zdjęcie Autora

05 września 2014

Katarzyna Urbanowicz

Serial: Prababcia ezoteryczna
Sigurdsristningen – najstarszy komiks nordycki
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Mitologie

◀ Ślad stopy na piasku ◀ ► Ceres siostra moja i patronka ►

Na wstępie muszę przeprosić za zmyłkę. Nie ja jestem autorem tekstu ani zdjęć — zrobił je mój przyjaciel Marek Zürn, fotograf i filmowiec, o którym już pisałam, m.in. : http://www.taraka.pl/bibka_na_cmentarzu

Postanowiłam udostępnić fotografie z jego ostatniego albumu pod podanym na wstępie tytułem. W Tarace zamieściłam dwie recenzje książek poświęconych mitologii germańskiej innego mojego przyjaciela, Artura Szreitera „Wielka wyprawa Księcia Racibora”: http://www.taraka.pl/przygoda_ze_swiatem_wikingow i „Bestiariusz germański”: http://www.taraka.pl/moja_przygoda_z_potworami 

Zamieszczone w albumie zdjęcia Marka Zürna stanowią świetną ilustrację do niektórych wyobrażeń tej mitologii. Podobają mi się także komentarze, którymi opatrzył zdjęcia i dlatego pozwalam sobie je także przytoczyć. A więc oddaję głos Markowi — najpierw go przedstawię:

Teraz komentarz do całego albumu:

„Osoby wrażliwe uprasza się o nie oglądanie tego albumu, który pokazuje tysiącletnie ilustracje do krwawej, brutalnej i okrutnej legendy znanej w całym świecie germańskim. Nie wchodząc w drastyczne szczegóły opowieści, liczy się wynik: z dużego klanu rodzinnego wyrzyna się nawzajem ponad 20 osób i tylko jedna Gudrun, żona Sigurda, uchodzi z życiem. Jest o czym wieczorami opowiadać, a i popatrzeć można.”

Poniżej wybrane fotografie z komentarzami Autora:

Żywa historia? Przypomina gry komputerowe?

Głowa obok tułowia, codzienny widok (nie znalazłem wytłumaczenia, co robi w tym miejscu krzyż).

Dzieci bywają dociekliwe, studiują detale opowieści.

Dramatyczna scena — nagi Sigurd piecze w ognisku serce węża-potwora. Niestety się sparzył, więc wsadził kciuk w usta, co sprawiło, że łyknął odrobinę krwi potwora i nagle zaczął rozumieć mowę ptaków. Tragiczne konsekwencje.

Juki ze złotem załadowane, można uciekać.

.

Sigurd w zbroi przecina mieczem potwora.

Dziwne, że przy skale nie stoi tabliczka „Dozwolone od lat 18”.

 

Marek Zürn jest autorem jeszcze jednego interesującego albumu:

„Ryty naskalne. Nämforsen i Näsåke”, we wstępie do którego pisze: „W ponad 10 tysiącach miejsc w Szwecji znajdują się ryty naskalne i ciągle odkrywane są nowe, często w związku z budową zapór na rzekach północy. Wykute w epoce kamiennej i brązu mają od około 3 do 5,5 tysięcy lat. Porowata powierzchnie figur zwierząt, ludzi, lodzi i scen z polowań pokrywano tlenkami żelaza, niezwykle trwałym barwnikiem.”

Zachęcam bywalców Facebooka do obejrzenia pod adresem: https://www.facebook.com/marek.zurn/media_set?set=a.10151458864646144.1073741855.567541143&type=1

 





◀ Ślad stopy na piasku ◀ ► Ceres siostra moja i patronka ►


Komentarze

[foto]
1. I jeszczeKatarzyna Urbanowicz • 2014-09-05

I jeszcze inny bardzo ciekawy reportaż przedstawiający kamienie runiczne: https://www.facebook.com/marek.zurn/media_set?set=a.10151471192296144.1073741861.567541143&type=1&l=9fd7efc32coraz inscenizacje związane z życiem wikingów.



[foto]
2. UzupełnienieKatarzyna Urbanowicz • 2014-09-07

Na prośbę Wojtka Jóźwiaka uzupełniam informacje o rysunkach naskalnych i zamieszczonych fotografiach. Autor zdjęć napisał mi:

„Zdjęcia pokazują dużą skale (po to są ludzie by proporcje były czytelne) na powierzchni której tysiąc lat temu mieszkający tu ludzie wyryli ilustracje znanej powszechnie w świecie germańsko-wikingowskim legendy a która w skrócie jest zapisana alfabetem runicznym dookoła rysunków (w ogonach węży obejmujących całość - tego bez drabiny nie mogłem pokazać...). Skała znajduje się na brzegu jeziora Mälaren, ok.6o km w linii powietrznej na zachód od Sztokholmu, ale rysunki i runy są w całej Skandynawii (w tym roku byłem na północy Norwegii w Alta, gdzie w 1973 r. - dopiero - odkryto parę tysięcy rysunków naskalnych, do dziś znanych jest ponad 6 tys, a ile jeszcze czeka na odkrycie?). Kluczowe pytanie, czy są to oryginały, rozbawiło mnie bo przypomniało moje pytania, gdy tu zamieszkałem i nie do końca wierzyłem, że Stare Miasto jest stare, a nie odbudowane. Wiec potwierdzam: archeolodzy i historycy są zgodni, to są autentyczne, tysiącletnie ślady przedchrześcijańskiej kultury.”

Od siebie dodam, że w Wikipedii można znaleźć informację oraz wyjaśnienia dotyczące rysunków pod adresem: http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=sv&u=http://sv.wikipedia.org/wiki/Sigurdsristningen&prev=/search%3Fq%3DSigurdsristningen%26newwindow%3D1%26rlz%3D1C1SKPL_enPL407PL449%26es_sm%3D122

[foto]
3. Krzyż?Wojciech Jóźwiak • 2014-09-07

>>>Głowa obok tułowia, codzienny widok (nie znalazłem wytłumaczenia, co robi w tym miejscu krzyż)
Bo to nie jest krzyż tylko młot Thora.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)