zdjęcie Autora

08 lutego 2013

Beata Markowska

Twój introwertyk. Jak go rozpoznać?
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Ostatnimi laty, nauka poczyniła pewne postępy w rozpoznaniu, jakże ciekawej jednostki badawczej, jaką jest Introwertyk. Są dowody na to, że ten osobnik, dość powszechnie występujący w populacji ziemskiej, jest jednym z najbardziej niezrozumianych, a przez to krzywdząco ocenianych, typów charakterologicznych.

Jeśli spotkałeś na swojej drodze Introwertyka, jesteś siostrą lub bratem, córką lub matką, szefem lub współpracownikiem Introwertyka (ewentualnie jeśli sam nim jesteś) – warto zapoznać się ze specyfikacją tego modelu. Dla waszego wspólnego dobra.

Introwertyk został odkryty przez Carla Junga w 1920r. W książce „Typy psychologiczne” Jung opisał Introwertyka jako osobę, która czerpie energię ze świata wewnętrznego, z własnych idei, uczuć i wrażeń. Introwertycy potrzebują samotności, by zregenerować siły. Z kolei, tym co ładuje baterie Ekstrawertyka jest świat zewnętrzny, ludzie, nowe wyzwania, projekty, działanie wśród innych.


Po czym poznać Introwertyka?

Głównie po otoczeniu, które wiecznie zamartwia się o stan jego zdrowia psychicznego. Lista pytań których Introwertyk ciągle wysłuchuje jest długa. Oto najczęściej powtarzające się:


  • Wszystko w porządku?
  • Czy coś się stało?
  • Czemu jesteś taki smutny?
  • Dlaczego jesteś ciągle taki poważny?
  • Co za pesymista. Nie możesz spojrzeć na to bardziej optymistycznie?
  • Czuję, że się oddalasz ode mnie. Coś się stało?
  • Jesteś taki zdystansowany..

To właśnie ciągła „troska” o jego samopoczucie jest przedmiotem sporego niepokoju u Introwertyka. „No bo skoro się wszyscy się tak o mnie martwią, to może jest powód?!” Oczywiście nigdy nie zaszkodzi się zbadać, jednak introwertyzm nie jest chorobą ani zaburzeniem osobowości. Jest jej odmianą. Taką samą jak ekstrawertyzm, choć trzeba przyznać, że żyjemy w czasach extra- a nie intro-wertycznych. Co może przedstawiać introwertyzm w krzywym zwierciadle.


Mam na imię Robert. Jestem Introwertykiem.

Introwertycy czują się nieco zaszczuci przez społeczeństwo – od czasów wielkich Ekstrawertyków (Neron, Czingiz Chan, Cezar) – preferujące ekstrawertyków. Jednostki wycofane traktowane są jako aspołeczne. Lider introwertyk?! Nonsens. Dlatego introwertycy czują, że powinni być bardziej – ekstra. Czytają poradniki z zakresu umiejętności społecznych, chodzą na kursy i szkolenia, do psychologa, psychiatry, (przy okazji są podejrzewani o szereg różnych zaburzeń). Starają się dostosować do społecznych oczekiwań.

Może nieco niepotrzebnie, bo Introwertyk jest najbardziej produktywny, twórczy, kiedy może przebywać w przyjaznym dla niego środowisku, czyli bez nadmiaru bodźców a przynajmniej bez pytań o to, czy wszystko z nim w porządku…

Susan Cain w niedawno wydanej książce „Potęga Introwertyków” postuluje, aby dać Introwertykom święty spokój, a przynajmniej więcej prywatności, wolności, autonomii, samotności, która nie będzie traktowana jako dziwactwo. „Pozwólcie im pracować samodzielnie zamiast zapędzać ich do prac zespołowych!”, nawołuje Susan.

Ta strategia może być słuszną. O ileż uboższy byłby świat bez takich introwertyków jak:

Albert Einstein, Charles Darwin, Steven Spielberg, Julia Roberts, Alfred Hitchcock, Clint Estwood, Gwyneth Paltrow, współzałożyciel Apple’a i twórca pierwszego komputera – Steve Wozniak, autorka serii o Harrym Potterze – J.K Rowling, Michael Jordan i wielu innych sławnych Introwertyków, których ze względu na rozmiar artykułu nie wymienię.


Czy introwertyzm jest zaraźliwy?

Nie, ale wiele wskazuje na to, że introwertyzm jest przenoszony drogą płciową, poprzez rozmnażanie. Obserwacje bliźniąt monozygotycznych wychowywanych razem i osobno pokazują, iż orientacja intro/ekstra jest uwarunkowana genetycznie.
Nie ma pośród nas zbyt wielu stuprocentowych Introwertyków ani Ekstrawertyków. Ci, z końca skali są Klientami odosobnionych ośrodków leczniczych. Przy czym skrajnym Ekstrawertykom stan zdrowia raczej nie przeszkadza w odnoszeniu sukcesów w polityce. Może jest nawet czynnikiem warunkującym osiągnięcia na tym polu.


Introwertyk w pracy

Ekstrawertycy są zawsze bardziej widoczni, lepiej się sprzedają. Jest to jednak umiejętność, która może nie mieć wiele wspólnego z efektywnością pracy.

Introwertycy mogą sprawiać wrażenie mniej kreatywnych – duży błąd. Ich umiejętność generowania pomysłów ujawnia się dopiero w samodzielnej pracy, poza zorganizowanymi burzami mózgów.

Lepiej radzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami. Lubią zadania dające im autonomię, jednak potrafią także współpracować z innymi, szczególnie w relacjach jeden na jeden.

Dobrze odczytują potrzeby Klientów i współpracowników dzięki umiejętności słuchania. Są mało porywczy, za to elastyczni.

Wykorzystanie ich kompetencji w dużej mierze zależy od kultury organizacyjnej firmy, która może promować postawy ekstrawertywne lub introwertywne, albo umożliwiać pracownikom realizowanie swojego potencjału niezależnie od posiadanego temperamentu.


Może on nie umie się wyluzować? Siostro, drinka!

Introwertycy nie są ani nieśmiali, ani spięci. Nieśmiałość wiąże się z odczuwaniem lęku w sytuacjach społecznych. Introwertycy nie mają lęków przed sytuacjami społecznymi. Tak jak zdecydowana większość zdrowych ludzi potrzebują jakiejś formy ludzkiego towarzystwa , jednak świadomie wybierają czas, formę i osoby do towarzystwa. Są wytrawnymi koneserami relacji. Nie ilość, lecz jakość ma dla nich znaczenie. Jeśli jesteś przyjacielem Introwertyka, doceń to, bo jesteś w rzadkiej grupie wybrańców.

Jean Paul Sartre rzekł „Piekło to inni ludzie”. Czasem jest to przytaczane dla opisania stosunku jaki ma Introwertyk do innych ludzi. Błąd. Introwertyk nie jest mizantropem. On nie nienawidzi ludzi. Ludzie jedynie go męczą.

Każdy z nas ma pewien próg odporności na bodźce zewnętrzne, zależny od ogólnej wrażliwości i chwilowej dyspozycji. Gdybyś przez chwilę zastanowił się w jakiej grupie ludzi czujesz się lepiej a w jakiej gorzej, pomogłoby ci to odnaleźć się gdzieś na skali. Weź pod uwagę ilość ludzi, hałasy, głębokość tematów, poziom oczekiwań grupy wobec twojego zaangażowania, cel spotkania.

Introwertyk ma niższy próg tolerancji dla pewnego rodzaju bodźców. Sytuacje intensywnej ekspozycji społecznej są silnie obciążające jego układ nerwowy. Kluczowe jest tutaj wyjściowe pobudzenie kory mózgowej. Introwertycy mają wyższy poziom stymulacji już na starcie, co sprawia, że mniej im potrzeba, by osiągnąć poziom pobudzenia. To co dla Ekstrawertyka jest normą, dla mózgu Introwertyka jest już nadmierne i tym samym uznawane za nieprzyjemne. Mózg Ekstrawertyka potrzebuje więcej bodźców, by wrażenia stały się męczące i dolegliwe.


A propos mózgu..

Sugeruje się czasem, że powodem występowania różnic w poszukiwaniu doznań pomiędzy intro- i ekstrawertykami jest wyższa wrażliwość mezolimbicznego szlaku dopaminowego, będącego częścią układu nagrody. To on kieruje naszym zachowaniem na doznania nagradzające. Innymi słowy, Introwertyk mniej potrzebuje, by czuł się usatysfakcjonowany. Proszę zwrócić uwagę na ten szczegół, bo to może oznaczać tańszą eksploatację Introwertyka, a w szczególności introwertycznej partnerki.

Dodatkowo, amerykańska psychoterapeutka Marti Olsen Laney zauważyła różnice w pracy płata przedczołowego, który u Introwertyków podczas myślenia wytwarza więcej synaps, w związku z czym proces myślowy jest wolniejszy, za to bardziej złożony i pogłębiony, co może czynić z Introwertyka dobrego analityka.

Podsumowując: Introwertyk nie jest chory i nie potrzebuje natychmiastowej pomocy, żeby móc się wyluzować. On jest wyluzowany.


Jak rozpoznać i obsługiwać introwertyczne dziecko?

Jeśli jesteś rodzicem dla którego kontakt z innymi ludźmi jest tym, co tygrysy lubią najbardziej, spełniasz się w działaniu, jesteś radosny i aktywny społecznie, a twoje dziecko wręcz przeciwnie, co powoduje, że zastanawiasz się: „Co z nim, jest nie tak? Jakie błędy wychowawcze popełniam? Za mało go przytulam, albo może za dużo?”. Czasem wstydzisz się za swoją pociechę, kiedy patrzysz na jej słaby kontakt z rówieśnikami. Zamartwiasz się: „Dlaczego inne dzieci bawią się tak fajnie w grupie, tak łatwo nawiązują ze sobą relacje, a moje nie? Czy da sobie radę w przyszłości?”

Dla wszystkich tych zaniepokojonych rodziców mam dobrą wiadomość: z waszym dzieckiem wszystko jest w najlepszym porządku. Co więcej, ten typ osobowości statystycznie ma wyższy współczynnik inteligencji IQ. A więc nie ma tego złego….

Aby upewnić się czy dziecko faktycznie jest Introwertykiem warto przeprowadzić test diagnozujący, np. typów osobowości Myersa-Briggsa.

Jak obchodzić się z dzieckiem Introwertykiem?

- Po dniu spędzonym w szkole wśród rówieśników, muszą „naładować baterie”. W samotności. Nie dziw się więc, gdy Twoje introwertyczne dziecko po powrocie ze szkoły najchętniej zamyka się w swoim pokoju. Jeśli po jakimś czasie wychodzi z gawry i zaczyna rozmawiać, snadź jest już zregenerowane. Jeśli nie chce w ogóle z Tobą rozmawiać i o żadnej porze – to może niekoniecznie wskazywać na to, że dziecko jest Introwertykiem, tylko że Wasze relacje są słabe.
- Introwertycy są bardzo terytorialni. Potrzebują swojego miejsca, gdzie jest cisza i spokój. Najlepiej pokoju, w którym mogą spokojnie zamknąć za sobą drzwi.
- Introwertyczne dzieci nie otaczają się chmarą znajomych. Mają zazwyczaj kilku bliskich przyjaciół z którymi spędzają czas. Mało tego, spotykają się z nimi zazwyczaj pojedynczo. Przyjęcia, kluby, sporty zespołowe i wszelkie grupowe formy aktywności to dla nich męczarnia i strata czasu. Postaraj się to uszanować, zamiast na siłę uszczęśliwiać dziecko atrakcjami.
- Introwertycy uczą się najskuteczniej, czytając, pisząc czy po prostu przez przemyślenie danego tematu. Grupowe uczenie się nie jest dla nich. Jeśli więc twój Introwertyk wychodzi na „wspólne uczenie się”, pozwól mu się zabawić. I tak wróci wcześniej niż pozostałe dzieciaki.

Po czym poznać Introwertyka?

Rozejrzyj się dookoła. Jeśli widzisz kogoś w zasięgu wzroku, to masz 30% szansy, że to Introwertyk. Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś kogo podejrzewasz o tę rzadką chorobę, sprawdź symptomy. Klasyczny Introwertyk:

  • lubi spędzać czas w pojedynkę i nie wiesz co w tym czasie robi,
  • sprawia wrażenie, jakby nie miał wielu przyjaciół,
  • wydaje się być wiecznie zmęczony,
  • jest małomówny,
  • mówi wolno, często robi pauzy, sam twierdzi, że ma pustkę w głowie, nic do powiedzenia
  • niezmiennie błądzi gdzieś myślami i jest jakby nieobecny,

Ujawnienie powyższych objawów oznacza to, że twój znajomy mógł dostać się w szpony sekty, względnie jest Introwertykiem. Przy czym nie należy wykluczyć obu opcji.


Zalety bycia Introwertykiem

Przeczytaj to, jeśli podejrzewasz że jesteś Introwertykiem i coś z tobą nie tak:
• Zanim coś zrobisz, pomyślisz. To skutkuje brakiem złamanego karku podczas skoku na główkę, uniknięciem bankructwa z powodu nieprzemyślanych inwestycji, uniknięciem rozwodu jakoż i ślubu z niewłaściwą partnerką/ partnerem
• Jesteś lepszym rozmówcą – nie przerywasz, uważnie słuchasz, utrzymujesz kontakt wzrokowy, mówisz wolno, dzięki temu łatwiej Cię zrozumieć. Jeśli się jąkasz – nie zwalaj tego na introwertyzm
• Jeśli studiujesz, to warto wiedzieć, że Introwertycy osiągają lepsze wyniki na studiach, niż Ekstrawertycy, głównie dla tego, że łatwiej jest im się skoncentrować, jak i chętniej spędzają czas nad książkami. Wolą się pouczyć, niż iść na imprezę. To może nie jest najbardziej radosna informacja dla Ciebie, ale rodzice mogą się ucieszyć
• Jesteś taktowny. Nie strzelasz gaf i zanim coś powiesz bierzesz pod uwagę uczucia innych osób, w przeciwieństwie do Ekstrawertyka.

Złote rady z instrukcji postępowania z Introwertykiem:

Nie namawiaj Introwertyka natrętnie na imprezę, żeby się rozerwał i otworzył na ludzi. W szczególności nie wystawiaj go na niespodziewane spotkania z milionem osób. Jak mówi, że chce zostać w domu – zostaw go.

Nie panikuj, jeśli widzisz go z książką częściej niż raz na tydzień. To nie jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego (choć dla pewności możesz zerknąć na tytuł książki..)

Nie reaguj nerwowością wtedy, gdy nic nie odpowie lub potrzebuje czasu do namysłu. Kiedy odpowiada, nie przerywaj mu (jakby nie nakazywała tego kultura). Introwertyk wierzy, że kiedy zadajesz pytanie, to oczekujesz odpowiedzi i to odpowiedzi w pełni przemyślanej.

Jeśli Twój Introwertyk chce być sam, nie tryska entuzjazmem, jest wyciszony i skupiony, nie oznacza to, że przechodzi głęboką depresję, właśnie planuje skok z dachu wieżowca i należy szybko skontaktować ją z najbliższym psychiatrą. Zajmij się sobą.

Jeśli nie pokłada się ze śmiechu po twoim wątpliwie błyskotliwym dowcipie nie zakładaj, że jest psychicznie chory. Sprawdź a) z którego roku pochodzi dowcip? b) poziom inteligencji osób reagujących na niego śmiechem. Przy okazji nie zaszkodzi zbadać swój poziom IQ


Ile jest w tobie introwertyka – test osobowości

Zaznacz pytania, na które udzieliłeś odpowiedzi pozytywnej. Policz ile razy zgodziłeś się z treścią zdania:


  1. Rozmowa o pogodzie, krewnych cioci, korkach na mieście frustruje Cię, czujesz się wtedy zagubiony, twoje oczy robią się okrągłe i masz ochotę katapultować się w przestrzeń okołoziemską.
  2. Lubisz prowadzić głębokie konwersacje i to nawet bez wspomagania dopalaczami wszelkiej maści. Gdy po drugiej stronie napotkasz rozmówcę o podobnych zainteresowaniach – potrafisz wtedy mówić długo i z pasją.
  3. Lepiej czujesz się w konwersacjach z małą ilością osób niż w grupie.
  4. Masz niewielu znajomych, a tylko głębokie relacje nazywasz przyjaźnią.
  5. Jak nie masz nic do powiedzenia – nie mówisz.
  6. Nie lubisz pracować w grupie.
  7. Wypoczywasz w ciszy i spokoju (nazwijmy to anomalią).
  8. Wolisz słuchać niż mówić.
  9. Wiele razy usłyszałeś/aś pod swoim adresem epitety, które można by zawrzeć w kategorii „nadęty buc/ wyniosła krowa”
  10. Zbadałeś się u lekarza psychiatry, który nie zdiagnozował u ciebie schizofrenii, choroby schizoidalnej, ani zaburzeń socjopatycznych.

Jeśli udzieliłeś więcej niż 5 odpowiedzi pozytywnych – ten artykuł mówi o Tobie. Moje gratulacje!

Dziękuję Ci też, że przeczytałeś ten tekst, bo to może oznaczać, że nie tylko będziesz o nim pamiętał jutro, ale nawet o tym rozmyślał.


Beata Markowska



Polecam artykuł opublikowany w „The Atlantic” w 2003 roku: „Caring for your Introvert” - BM.



Komentarze

[foto]
1. Ja mam 10Wojciech Jóźwiak • 2013-02-08

Ja mam 10 trafień w teście powyżej :)
2. Ja mam 9zytas • 2013-02-08

Ja mam 9. Nauczyłam się rozmawiać o pogodzie, cioci i korkach na drodze. Przymusiłam się do nauczenia tegoż, bo wydawało mi się, że jestem jakaś inna, wręcz nienormalna, nie mogąc podjąć rozmowy z drugim człowiekiem "o niczym". Jestem pod dużym wrażeniem powyższego tekstu, tak dużym, że odważyłam się napisać komentarz.  
3. ja tez 10....NN#3337 • 2013-02-08

..dawniej nie było tylu publikacji..za mojej młodości.....uważali , że jestem odludkiem..."zostaw te książki..idź do koleżanek"..słyszałam non stop.....i takie tam.. 10:10.....dzisiaj, to mogę się z tego śmiać...
[foto]
4. :) Dzisiaj :)Piotr Jaczewski • 2013-02-08

Nie warto przejmować się kategoriami introwertyk - ekstrawetryk. Choć warto znać spektrum ludzkich zachowań  i spektrum w jakim ono jest odbierane. W zasadzie można mówić o dwóch skalach: Punktach na skali introwertyzmu i punktach na skali ekstrawertyzmu. Czy Dominacji jednego lub drugiego w danym okresie. Zdecydowanie najwięcej jest ambiwertyków, i to się zmienia z czasem tj. ludzie się introwertyzują :)



Daj rasowemu introwertykowi zastrzyk pobudzenia zmysłów, hormonalny zastrzyk zakochania i będzie od zawsze ekstrawetrykiem: Rozmowa o pogodzie, krewnych cioci, korkach na mieście będzie sensem jego życia, tym głębszym im głębszy dekolt (większość facetów jest introwertyczna!).
Podobnie z kobietami, wykażą się taką ekstrawetrycznością, że zabraknie skali ;)
W drugą stronę też to działa: Pozbaw ekstrawertyka nadmiaru stymulacji, będzie rasowym introwertykiem. Niech ma coś, co go drąży, na czym skupi uwagę... od urodzenia introwertyk.

[foto]
5. A ja nie!Wojciech Jóźwiak • 2013-02-08

Piotr napisał:
>>> z czasem ludzie się introwertyzują

--- A ja nie! Teraz mając 60+ jestem zdecydowanie bardziej ekstrawertyczny niż w wieku "naście", 20+ lub 30+.
[foto]
6. LudzkośćPiotr Jaczewski • 2013-02-08

:) Cieszę się, że nie jesteś ludzkością lub społeczeństwem.  To byłoby dzielenie osobowości :P Pisałem na szerszą skalę o tendencji, bo przy tak ogólnym podziale tylko o tym w zasadzie można pisać. vide: sam pisałeś przed momentem o wyniku 10/10 w powyższym teście.
Inna jest "introwertyczność 20+" i inna "introwertyczność 60+" Podobnie z ekstrawertycznością. Wątpię, żeby twoja ekstrawertyczność obejmowała przynależność do gangu młodzieżowego i burzę hormonalną 20+;-) Za to zdecydowanie obejmuje lepsze radzenie sobie z otoczeniem i mniejszy dyskomfort z tego powodu- naturalne nabywanie umiejętności społecznych z wiekiem.
[foto]
7. WartoInqbus • 2013-02-08

>> Nie warto przejmować się kategoriami introwertyk - ekstrawetryk

Warto, bo to dotyczy sposobu gospodarowania energia, a wiec czegos zupelnie podstawowego (o czym wspomniano w tekscie ale mniej niz sprawa na to zasluguje).

>> Daj rasowemu introwertykowi zastrzyk (...) i będzie od zawsze ekstrawetrykiem

Tak, ale tylko na jakis czas, potem znowu bedzie introwertykiem.

Pisze to jako doswiadczony introwertyk. Test, cokolwiek takie zabawy znacza, 9/10. Introwersja ma te ciekawa ceche, ze w towarzystwie innych wchodzi sie w nietypowe stany swiadomosci. Trans towarzyski. Czasami przejawia sie to jako kompletne wyciszenie, jak w medytacji, czasem jako pobudzenie. Jednak sa to stany NIENATURALNE dla dobrego introwertyka, ktory naturalnie czuje sie w samotnosci : )

Ciekawsza klasyfikacja istnieje w cybernetyce charakteru - od egzodynamika do endodynamika. Tez w/g sposobu gospodarowania energia.
[foto]
8. WartoPiotr Jaczewski • 2013-02-08

Znać swoje źródła energii i mieć baczenie na sposób gospodarowania energią. OMG. Zbliża się księżyc w nowiu a ja zmieniam się w niedźwiedziołaka :>
Nie warto natomiast wiązać tego z introwertycznością, ekstrawetrycznością. Te same "źródła energii" w pewnych sytuacjach są toksyczne "wyzuwają z energii psychicznej", w innych budują.
Piszesz:
Tak, ale tylko na jakiś czas, potem znowu będzie introwertykiem.
A później znowu ekstrawertykiem, i znowu introwertykiem, i znowu ekstrawertykiem. Nawet główny spin doctor i pomysłodawca tych koncepcji i ich istnienia w psychologii Karl Gustaw twierdził, że introwertycy po połowie życia zostają ekstrawertykami, a ekstrawertycy się introwertyzują. I pewnie (bo nie pamiętam;)) skwapliwie by przystał na związek tego z cyklem saturna
Zobacz nawet jak to brzmi:
Introwertyk naturalnie jest zyskuje siły w samotności, ale w towarzystwie wpada w trans towarzyski.
 Uzupełnię:
Ekstrawertyk naturalnie zyskuje siły w  towarzystwie, ale w samotności wpada w trans ciszy medytacyjny.
Czyli:
Jak właśnie cierpię dyskomfort z powodu danej aktywności i chciałbym być gdzie indziej to jestem przeciwnym typem? Czy jeśli aktualnie preferuję towarzystwo to jestem ekstrawertykiem i(lub) introwertykiem w transie towarzyskości?
Jeśli aktualnie preferuję samotność to jestem introwertykiem(i/lub) ekstrawertykiem w transie medytacyjnym?

A przenosząc to na konkrety:
Ile dni/miesięcy/ lat w ciągu życia muszę preferować jedno by być danym typem? I jakie szanse mam oceny tego ile takich dni było przed dajmy na to pogodną śmiercią w wieku 125 lat?
Ps. Ciekawie wypada porównanie introwertyzmu/ekstrawertyzmu z bilateralnością półkul.
[foto]
9. Od kiedy zaczyna się łysina?Inqbus • 2013-02-08

Rozwazania w stylu "Od kiedy zaczyna się łysina". Istnieja pewne dominujace tendencje w charakterze i zachowaniu. Piszesz jakbys dopiero co odkryl, ze nic nie jest czarne ani biale. Wiadomo ze nie jest.
10. ja uważam tak...NN#3337 • 2013-02-08

że introwertycy lubią towarzystwo i owszem..a nawet wrzawę i zgiełk..i w towarzystwie ciekawych ludzi dobrze się bawią póki co, ale...gdy trwa zbyt długo zaczyna ich męczyć...chcą do domu, do ciszy i spokoju i swoich "czterech ścian". ..tutaj ładują akumulatory..ja tak miałam i mam. Natomiast ekstrawertycy lubią czasami pobyć w samotności, ale niezbyt długo bo 'bezczynność" ich męczy i ubezwłasnowolnia ...Przyznaję rację...z wiekiem nabyłam zdolność większej otwartości, spontaniczności ...ekstrawersji w kontaktach z ludźmi :-P ..ale ładuję się w ciszy i samotności....Mam przyjaciół rasowych ekstrawertyków i zaobserwowałam, że okresy wycofania i dystansu sa u nich krótsze ..ale już szukają co by tu...dla mnie warte wyjścia jest np..wernisaż i wykorzystuję zapał znajomego ekstrawertyka do zorganizowania całej wyprawy..a ja delektuję się już widokiem dzieł...potem ...ekstrawertyk ma jeszcze ochotę na balowanie, bo sie rozkręcił..a ja wolę w ciszy kontemplować wrażenia z wystawy....tak to widzę....introwertyk więcej czasu lubi spędzać sam choć nie stroni od zabawy a ekstrawertyk ciągle w biegu i na krótko tylko przystaje...a o pogodnej śmierci? hmm.no..pomyślę jeszcze..co to znaczy dla mnie...

11. Osobowosc i temperament moze ulec zmianieNN#6103 • 2013-02-08


Psychologia różnic indywidualnych się klania:)

Z jedną rzeczą trudno w tym artykule zgodzić się: Introwertyk jest zawsze wyluzowany.

Introwertyk z racji bycia introwertykiem jest stale wysoko pobudzony i posiad tzw. slaby Układ nerwowy.

Z racji swojego wysokiego pobudzenia Intro. unika stymulacji.

To go odróznia od ekstraweryka ktory dysponuje Silnym U.N. poszukuje stymulacji.

Dobry artykuł:)
Pozdrawiam
[foto]
12. Istnieja pewne dominujace tendencjePiotr Jaczewski • 2013-02-08

 w charakterze i zachowaniu. Oczywiście, do zauważenia z zewnątrz na wybranej grupie.
A chodzi o prozaiczną rzecz pt. sami nie mamy tego układu odniesienia. Nasz instrument pomiarowy jest kiepski tj. zmienia się koncepcja łysiny czy patrzysz  z góry, z boku czy z dołu:-) To pół biedy: Zmienia się liczba włosów, rozmiar i lokalizacja placków :P
Ja tu głosuję za ostrożnością w myśleniu takimi kryteriami o sobie. Bo takie koncepcje pt "jestem introwertykiem" to w istocie subtelna autodyskryminacja. Polecam (akurat jestem na gorąco ;)) Niebieskookich. A np. towarzyskość, nietowarzyskość (by uniknąć tych wlepek IE) mają np. wiele wspólnego ze statusem grupowym, aktualnym poszukiwaniem partnera,  stopniem obciążenia stresem, zagęszczeniem ludzi i rytuałami dystansu etc.
I takie podziały są zwyczajnie mylne. Z tą słabością/ siłą układu nerwowego nie ma to nic wspólnego: progi pobudzenia to nie siła czy słabość.
Art podaje precyzyjniejsze odniesienia. Miły zestaw ciekawostek przyrodniczych:)
13. slabosc czy sila ukladu nerwowegoNN#6103 • 2013-02-08

 jest zagadnieniem kluczowym, ma ogromny wpływ na zachowanie i stopien pobudzenia. Slabosc i siła UN koreluje dodatnio lub ujemnie z  wrazliwocia lub jej braciem Ciala MIgdałowatego a konkretnie chodzi o aktywność neuroprzekażnika ktorego nazwy w tej chwili nie pamiętam:)

Proponuje lekture prof. Strelau i Eysencka jesli chodzi o Intro/ siłe UN/ stopien pobudzenia
[foto]
14. Siła słabościPiotr Jaczewski • 2013-02-08


Proponuję, zanim mnie odeślesz - zerknij do Strelau  i znajdź koncepcję "Siły UN" "Słabość UN" i podaj mi tom i nr strony proszę - bo ja może mam zbyt krótką pamieć..w każdym razie nie widzę;) Eysenck miał swoje fiksacje zwłaszcza w teoriach osobowosci. Dziękuję, przelecial jednym uchem wyleciał drugim i nie mam pod ręką.

A na razie jak ty o stopniu pobudzenia czy wraźliwości mówisz "siła un"/"słabość un" to ja ci serdecznie gratuluję zdolności kojarzenia i sklejania jakiejś koncepcji z ubiegłego wieku z podstawami psychologii, neurologią.  A z tego, co wiem od dość dawna nie myśli się o progu pobudzenia, czy wrażliwości cm w kategoriach siły i słabości systemu nerwowego. Nawet w psychiatri.

[foto]
15. CiekawyKinga Kościak • 2013-02-08

i dowcipny. Przyjemnie się czytało i czekam na ciąg dalszy, bo to na pewno nie wszystko, co można o mnie powiedzieć :))

Pozdrawiam serdecznie.
16. Wszystko co mamy w psych roznic indywidualnychNN#6103 • 2013-02-08

pochodzi z zeszlego wieku:) Eyseneck mowi o silnym i slabym UN a Strelau i niskiej i wysokiej reaktywnosci jako jednej z najbardziej fundamentalnych roznic indiwidualnych.

Ja mowie ze oni mowią o jednym i tym samam uzywajac innej terminologi tzn: wysoka reaktywnosc, słaby UN , duza wrażliwosc Ciała Migdał. - introwersja

niska reaktywnosc, silny UN, mała wrażliwośc na bodzce C.M - ekstrowersja

naturalnie czystych typow nie ma, niemniej ogólne przeslanki do takiej klasyfikacji, uwazam, istnieją nawet jesli wydają się przestarzałe.

Neurokogniwistyka, Mózg Emocjonalny - Le Doux wskazuje na wrazliwosc Jądra Migdalowatego jako przyczynę nisko-wysoko reaktywnosci.

Podsumowujac, wyluzowanego introwertyka trudno jest spotkac a pobudzonegio i spiętego łatwo:)

Pozdrawiam
[foto]
17. Z tego co wiemPiotr Jaczewski • 2013-02-08

Eysenck nie mówi o żadnym słabym i silnym UN. Ale o reaktywności układu tak, bazowo dając dwie osie EN. Chodziło ci może o brakujące słowo neurotyk ? ;) Z tym, że to odrębna oś,j eśli już się w tą ciciubabkę słowną bawimy i dotyka obu biegunów, wychodzą 4 typy.. eh. zostawiam ten temat, nadaje się co najwyżej na kolejny odcinek pracy z wizją.


 

18. konczac:)NN#6103 • 2013-02-09

Reaktywność we wcześniejszym ujęciu RTT a inne cechy temperamentu;

Wysoka reaktywność oznacza dużą wrażliwość, mała na odwrót;

Wysoka reaktywność – mała wydolność, niska reaktywność – duża wydolność;

Wysoka reaktywność – słaby układ nerwowy (Pawłow), niska reaktywność – silny układ nerwowy;

Wysoka reaktywność – duża aktywowalność (J. Gray), niska reaktywność – niska aktywowalność;

Wysoka reaktywność – duża intensywność reagowania, niska reaktywność – mała intensywność reagowania;

Wysoka reaktywność – małe zapotrzebowanie na stymulację, niska reaktywność – duże zapotrzebowanie na stymulację;

Wysoka reaktywność – częściej mała aktywność, niska reaktywność – częściej duża aktywność;

Wysoka reaktywność – introwersja, niska reaktywność – ekstrawersja;

http://wiki.biol.uw.edu.pl/w/Psychologia_r%C3%B3%C5%BCnic_indywidualnych/Wyk%C5%82ad_9

Silny, Słaby UN - to pochodzi od behawiorystów i Pawlowa nie Eysencka:)

niemniej to synonim wysokiej i niskiej reaktywnosci.  Neurotyzm jest wtedy gdy dodamy do wysokiej reaktywnosc - lęk.

Pozdrawiam:)

[foto]
19. To o mniePrzemysław Kapałka • 2013-02-09

Genialny artykuł, muszę go sobie zachować bo prawie wszystko jest tu o mnie. W teście mam 8 (7 pytań na tak i 2 w połowie). Choć z drugiej strony nieraz liderowałem grupom bardzo różnego rodzaju i zawsze dobrze się sprawdzałem w tej roli.

Pamiętam, jak na zakończenie prac nad swoim wewnętrznym dzieckiem mieliśmy rozpoznać, czego pragnie moje wewnętrzne dziecko, i w miarę możliwości zrobić to. I kiedy wszyscy zaczęli tańczyć w kółku i śpiewać jakieś przedszkolne piosenki, ja odszedłem na bok i było mi bardzo dobrze :)

Aha, jeszcze jedno. Z moich danych wynika, że jedna cecha niegenetyczna bardzo wpływa na możliwość zostania introwertykiem, choć oczywiście nie jest to korelacja pełna: jeśli jest się jedynakiem.

[foto]
20. Dziękuję za sprostowaniePiotr Jaczewski • 2013-02-09


Silny, Słaby UN - to pochodzi od behawiorystów i Pawlowa nie Eysencka:)

I sam w końcu wyjaśniłeś: mieszasz teorie z 1901-do przeskakując śmierć pawłowa 1940, z teoriami 1950 - ... o tym pisałem :) Od lat w ten sposób się nie myśli i nie pisze o UN.  To było przesiąknięte ideologią-duchem czasu "towarzysze koledzy z silnym UN.. i wyłamujący się słabi UN do psychiatryka".

21. Piotrze, niewiele się zmieniloNN#6103 • 2013-02-09

 
kontrybucja Pawlowa to wlaśnie badania nad właściwościami pobudzenia i hamowania UN / sila i slabość UN / inaczej nazywane dzis przez Neurokogniwistów mają taki sam sens dziś jak mialy 70 lat temu. Ideologia nie ma tu nic do rzeczy.

Silny UN wdg. Pawlowa to nie UN komisarza politycznego ale kogoś niskoreaktywnego na bodzce np ekstrowertyka.

Kończę:)
22. dziękuję za artykułNN#681 • 2013-02-09

No oczy mi się otworzyły. Że też ja, głęboka w latach kobieta, nie wiedziałam, iż jestem introwertykiem. Testowo 10 :-))
[foto]
23. Rzekome zalety introwertyzmuWojciech Jóźwiak • 2013-02-14

Pozwolę sobie skrytykować rozdział "Zalety bycia Introwertykiem". Kilka wyliczonych tam zalet nie wynika z introwersji.

(1) "Zanim coś zrobisz, pomyślisz."
--- To nie jest przejaw introwersji tylko sumienności. Sumienność to inny wymiar charakteru.

(2) "Jesteś lepszym rozmówcą – nie przerywasz, uważnie słuchasz, utrzymujesz kontakt wzrokowy, mówisz wolno, dzięki temu łatwiej Cię zrozumieć."
--- To nie jest przejaw introwersji tylko ugodowości. Także inny wymiar, niezależny od introwersji.

(3) " Introwertykom łatwiej jest się skoncentrować."
---- Nie introwertyzm tylko sumienność.

(4) "Jesteś taktowny. Nie strzelasz gaf i zanim coś powiesz bierzesz pod uwagę uczucia innych osób".
---- Nie introwertyzm tylko ugodowość.

Nie radzę mylić introwertyzmu z ugodowością. Można być ugodowym introwertykiem i wtedy ktoś jest mało towarzyski i wycofany (jako introwertyk), ale grzeczny, uprzejmy, dba o uczucia innych, nie obraża rozmówców, słucha, 'wie jak z kim" i nie popełnia gaf.
Ale równie często ludzie bywają anty-ugodowymi introwertykami i wtedy są wycofanie i jednocześnie gburowaci, niegrzeczni, opryskliwi i nie słuchają.

Tak samo nie należy mylić introwersji z sumiennością. Można być sumiennym introwertykiem i wtedy ktoś jest wycofany i siedzi w swoim kąciku pilnie wypełniając tabelki albo ucząc się chińskich słówek mając wszystko zaplanowane do przodu. Ale tak samo często ludzie bywają introwertykami anty-sumiennymi i wtedy chociaż są wycofani, to jednocześnie żyją w bałaganie, nic nie mają zaplanowane i wszystko im się rozłazi w rękach.

Niezależnych wymiarów osobowości jest PIĘĆ:
introwersja - ekstrawersja
neurotyzm (że ktoś roztrzęsiony i niepewny) - "anty-neurotyzm" (pewność siebie, siła spokoju)
sumienność - jej przeciwieństwo to bałaganiarstwo i brak planowania
ugodowość - przeciwieństwo to agresywność, "niewyparzona gęba", kłótliwość, prowokowanie
otwartość na doświadczenia - przeciwieństwo to postawa "nic nie chcę wiedzieć", "trzymam się tego co już wiem".

To tyle wykładu.
Pa.

[foto]
24. Są realne;)Piotr Jaczewski • 2013-02-14

Właśnie dlatego protestowałem w temacie podziału silny - słaby UN z którym wystąpił Karol. Próg pobudzenia, emocjonalna wrażliwość na bodźce (c.migdałowate) - wrażlwość - to naturalny czynnik łączący vide: kobiety z wrażliwością na sygnały społeczne; zdolność dokonywania rozróżnień.
Co za tym idzie introwertyzm(nie nadwrażliwość, tj. pozbawiony neurotyzmu) to naturalne zdolności przywódcze czy nauczycielskie: lepsza zdolność oceny bieżącej sytuacji, układu relacji oraz zewnętrznych zagrożeń.

[foto]
25. Jaśniej?Wojciech Jóźwiak • 2013-02-14

Piotrze, Twojej notki nie rozumiem. Napisz jeszcze raz mniej enigmatycznie.
[foto]
26. WrażliwośćPiotr Jaczewski • 2013-02-14

Obrazowo niższy próg pobudzenia można przedstawić jako wrażliwość na odcienie i półcienie. Dostrzeganie tego, na co osoby z wyższym progiem pobudzenia są ślepe i głuche.
Co za tym idzie, to  zdolności, potencjał przywódczy i nauczycielski. Zdolność trafniejszej oceny sytuacji, zorientowania się jak świat wygląda. Czy w tym cieniu nie siedzi tygrys, lub czy tamten owoc wygląda na jadalny, czy strażnika przy plocie nie boli głowa - ten mógłby przegapić tygrysa ;)
[foto]
27. Jak próg pobudzenia...Wojciech Jóźwiak • 2013-02-14

Jak próg pobudzenia ma się do "OCEAN" (ang. skrót) czyli do Pięciu Wymiarów charakteru?
(Ekstrawersja, Neurotyzm, Otwartość na doświadczenia, Sumienność, Ugodowość?)
[foto]
28. :)Piotr Jaczewski • 2013-02-14

Ktoś tu nie czytał dyskusji :) Ogólnie:
Wysoki próg pobudzenia to Ekstrawersja.
Niski próg pobudzenia to Introwersja.
Patrz też w artykule, pierwszy akapit
A propos mózgu..
29. Wojtek, badaniaNN#6103 • 2013-02-14


nad korelacją Wielkiej Piątki (cech osobowosci) i np. aspektów czy cech temperamentu zostaly przeprowadzone.

Strelau w swojej Regulacyjnej Teorii Temperamentu: Wytrzymałość, Persewaratywnoś,
Wrazliwosc Sensoryczna, Aktywność, Zwawosc, Reaktywnosc Emocjonalna

Eysenck uzywal slowa temperament i osobowosc wymiiennie.

korelacje: np u osob o dużej Wytrzymalości i małej Reaktywności Emocjonalnej ktore efektywnie reguluja stymulacje ksztaltuje się wysoka Wrażliwość Sensoryczna  odzwierciedlająca głód stymulacji i tendencję do jej poszukiwania - prof. Marszal-Wisniewska.

Powyższe koreluje pozytywnie z ekstrowersją z Wielkiej 5-ki.


Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)