zdjęcie Autora

30 września 1999

Marek Rau

Serial: Współczesny ruch neopogański w Europie
Ruch Neopogański (64)
Współczesny ruch neopogański w Europie ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ Ruch Neopogański (63) ◀ ► Ruch Neopogański (65) ►

VI. Neopogaństwo w Europie Środkowo-Wschodniej (część 4)

Prusy

W 1990 roku założony został "Klub Prusa" skupiający osoby z Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski, a zainteresowane dziedzictwem kultury dawnych Prusów. Także wskrzeszeniem ich dawnych rytuałów i obrzędów. Klub współpracuje z niemieckim Towarzystwem Tolkemita, zajmującym się również rekonstrukcją kultury przedchrześcijańskich Prus. 16 Wspomnieć też warto prace Władimira Toporowa, rosyjskiego bałtysty i językoznawcy z Kowna, Letasa Palmitasa. Opublikowali oni w 1984 roku swoja wersję rekonstrukcji języka Prusów, prowadzą też działalność wydawniczą i publicystyczną związaną z kulturą Prusów.

Inną tego typu inicjatywą jest powstała w 1988 roku grupa "Rasa" (Rosa). Założył ją Valdis Mukyupavels, grupa zajmuje się popularyzacja kultury i języka pruskiego, do jej celów należy także "zbieranie rozproszonych fragmentów łotewskiego dziedzictwa kulturowego, aby je ożywić i włączyć do wspólnego dziedzictwa kulturowego." Rasa to także zespół muzyczny, łączący w swej twórczości motywy muzyczne pochodzące z terenów Litwy, Łotwy, Prus i rekonstrukcje języka pruskiego. Celem grupy jest miedzy innymi wskrzeszenie tradycji wajdelotów, legendarnych pogańskich śpiewaków i szamanów, których nazwa pochodzi z języka pruskiego. W 1999 roku z inicjatywy środowisk zainteresowanych Prusami, podjęto starania o uznanie Prusów za mniejszość narodową przez The International Minority Rights Group w Londynie. 17

Marek Rau

przypisy

16 Wiench Piotr "Poszukiwacze zaginionej tożsamości. Poganie w Europie Środkowo-wschodniej." (maszynopis w posiadaniu autora) str.29

17 Tamże str. 30-33

Marek Rau

◀ Ruch Neopogański (63) ◀ ► Ruch Neopogański (65) ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)