zdjęcie Autora

15 lipca 2015

Michał Mazur

Ladislaus Dowbor, doradca rządu Brazylii o TTIP i światowej ekonomii
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Historia i współczesność
Tematy/tagi: polityka

Ladislaus Dowbor, TTIP, Brazylia, ekonomia

Ladislaus Dowbor: syn uciekinierów z Polski doby II wojny światowej i ważna postać brazylijskiego życia publicznego, były doradca ds. ekonomicznych prezydenta Brazylii Luli da Silvy - a zatem, jak mniemam, także jeden ze współtwórców niesamowitego projektu "Bolsa Familia", zupełnie wychodzącego poza wszelkie schematy myślowe nt. ekonomii. 

http://nowyobywatel.pl/2015/05/06/rozwoj-dla-wszystkich/

Przeczytajcie sobie cały artykuł uważnie. Naprawdę warto.
Jest tam też ciekawa kwestia związana z rosnącą agresywnością USA i ich niesamowitym parciem na to, by przeforsować TTIP w Europie (czyli to, o czym już wielokrotnie wspominałem w "Tarace" - zobaczcie co pan Dowbor ma do powiedzenia w tych kwestiach):

"Brazylia bardzo się wzmocniła w ostatnich latach, ale mam wrażenie, że pozycja USA jest wciąż nie do ruszenia. A czy zmieni się to w dłuższej perspektywie? Myślę, że tak. Coraz bardziej widać, że Amerykanie przechodzą do defensywy. Miałem na ten temat dość ciekawą rozmowę z amerykańskim teoretykiem zarządzania Peterem Senge, który mówił mi, że w Stanach panuje dziś coraz głębsze poczucie niepewności – widać bowiem, że dzisiejsze dzieci nie doświadczą materialnego awansu w stosunku do rodziców, tak jak działo się to od pokoleń, a być może wręcz nie osiągną ich standardu. Takie poczucie niepewności w kraju, którego scena polityczna jest zabetonowana, a który posiada potężne wojsko i specsłużby, jest rzeczą bardzo niebezpieczną. Rozstrzygnięciem ważnym dla przyszłości USA będzie kwestia tzw. Transatlantyckiego Partnerstwa (TTIP) z Europą, które jeśli zostanie zawarte, może przedłużyć życie USA jako globalnego supermocarstwa. Wydaje mi się, że BRICS i tworzone przez nie nowe instytucje finansowe czy informacyjne rzeczywiście mogą się stać zalążkami jakiegoś nowego, wielobiegunowego ładu."

Prof. Ladislaus Dowbor - przez lata nie mieliśmy w ogóle pojęcia, że jest w ogóle ktoś taki - Polak, na dodatek jako współzarządca jednej z najpotężniejszych gospodarek świata - brazylijskiej. 

Życiorys ma trochę "nieprawilny" jako były lewicowy partyzant, poglądy też niezupełnie zgodne z doktrynami naszych rządowych ekonomistów z obcego nadania. O takich osobach nie dowiecie się z "polskich" mediów, bo idee i wartości z nimi związane mogłyby się okazać zbyt niebezpieczne dla systemu.

Jeśli interesuje was, jacy ludzie są wzorem dla potomków Legionistów, to odpowiadam wam - właśnie tacy ludzie jak Dowbor. Unika schematów myślowych, podporządkowywania się grupom nacisku - a przy tym jest odważny:

Jeśli oparcie się wyjątkowo silnej presji międzynarodowego kapitału i instytucji finansowych było możliwe w wielu krajach Afryki czy Ameryki Łacińskiej, to nie widzę powodu, żeby nie dało się pomyśleć w Europie Wschodniej.

Komentarze

[foto]
1. DowborWojciech Jóźwiak • 2015-07-15

>>>Prof. Ladislaus Dowbor - przez lata nie mieliśmy w ogóle pojęcia, że jest w ogóle ktoś taki
Kto nie miał, ten nie miał. Władysław Dowbor zrobił doktorat w Polsce w latach 1970-tych, tę wydano pracę wydano u nas jako książkę i w 1976 ją przeczytałem z dużym wrażeniem.

[foto]
2. Owszem, to był...Michał Mazur • 2015-07-15

>>>Kto nie miał, ten nie miał. Władysław Dowbor zrobił doktorat w Polsce w latach 1970-tych, tę wydano pracę wydano u nas jako książkę i w 1976 ją przeczytałem z dużym wrażeniem.


Owszem, to był jeszcze PRL. A co po ′90 roku, hm? 

Jest mi również przykro, że zamknęliście i uniewidoczniliście wątek "Płacze Matka Ukraina". Starałem się podawać informacje w wyważonej formie, nic nie poradzę na to że w obecnej sytuacji wcześniejsza, pro-Poroszenkowska (niekoniecznie proukraińska - oni krzywdzą swój własny lud!) narracja coraz bardziej się rozpada...
[foto]
3. Lata 1970-teWojciech Jóźwiak • 2015-07-15

W wywiadzie prof. Dowbor mówi:

nasza walka przypadła na szczególny okres, lata 60. i 70. – czas wojny w Wietnamie, maja ’68 i rozkwitu rewolucyjnych ruchów narodowowyzwoleńczych i lewicowych na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej i Afryce. To był taki czas.

Dodam tłumacząc na nasze: To był okres ekspansji sowieckiego imperializmu, kiedy tyrania z Kremla usiłowała zapanować nad światem i w tym celu mobilizowała i instalowała posłusznych sobie watażków w Azji, Afryce i Ameryce Łac. (Rozwijająca się Europa już wymknęła się wtedy spoza ich zasięgu.) -- Posługując się w tym celu chwytliwą "wyzwoleńczą" i "postępową"  frazeologią. Co można zarzucić w tym czasie USA i innym potęgom Zachodu, to nieudolność, kompromitującą zwłaszcza w Wietnamie.
Ale pod koniec lat 1970-tych rozzuchwaleni Sowieci wykonali błąd, który okazał się dla nich w końcu zabójczy: weszli, jawnie, z własnym wojskiem, do Afganistanu. Wkrótce potem w USA wygrali Republikanie, których prezydent Ronald Reagan trafnie nazwał ZSRS "imperium zła" i zręcznie ich postraszył. Ciąg dalszy już jest bliższy naszych czasów.

Niestety, prof. Dowbor nie porzucił lewackich frazesów.
[foto]
4. Owszem, była walka....Michał Mazur • 2015-07-15

Owszem, była walka. I ZSRR przegrało.

Niewiele Polaków zdaje sobie sprawę z jednej rzeczy - to właśnie prezydenturę Regana Amerykanie postrzegają jako punkt zwrotny, gdzie przeciętnemu obywatelowi USA zaczęło być gorzej, a dysproporcje majątkowe "skyrocketed" - jak to oni mówią.

Znajomi "Portugale" z magazynu w Thatcham już porzucili Anglię, do której napływają kolejne dziesiątki tysięcy osób, przekonanych "Tu jest Anglia, tu musi być lepiej" (ostatnio szczególnie dużo osób z Europy południowej). 
Pojechali do Brazylii, w której rządzą "lewackie frazesy" - a na gospodarkę kraju mają wpływ ludzie tacy jak Dowbor. Szkoda, że nie znam portugalskiego...
[foto]
5. Dowbor w końcu ustępuje...Wojciech Jóźwiak • 2015-07-15

...mówiąc:
W zdrowej gospodarce jest miejsce zarówno dla sektora publicznego czy spółdzielczego, jak i prywatnego. Rzecz w tym, żeby nie traktować wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego jedną ideologiczną sztancą, do czego tendencję miał zarówno fundamentalizm typu sowieckiego, jak i „eksperci” rodem ze szkoły chicagowskiej. Istnieją sfery, takie jak edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo czy komunikacja, które powinny pozostać pod kontrolą publiczną.
Ciekawe są też jego opinie z okresu pobytu w Polsce-PRL. Ale nie ma sensu przepisywać tamtego wywiadu. :)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)