zdjęcie Autora

23 listopada 2019

Paulina Lucyna Danecka

Serial: Twórcza psychologia
Znaczenie i sens - inwestycje, które się zwracają
Za czym chcesz stanąć? Co chcesz uosobić? Co ma oznaczać Twoje życie? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Techniki rozwoju

◀ Odzyskiwanie Duszy ◀ ► Mama Bali i kurczak w 5 smakach ►

Jakie to ma znaczenie? Czy to ma sens…? To bez znaczenia! To bez sensu! – oto cztery kroki do depresji. Dwa pierwsze sygnalizują zwątpienie i wyrzekanie się mocy. Dwa kolejne mogą być początkiem kolejnego cyklu nadawania sensu, o ile po ekspresji negatywności wrócimy do tworzenia oraz mierzenia się z pytaniem: I co w związku z tym?

Czas zainwestować sens! – zachęca autor „The Van Gogh Blues: The Creative Person’s Path Through Depression”, Eric Maisel. Jako twórca, psycholog oraz creativity coach zna zarówno czas depresji, jak i okresy redefinicji i reinwestycji sensu. Okazuje empatię i dzieli się sprawdzonymi metodami.

Aby uzdrowić swoją depresję, musisz zmusić życie do znaczenia. Zmuszasz je, by znaczyło, decydując czego chcesz i co twoje życie ma oznaczać – nadając mu sens. Kiedy jesteś zadowolony ze swoich odpowiedzi, jeśli byłeś ze sobą szczery i pozbyłeś się fałszywych znaczeń i motywów, nowe znaczenie pomoże ci zrozumieć, jak zamierzasz kształtować swoje życie – będzie tarczą przeciw bezsensowności.

ZNACZĄCE ŻYCIE, ZNACZĄCA PRACA, ZNACZĄCE DNI

Treść książki Maisela budowana jest wokół trzech pytań: „Co to znaczy żyć znaczącym życiem?”, „Co to znaczy zaangażować się w znaczącą pracę?” oraz: „Co to znaczy spędzać czas w znaczący sposób?”

Odpowiedź na nie jest oczywiście indywidualna i możliwa dzięki użyciu pytań-kluczy:  „Co jest dla mnie ważne teraz? Za czym tęsknię? Co mnie ciekawi?”, „W co najchętniej zaangażuję moją energię i czas?”

Odpowiedź na nie ma szansę zaprowadzić nas do źródeł pragnień i wyborów, czyli do… wartości. Odpowiadając na pytania: „Jakie wartości stoją za moimi wyborami?” oraz „W imię jakich wartości chcę działać?” zbliżamy się do tematu sensu, bo właśnie dzięki nazywaniu wartości zaczynamy z powrotem inwestować sens.

OSOBISTE CREDO

W życiu każdego twórcy liczy się umiejętność uspokojenia nerwów i rozważenia kwestii sensu – wyartykułowania osobistego credo, które pomaga w chwilach negocjowania sensu – pisze Maisel, zachęcając do stworzenie definicji oraz obrazu, który pomaga nam nawigować życie w trudniejsze dni – podczas negocjacji sensu.

Za czym chcesz stanąć? Co chcesz uosobić? Co ma oznaczać Twoje życie?

Credo to pojedyncza fraza zawierająca w sobie plan na życie, która pomaga wrócić do centrum rozważań nad sensem. Osobista i emocjonalnie znacząca – opowiadająca o stosunku do siebie, pracy, a także do ludzi i świata. Pisząc je i próbując uchwycić esensję, będziesz oscylować wokół tego, co dla Ciebie ważne – co jest pierwszą z szans powrotu do poczucia oraz nadawania sensu.

CZYNIĆ ZNACZENIE

Maisel niejednokrotnie podkreśla znaczenie działania w procesie nadawania sensu – znaczenia się czyni! Zaczynamy od słów, a potem sprawdzamy, jak i czy działają w rzeczywistości – czy są motywacją oraz czy odzwierciedlają nasze prawdziwe, głębokie potrzeby.

Nie bój się „egoizmu” – zacznij od siebie i uczyń swoje credo tak osobistym, bliskim i atrakcyjnym, jak to możliwe. To nic złego marzyć i żyć życie skoncentrowane wokół piękna i sztuki oraz czynić sens na tym polu, bo jak pisze Anais Nin (ekspertka procesu wewnętrznego i życia na osobistych głębokościach) – Życia osobiste, żyte głęboko, staje się życiem uniwersalnym.

Maisel zgadza się z jej obserwacją – zachęca też, by w tworzonym credo uwzględnić miłość – dzieloną z przynajmniej jedną istotą oraz odpowiedzialność za środowisko. To wystarcza.

WYBIERASZ TO, CZEGO POTRZEBUJESZ, NIE TO, CZEGO CHCESZ

Zdarza nam się spotykać wiecznych marzycieli – tęskniących do dalekich mórz i nie robiących kroku w ich kierunku… Co też ma sens! O ile osoba marząca zda sobie sprawę, jakie wartości są dla niej (w działaniu!) naprawdę istotne. Zrozumienie, że w istocie wybieramy w zgodzie z naszymi głębokimi pragnieniami (które nie są tym samym, co chcenie) bywa uwalniające.

Cóż, jeśli odpowiedzialność zdaje się znaczyć dla nas więcej niż przygoda, a komfort cenimy wyżej od zmian? Warto zdać sobie z tego sprawę – przyznać sobie prawo do określonych wyborów i poczuć… spokój.

Czas zaakceptować, że część naszych decyzji pochodzi z siły oraz chęci „podboju”, część zaś pomaga ochraniać to, co w nas słabe (i może wcale nie chcieć wzmocnienia). Jakie życie umożliwiają Ci Twoje słabość i lęki? Chcesz z nimi walczyć, a może zaakceptować, że tworzą Twoje granice bezpieczeństwa, w których czujesz się komfortowo?

Niezwykle pomocnym jest spojrzeć szczerze na prawdziwe motywy swoich działań: Co znajduje się pod powierzchnią decyzji, co stoi i za określonym wyborem? Które z pragnień mojej podświadomości realizuję w ten sposób? Jedno jest pewne – masz wybór i nie jesteś ofiarą.

WORTHY WORK CZYLI ZNACZĄCA PRACA

Zważywszy na fakt, że większość z nas spędza w środowisku pracy co najmniej 4 godziny dziennie, a dla niektórych jest to 10 godzin, poczucie sensu w tym obszarze jest niezwykle istotne.

Czym więc jest dla Ciebie znacząca praca?

Wiem, że pytanie to spędza sen z powiek wielu młodym-dorosłym. Czy to co robię ma sens? Tak! Pod warunkiem, że zainwestujesz ten sens!

Jaki więc sens chcesz zainwestować w swoją pracę (pamiętając, że w wartościowej pracy dochodzi do spotkania Twoich standardów z Twoją ciekawością)? Jaką pracę uznasz za wartościową?

Pracę co przynosi satysfakcjonujący dochód, który wspiera realizację Twoich marzeń? Pracę w środowisku twórczych osób i działanie w imię wspólnych wartości? Pracę, która daje ci poczucie, że to co robisz jest jakościowe i pozwala Ci dzielić się tą jakością dzielić ze światem? Możesz też docenić pracę, która generuje trudne sytuacje dzięki którym uczysz się o sobie nowych rzeczy. Albo tę, której nie cierpisz więc… motywuje Cię do dalszych studiów.

Odpowiedzi jest tak wiele, jak osób. Ważne, żeby nawet w „cieniach” dojrzeć potencjał – jeśli wciąż tkwisz w punkcie, który jest trudny. Po coś to robisz. Kultywuj intuicyjne poczucie tego, co oznacza dla Ciebie godna, wartościowa praca – ucz się sprawdzać, czy spełnia swoje własne standardy… Zanim dopadnie Cię zwątpienie!

NIC NIE MA SENSU POZA TWORZENIEM?

Dla niektórych tak, ponieważ jak zauważa Maisel: artyści płacą wysoką, emocjonalną cenę żyjąc w świecie neutralnego znaczenia oraz czują się winni, angażując swój talent w coś, co w ich odczuciu nie służy kreatywności.

Artyści na etacie w świecie nie-sztuki tworzą również kolejne, negatywne przekonania, które separują ich od twórczego życia, m.in. takie, że nie można tworzyć po 8 godzinach pracy oraz że ktoś, dla kogo sztuka nie jest głównym źródłem utrzymania, przestaje zasługiwać na miano artysty. Czas skończyć z autosabotażem!

Jeśli tylko tworzenie ma dla Ciebie sens – nic nie może Cię powstrzymać – twórz! Sztukę oraz nowe możliwości w swoim życiu. Jako osoba kreatywna, jesteś do tego zdolna/zdolny. Sens, który wróci do twojego życia wraz z powrotem do tworzenia, przełoży się na dwa pozostałe obszary – pracy i związków. Dzięki czemu zaczniesz dostrzegać więcej możliwości.

POTRAKTUJ SWOJE TWÓRCZE ŻYCIE SERIO!

Maisel zdaje sobie sprawę, że w tym właśnie punkcie – decyzji i działania w kierunku tworzenia, niezależnie od warunków oraz reakcji środowiska, leży problem większości twórczych (więc również życiowych!) zablokowań – z depresją na czele.

Nie obiecuje, że życie sztuką oraz powrót do tworzenia będą łatwe, ale podkreśla niejednokrotnie, że jest to droga do spełniania potencjału twórczej jednostki – sposób na przywrócenie ciekawości oraz energii do działania. Gigantyczny krok w stronę znaczącego życia.

Bibliografia,

Eric Maisel, “Van Gogh Blues. The Creative Person’s Path Through Depression”, 2002.

◀ Odzyskiwanie Duszy ◀ ► Mama Bali i kurczak w 5 smakach ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)