zdjęcie Autora

10 września 2013

Maria Poziomska

Serial: Tarot w poziomie i w innych wymiarach
Vice Versa Tarot, czyli to, czego nie widać
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Tarot

◀ ► Co ma do powiedzenia tarot o kryzysie demograficznym? ►


Lubię nietypowe talie tarota, bo jeśli są one wykonane w przemyślany sposób, mogą wnieść sporo nowego do naszej interpretacji tarotowych arkanów. Dlatego od razu zainteresowałam się dość znaną, ale bądź co bądź oryginalną talią Vice Versa Tarot - Tarot of New Vision. O co chodzi? Pomysł jest tyleż ciekawy co prosty: autor (Pietro Alligo) wziął na warsztat jedną z najsłynniejszych talii, Tarota Ridera-Waite'a, po czym wszystkie sceny na arkanach pokazał od drugiej strony. Dzięki temu widzimy, co dzieje się za i przed znanymi nam dobrze obrazami.
Co z tego wyszło? Efekt pracy autora jest szalenie nierówny. Niektóre karty są zaskakujące, przekombinowane, inne banalne, jeszcze inne szalenie ciekawe. Na samym początku przeglądania talii spotyka nas Głupiec zbliżający się do wybuchającego wulkanu. Czy ma to pokazywać kierującą nim ciekawość, naiwność, nieświadomość niebezpieczeństwa? Wszak zbliżanie się do wulkanu to jeszcze mocniejsza ekspresja młodzieńczej naiwności niż chodzenie po brzegu stromej skały. Podobnie jest z dwójką mieczy. Do kobiety odgradzającej się mieczami od świata zbliża się biały koń. Co przynosi? Cokolwiek to jest, pozostaje odgrodzony od bohaterki karty. Może świat intelektualnych mieczy nie dopuszcza tak bajkowych istot jak ten pojawiający się znikąd, nieosiodłany, tajemniczy koń, symbol zbliżony do pegaza lub jednorożca.

 

Jak wspomniałam, są też w tej talii karty, które zostały rozwiązane dość banalnie. Należą do nich przede wszystkim te, w których postać siedzi na tronie. Moim zdaniem można by pokazać tu więcej niż to, co zostało pokazane, czyli tył tronu z płaskorzeźbą postaci.

 

Na karcie Sprawiedliwość z kolei mamy urozmaicenie w postaci historii biblijnej - dwóch kobiet kłócących się o dziecko w obecności króla Salomona. Jest to z pewnością interesujący przykład jak mądrość pod pozorem bezwzględnej sprawiedliwości może sprawić, że problem sam się rozwiąże.

Ciekawe urozmaicenia pojawiły się na kartach Gwiazda i Umiarkowanie. Za Gwiazdą widoczny jest tajemniczy, obojętny wędrowiec zdający się nie dostrzegać kobiety z dzbanami. Za nią z kolei widnieje pochodnia wbita w narysowaną na ziemi gwiazdę. Czy to element magicznego rytuału? Tak czy inaczej, widać wyraźnie, że wszystko na tej karcie dzieje się jakby osobno. Każdy element: kobieta, wędrowiec, a także znane z talii klasycznej drzewo i ptak pozostają pozornie obojętni na siebie i oddzieleni w swoich własnych światach. Choć przecież na głębokim poziomie wszyscy są ze sobą związani - tego właśnie uczy Gwiazda. Przed obrazem przedstawiającym Umiarkowanie widnieje z kolei alchemiczna maszyneria, ciekawie uzupełniające znaczenie karty. Umiarkowanie to nic innego jak precyzyjne łączenie pozornie sprzecznych elementów prowadzące do uzyskania idealnej homeostazy.

 

Na koniec dorzucam jeszcze dwa małe arkana. Szóstka pucharów w tej talii jest, jak widać wyjątkowo ciepła i przepełniona bezwarunkową, łagodną miłością. Taką, jaką potrafią dać dzieciom dziadkowie, widniejący na niebie jako duchy lub wspomnienia z dawnych lat. Piątkę mieczy uzupełni z kolei obraz zgliszcz. Dzięki Bogu nie pożaru, (który moim zdaniem pasowałby raczej do nastroju buław), lecz właśnie dymiącej ruiny, która pięknie (choć niekoniecznie przyjemnie) uzupełnia powietrzny element mieczy.

 

Co mogę dodać tytułem podsumowania? Talia jest ciekawa i warto ją mieć, być może nawet w formie elektronicznej, aby móc czasem zerknąć na klasyczny obraz od drugiej strony. Wszak sama zmiana perspektywy jest często wystarczająca, by móc odkryć nowe znaczenie sytuacji.

Ten sam tekst w blogu Autorki: Vice Versa Tarot, czyli to, czego nie widać


◀ ► Co ma do powiedzenia tarot o kryzysie demograficznym? ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)