Maciej Lorenc
Socjolog, antropolog społeczny, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019). Tłumacz wielu książek poświęconych kulturze psychodelicznej, m.in. Alberta Hofmanna, Stanislava Grofa, Terence'a McKenny, Alana Wattsa, Ralpha Metznera i Ricka Strassmana. Współpracuje z Polską Siecią Polityki Narkotykowej, a także ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki. Współtworzył magazyn TRANS/WIZJE (2011-2015).
Zdjęcie wykonał Jakub Celej.
Publikuje w Tarace od 2008-07-23 do 2009-10-08.
Teksty:
- 2009-10-08. Stanisław Grof - badania obszarów transpersonalnych. Początki naukowych badań nad odmiennymi stanami świadomości. Psychologia transpersonalna i doświadczenia okołoporodowe (→Antropologia)
- 2009-01-20. Technoszamanizm - ekstaza w pigułkach. Nowa duchowość a kultura acid house i ecstasy (→Nowy szamanizm)
- 2008-08-21. Sekrety świętych kaktusów. O peyotlu i jego wyznawcach (→Szamanizm)
- 2008-08-09. Choroba - nieszczęście czy informacja?. Choroba a śniące ciało wg Arnolda Mindella (→Własne doświadczenia)
- 2008-07-23. Ayahuasca, pnącze duszy. O Banisteriopsis caapi i podobnych roślinach (→Szamanizm)
Teksty w innych domenach:
- 16-05-2020. Renesans psychodeliczny. Jak to się robi w Czechach? (→ Zdrowie i medycyna)
Już w latach 60. i 70. w Czechosłowacji prowadzono badania dotyczące wpływu psychodelików na pacjentów ze stanami lękowymi, depresją i uzależnieniami – mówi Filip Tylš, neuronaukowiec i psychiatra zatrudniony w czeskim Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego w rozmowie z Maciejem Lorencem. - 04-04-2020. O praktycznych zastosowaniach mistycyzmu psychodelicznego (→ Techniki rozwoju)
Roland Griffiths: Początkowo byłem sceptycznie nastawiony i nie miałem pewności, że badanie klasycznych halucynogenów przyniesie interesujące rezultaty. Uważałem, że moja praktyka medytacyjna jest zadowalającym i bardziej autentycznym narzędziem do zgłębiania świadomości. Poczułem jednak ciekawość... - 06-07-2019. Czy psychodeliki uratują świat? Na razie pomagają leczyć depresję - rozmawia Jaś Kapela (→ Zdrowie i medycyna)
Hipisi wierzyli, że psychodeliki zbawią ludzkość. Wcześniej interesowała się nimi armia i psychiatria. Dzisiaj psychodeliki wracają do łask, a psychoterapeuci wykorzystują je do leczenia stresu pourazowego i uzależnień. Maciej Lorenc, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?”, odpowiada na pytania Jasia Kapeli. - 22-05-2019. Dlaczego nasz organizm różnie reaguje na psychodeliki? Kluczowe „nastawienie i otoczenie” (→ Szamanizm)
Gdy ludzie nie dbają o optymalne „nastawienie i otoczenie”, mogą doświadczać niepożądanych reakcji psychologicznych - wyjaśnia Dr Charles Grob w wywiadzie z Maciejem Lorencem, który jest fragmentem książki „Czy psychodeliki uratują świat” - 22-05-2019. James Fadiman: Stworzył program mikrodawek psychodelików (→ Szamanizm)
James Fadiman, psycholog, od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się badaniem oddziaływania psychodelików na ludzki potencjał. Wywiad z uczonym pochodzi z książki Macieja Lorenca „Czy psychodeliki uratują świat„ - 22-04-2019. Cała prawda o mikrodawkowaniu (→ Zdrowie i medycyna)
Efekty mikrodawek są niezwykle subtelne, a przez to trudne do zbadania. W przeprowadzeniu rygorystycznych eksperymentów klinicznych przeszkadza jednak przede wszystkim fakt, że psychodeliki są nielegalne.