zdjęcie Autora

22 czerwca 2017

Piotr Tiszczenko

Wędrując przez krajobraz mityczny
O rekonstrukcji historycznej inaczej ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Poza zwyczajnymi sensami jakie zawierają się w podróżowaniu, wędrowanie może być jednocześnie przemierzaniem krajobrazów wewnętrznych, czymś podobnym do pielgrzymowania...

Poza zwyczajnymi sensami jakie zawierają się w podróżowaniu, wędrowanie może być jednocześnie przemierzaniem krajobrazów wewnętrznych, czymś podobnym do pielgrzymowania, gdzie nieodłącznym elementem jest kontemplacja.

Kiedy obiekty rzeczywiste wchodzą w twórczy związek z postrzegającym je umysłem wędrowca, mogą przyjmować wartości i znaczenia, stając się mapą, albo raczej wizerunkiem jego wewnętrznych przeżyć. Na szlaku wędrówki pojawiają się wtedy miejsca wypełnione treścią, a zwykłe widoki nabierają właściwości przestrzeni mitycznej. Dotyczy to zwłaszcza miejsc w jakiś sposób oddzielonych od reszty krajobrazu, wyjątkowych.

Warto w wędrowaniu określać cele. Między celem, a początkiem wędrówki znajduje się jej dynamiczna istota, nieznane które domaga się odkrycia.

Zajmując się rekonstrukcją historyczną, można latami dążyć do tego rodzaju przeżyć, nie wiedząc czego właściwie się poszukuje. Jest to podobne do wypełniania swojego serca i zarazem świata jakimś szczególnym znaczeniem. Sama rekonstrukcja strojów i sprzętu stanowi wówczas tylko rekwizytorium dla ducha, który potrzebuje go tak, jak uczestnik rytuału potrzebuje materialnych reprezentacji treści wewnętrznych, które przywołuje. Dzięki przedmiotom zachodzi twórcza imaginacja, której efektem jest stan podobny do uczestnictwa w przedstawieniu teatralnym jako aktor i widz jednocześnie. W odróżnieniu od teatru nie ma tu jednak scenariusza, reżysera ani jakiejkolwiek gry, a tym co zbliża do przeżycia aktorskiego jest swobodne przyjmowanie pewnej postawy, która staje się kluczowa dla całego przedsięwzięcia.

Uczestnik takiego działania określa więc siebie dla siebie, poprzez rozpoznawanie przepływających przez niego treści wyobraźni. Najważniejsza jest tutaj żywa i pełna mocy imaginacja, która transportuje uczestnika w świat pełen szczególnych znaczeń, świat który w dawnych kulturach animistycznych byłby określony jako "pełen duchów". Przedmioty materialne otrzymują bowiem pewne właściwe im jakości. Rosnący przy drodze dąb nie jest już tylko jakimś kolejnym drzewem, lecz wchodząc w związek z umysłem uczestnika, staje się częścią pełnego treści krajobrazu. Tak, jak powiązane ze sobą poszczególne elementy pejzażu na obrazie namalowanym przez mistrza zjednoczone są jego wizją w harmonijnym przedstawieniu, gdzie wszystko ma sobie właściwe miejsce. Efektem tego staje się doznanie piękna, pełni i szczególnego znaczenia.

I to jest chyba najważniejszy cel, który przez lata zabawy w rekonstrukcję historyczną błyskał mi z oddali. Nigdy nie dając się określić i nazwać, pozostawał nieuświadomiony. Budził jednak tęsknotę i pobudzał do działania. Działanie to było jednak błądzeniem po omacku, chwytaniem się często rzeczy mało istotnych i traktowaniem ich jako właściwych celów, podczas gdy prawdziwa wartość, nie dając się łatwo rozpoznać, leżała gdzie indziej.


Komentarze

1. Dziękuję Tobie Piotrze...NN#9444 • 2017-06-24

Dziękuję Tobie Piotrze i dziękuję Wojtku za odnalezienie siebie.
[foto]
2. Ależ nie ma...Piotr Tiszczenko • 2017-06-26

Ależ nie ma za co. Cała przyjemność po mojej stronie.
3. Dobrze , ładnie...NN#5209 • 2017-06-26

Dobrze , ładnie napisane, ujmuje pewna istotę zjawisk którą sam doświadczyłem . Droga tak zwanego REKO była ścieżką która prowadziła mnie ku innym szerszym wymiarom wiedzy i duchowości. I jak w szamańskiej-duchowej wizji poznanie istoty pewnych symboli pomaga zrozumieć. Czegoś takiego doświadczyłem przed laty w Lednogórze na jednej z tzw. imprez. Wstałem przed wschodem słońca i obruszywszy się na bałagan i śmietnisko które otaczało ognisko zacząłem sprzątać szczególnie znajdując chleb leżący na zdeptanej ziemi i wrzucając go w płomienie. Nomen omen pomagała mi kobieta która w swojej niemieckiej (była Polką z rodziny archeologa badającego Ostrów Lednicki) grupie była wiedźmą. Ukończywszy sprzątanie trafiliśmy na moment kiedy wstawało słońce. na horyzoncie drogi polne tworzyły zygzak tak dobrze znany z ilustracji książkowych czy dziecięcych animowanych bajek. Wstające słońce stworzyło przez chwilę iluzję jak by szło powoli po tych polnych ścieżkach....... oniemiałem  z całą ostrością przypomniałem sobie fragmenty bajek i mitów w , których Słońce podone ludziom wędróuje po Ziemi drogami niosąc swój blask ...to była niezapomniana chwila ....Pozdrawiam

[foto]
4. Rzeczywiście, to co...Piotr Tiszczenko • 2017-06-27

Rzeczywiście, to co opisujesz, ta baśniowość, którą zdarza się odczuć poprzez reko i jego okolice, potrafi wystrzelić wyobraźnię daleko. Ze względu na inspirujące oddziaływanie, zapładniające wręcz, i łatwość wychodzenia z teraźniejszości dzięki niej, trudno mi ją porównywać z czymkolwiek innym. Pozdrawiam.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)