zdjęcie Autora

08 kwietnia 2010

Wojciech Jóźwiak

Serial: Real i magia
Taczan
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Słowiańskie starożytności
Tematy/tagi: imionajęzykipogaństwoPolskaSłowianie

◀ Test jogi ◀ ► Rozwój duchowy. Joga ►

W Wielkopolsce koło Kalisza jest wieś Taczanów, skąd wywodzą się Taczanowscy herbu Jastrzębiec, niegdyś obdarowani przez króla Prus tytułem hrabiowskim.

W Wielkopolsce koło Kalisza jest wieś Taczanów, skąd wywodzą się Taczanowscy herbu Jastrzębiec, niegdyś obdarowani przez króla Prus tytułem hrabiowskim, z których najsłynniejsi zapewne są Władysław (1819-1890), ornitolog i Edmund (1822-1879), generał Powstania Styczniowego. Ale nie o tym.

Nazwa Taczanów wskazuje na imię założyciela: Taczan. Co ono mogło znaczyć? Imię Taczan jest imiesłowem od czasownika taczać/toczyć. To wstawia je do szeregu podobnych budową staropolskich imion-imiesłowów: Kochan („kochany”), Milan („u/umiłowany”), Ciechan („cieszony”, „który nas ucieszył”), Czekan („czekany, oczekiwany”), Witan („powitany”), Poznan („rozpoznany”). Przy imieniu Poznan nastawiamy ucha... Bo dziwnie oznaczać może kogoś, kogo po urodzeniu poznano-ROZPOZNANO... Skoro rozpoznano, to znaczy, że znano kiedyś. A więc rozpoznano dziecko jako znane dawniej, czyli jako powtórne czyjeś wcielenie. I tak imię-eponim stolicy Wielkopolski byłoby dowodem na wiarę w reinkarnacje u dawnych Polaków?

W tej samej serii jest tajemnicze imię Mykan, zachowane w nazwie wsi gminnej pod Częstochowa: Mykanów. Kochana kochano, Witana witano. Co zrobiono Mykanowi? Co zrobiło dziecko-chłopiec, pewnie w maleńkości, że dano mu to imię? Wymknęło się, umknęło, przemknęło, przemykało? Zostało zamknięte? Zrobiło myk-myk? Lub tym imieniem wróżono małemu Mykanowi, żeby jak dorośnie wymykał się wrogom? (Tak jak Wojciechowi wróżono, żeby cieszył się wojowaniem.) Nie znam rozwiązania tej zagadki. Tak samo nie wiem, czego zabytkiem jest imię Taczan. Czy były jakieś dawne obrzędy z „toczeniem” dziecka.

Na koniec zagadka z rozwiązaniem. Kiedy jeżdżę od siebie na południe, zanim dojadę pod Częstochowę i minę drogowskaz na Mykanów, pod Rawa Mazowiecką mijam wieś Żydomice. „-ice” oznacza potomków; tutaj: ‘potomków Żydoma’. Imię Żydom też jest staropolskim imiesłowem, ale z inną końcówką, -om nie -an, od czasownika „żdać/żydać” czyli czekać. Żydom znaczyło to samo co Czekan.

W nazwach miejscowości ukrytych jest - niby jakieś gter-ma - wiele starych imion, często pełnych magicznych treści. Słowiańskie odrodzenie będzie kompletne, kiedy pewni rodzice dadzą synowi piękne imię Żydom.

◀ Test jogi ◀ ► Rozwój duchowy. Joga ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)