zdjęcie Autora

10 lutego 2018

Terravis Wiktor Rumocki

Zapalnik antropocenu
Czyli: Azot! Więcej azotu! ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Antropologia
Tematy/tagi: antropocencywilizacja

Co w ogóle umożliwiło zaistnienie Antropocenu?
Znaczenia pewnych wynalazków na co dzień nie doceniamy, lub nawet ich nie zauważamy, choć mogą być fundamentalne dla prób zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.
Panie i Panowie – oto Proces Habera.

Wynalazek ten umożliwił dwie rzeczy:
1. Gwałtowny wzrost populacji świata w XX w.
2. Ułatwił masowe zabijanie się ludzi i zaistnienie wojen o skali przemysłowej wszakże związki azotu to niezbędny składnik materiałów wybuchowych.

Przed wynalezieniem procesu Habera produkcja nawozów sztucznych była bardzo kosztowna – gdyby nie to odkrycie ich wytwarzanie ograniczyło by się zapewne do własnych potrzeb najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw, a liczba ludności w tak zwanym Trzecim Świecie nigdy nie osiągnęła by dzisiejszego poziomu. Również wojny nie mogły by przybrać aż tak masowego przemysłowego charakteru i nie mogły by trwać zbyt długo – po prostu koszt bomb i pocisków artyleryjskich byłby zbyt wysoki.


Najważniejszego odkrycia w zakresie procesu Habera dokonał Niemiec serbołużyckiego pochodzenia Alwin Mittasch – odkrył bowiem, że jako katalizatora reakcji zamiast drogiego i trudno dostępnego osmu można użyć z powodzeniem odpowiednio spreparowanego żelaza i się zaczęło... Wielkie Nawożenie i Wielkie Żarcie, i Wielkie Płodzenie, i Wielkie Zabijanie.

Oczywiście wspomnieć trzeba o jeszcze jednym: w końcowej wyliczance pomiędzy Wielkim Nawożeniem a Wielkim Żarciem powinny być jeszcze Wielkie Hodowle – te wszystkie przemysłowe megakurniki z kilkunastoma tysiącami brojlerów, magachlewy na tysiące wieprzy i megaobory na podobne ilości bydła, które bez pasz pozyskanych dzięki procesowi Habera po prostu nie mogłyby istnieć.

Grubasy


Komentarze

[foto]
1. Zasłużony Fritz HaberWojciech Jóźwiak • 2018-02-11

Redakcja Taraki zauważy także, że Fritz Haber, noblista z chemii w 1918 r., był autorem gazów bojowych używanych przez Niemcy w I w. św. oraz cyklonu B używanego w KL Auschwitz-Birkenau i in. miejscach. Ale to było już po jego śmierci w 1934 r.

Warto też wiedzieć, że obecnie około 60% - 70% azotu występującego w globalnej przyrodzie w postaci biologicznie czynnej, czyli innego niż atmosferyczny N2, pochodzi z przemysłowej syntezy. Jest to większe antropogeniczne przekształcenie Ziemi niż emisja CO2 lub zakwaszenie oceanów.
[foto]
2. Co do wojenPrzemysław Kapałka • 2018-02-11

to może nie mogłyby się odbywać na taką skalę zabijania, ale na czas trwania chyba nie mógł wpłynąć żaden wynalazek. W końcu mieliśmy już wojnę peloponezką, wojnę trzydziestoletnią, wojny napoleońskie i cały szereg wojen lokalnych, które czasami trwały bardzo długo.Swoją drogą można by rozpocząć dyskusję, co najbardziej przyczyniło się do powstania antropocenu. Nie kwestionuję wagi procesu, zasygnalizowanego w tym artykule, ale czy nie było innych, równie ważnych, to nie jestem pewien.
[foto]
3. Żona HaberaRadek Ziemic • 2018-02-13

Clara Immerwahr-Haber, także chemiczka, która jako pierwsza kobieta pod koniec XIX w. zrobiła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1915 r. popełniła samobójstwo w proteście przeciw badaniom męża nad gazami bojowymi. Większość dalszej rodziny zginęła w obozach,syn popełnił samobójstwo w 1946 roku w Anglii. Haber i Clara to reprezentanci dwóch odmian racjonalności, bezdusznej, instrumentalnej ("męskiej") oraz współczującej, nieoddzielonej od emocji i świata ("kobiecej"). (Haber zmarł przed wojną w Szwajcarii. Na stronie Nagrody Nobla (Haber dostał za syntezę amoniaku) w krótkiej notce o nim nadal nie ma informacji o jego badaniach nad nad cyklonem B.)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)