słowiańscy, nadal na tych ziemiach oddający część etnicznym słowiańskim bóstwom, osiągną swój cel? Czas i wsparcie osób popierających ten projekt pokaże.



Komentarze

[foto]
1. Nie jestemPrzemysław Kapałka • 2015-10-03

Nie jestem poganinem i nie zamierzam nim zostać, ale jeśli taka świątynia powstanie, chętnie ją odwiedzę. I bardzo popieram projekt.
2. I to się nazywa: Szczytny Cel!NN#8600 • 2015-10-05

Gratuluję, wygląda na to iż Polska będzie drugim krajem po Islandii, w którym powstanie świątynia przedchrześcijańskich Bogów!  Chętnie odwiedzę to miejsce i postaram się wspomóc projekt, w ramach moich skromnych możliwości. Żywię nadzieję, iż będzie to miejsce otwarte dla ludzi o różnych poglądach, nie związane z żadną konkretna ideologią. Rodzimowierstwo słowiańskie należy do tej samej indoeuropejskiej grupy duchowej co Romuva, Druidyzm etc, jest w istocie religią naturalną, w której kluczową rolę gra Natura a nie naród czy inna zbiorowość ludzka. Coraz częściej stykam się z rodzimowiercami, dla których kultura duchowa Słowian, jest tylko tłem do wyrażania własnych ksenofobicznych opinii. Niestety....

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)