zdjęcie Autora

26 lipca 2014

Wojciech Jóźwiak

Serial: Życie lokalne w okolicy Milanówka
Nalewka z dziurawca
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Zdrowie i medycyna
Tematy/tagi: zioła

◀ Wilgi są w dolinie Niwki ◀ ► Udany odłów myszy ►

8 lipca (br., 2014) zebrałem świeży dziurawiec z miejsca, które upatrzyłem, gdzie dziurawce rosły bujnie, ale późno kwitły. (Dziurawiec zaczyna u nas kwitnąć w połowie czerwca.)

Pierwsza faza: przygotowania do obróbki:

Pęczki kwiatów kroję na drobne „siano”:

Tak prezentują się włożone do słoika:

Albo tak:

Tu w towarzystwie spirytusu, którym zostaną zalane:

Minęło 18 dni, podczas których słoik z maceratem stał w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Przyszedł czas na następny etap. 26 lipca (2014) przelałem nadziurawcowany spirytus do butelki po whisky, uzupełniłem ok. 150 mililitrami gęstego roztworu miodu w wodzie do smaku – i oto... W słoju pozostało „siano”, które zalałem spirytusem i wodą 50:50, będzie drugi rzut nalewki.

Nalewka ma kolor wiśni. Ma działanie przeciwdepresyjne :) Na zimę jak znalazł.

◀ Wilgi są w dolinie Niwki ◀ ► Udany odłów myszy ►


Komentarze

1. Tylko przypominam, że...NN#1547 • 2014-07-27

Tylko przypominam, że wypicie całej butelki na jedno posiedzenie może mieć skutek odwrotny niż antydepresyjny :) Osobiście ciekawi mnie jeszcze czy plamy na skórze od słońca mogą wyjść po wypiciu takiej nalewki. Bo podobno dziurawiec przy opalaniu jest nie zdrowy.
2. pora robić zapasyJerzy Pomianowski • 2014-08-02

Jestem zwolennikiem ekstraktów alkoholowych z ziół, głownie z powodu ich znacznej trwałości (choć serce się kraje na takie marnotrawstwo etanolu). Już czas nazbierać wrotycza, umożliwi przetrwanie zimy bez grypy i tym podobnych przykrości. Działanie antydepresyjne mają tylko wyciągi alkoholowe lub olejowe z dziurawca. Wszelkie kapsułki czy herbatki dziurawcowe są bezwartościowe pod tym względem. To prawda że dziurawiec zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych.
[foto]
3. Bozia dała nam dziurawiecWojciech Jóźwiak • 2014-08-02

Przypomnę, co napisałem w podobnej dyskusji na Facebooku:

Jadwiga P.:

Uwaga! Taka nalewka bardzo uczula na promienie słoneczne.

Droga Jadwigo, to jest jakaś zbiorowa HIPNOZA. Za każdym razem kiedy piszę "dziurawiec", ktoś dopowiada: "uczula na promienie słoneczne". Ja mam prawie 70 lat. Piję dziurawiec od kołyski. Nic mi nigdy nie było. Wyłącznie pozytywne działanie. UWAGA, wyjaśniam, skąd ta wroga dziurawcowi legenda: pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie (A) ekspozycja na promieniowanie Słońca jest 4 razy większa niż u nas. My mamy straszny niedobór Słońca. Jesteśmy permanentnie zagłodzeni od Słońca. Śr. Europa to jest czarna dziura na Słońce. (Zob. tu: Przerażająca plama mroku http://www.taraka.pl/przerazajaca_plama_mroku ) --- oraz (B) tamtejsze śródziemnomorskie dziurawce mają wielokrotnie większe stężenie substancji czynnych niż nasze. Brak światła wywołuje w nas depresję - Bozia dała nam dziurawiec, żeby przed nią chronił. Proszę WSZYSTKICH, żeby odtąd nie mówili źle o dziurawcu. Dixi & pinxi.

4. Dziurawiec,NN#56 • 2014-08-03

jeśli o niego chodzi to wierze Wojtkowi na słowo, natomiast bardziej bym się obawiała antybiotyków i innych leków, których działanie może wywołać uczulenie na słonce, czego doświadczył mój mąż - masakra - nawet zmiany w składzie krwi są możliwe. Pytajcie lekarzy gdy coś Wam przepisują, czytajcie ulotki, bo nikomu takich plam nie życzę a zwłaszcza osobom młodym czy wrażliwym na duże niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie.

Gosiana - Gosia M
5. ja też wierzę!...NN#1547 • 2014-08-03

ja też wierzę! Skoro mu dawano dziurawiec już w smoczku .Ciekawe czy z dodatkiem spirytusu :)  ?  Ale jak mi wyskoczą plamy , to się powołam na autorytet, że nie powinny były ! Wojtek na pewno wie , bo jak szybko policzyłam jest ponad 30 lat starszy ;) A na słońce najlepiej nosić kapelusz z rondem i długie rękawy szczególnie po lekach! tak polecił mojemu ojcu lekarz.
6. A ja mam...Krabat • 2014-08-13

A ja mam plamy na skórze po dziurawcu. Podczas "Rainbow Gathering" na Polanach Surowiczych, kolega zrywał co mu się nawinęło pod rękę i zaparzał na poranną herbatkę. Pewnego dnia nawinął mu się dziurawiec - skóra zareagowała w miejscach, które nie były wcześniej opalone a zostały tego dnia wystawione na słońce.
[foto]
7. Uwaga, fluoksetynowcyWojciech Jóźwiak • 2014-08-22

Uwaga, jeśli ktoś bierze fluoksetynę (tzw. prozac). Wyczytałem w Wikipedii:
Fluoksetyny nie wolno zażywać równocześnie z inhibitorami MAO, niektórymi pochodnymi fenotiazyny, sibutraminą i niektórymi innymi lekami. Jednoczesne stosowanie fluoksetyny i preparatów zawierających wyciągi z dziurawca zwyczajnego może spowodować nasilenie działania serotoninergiczne, w tym potencjalnie śmiertelny zespół serotoninowy.
Czyli albo się ratujemy od depresji fluoksetyną, albo dziurawcem. Nie łączymy. Tak samo nie łączymy fluoksetyny z ayahuaską.
Nie ma podobnego ostrzeżenia przy citalopramie.

[foto]
8. Dziurawiec jako inhibitor MAOWojciech Jóźwiak • 2014-08-22

W Wikipedii o dziurawcu piszą:
Działanie: Zmniejsza objawy łagodnej formy depresji (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje również monoaminooksydazę (MAO) i działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny). Pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie.
Czyli jeszcze trzeba znaleźć rosnącą u nas roślinę, która zawiera DMT. Gdy ją zmieszamy z dziurawcem, dostaniemy polską ayahuaskę.
9. Dziurawiec słów pareNN#8538 • 2014-09-24

Dziurawiec od wieków pomagał ludziom. Jego dzianie było tak wspaniałe, że zdenerwowało samego diabła, który wypalił w nim dziury. Ta legenda jest o tyle ciekawa, że właśnie w "dziurkach" znajduje się najsilniej działająca w dziurawcu substancja czyli hiperycyna, która jest też odpowiedzialna za czerwone zabarwienie nalewki.
Aktywne działanie dziurawca jest wywierane właśnie poprzez hamowanie MAO czyli zablokowanie rozkładania serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. W porównaniu do SSRI ( np. Citalopram) ma szerszy zakres działania. Co do łączenia dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi lepiej zaufać lekarzowi. W razie wątpliwości czy nasz lekarz ma wiedzę na temat roślin leczniczych możemy powiedzieć, że dziurawiec działa na tych samych zasadach co moklobemid ( syntetyczny inhibitor MAO).Działania niepożądane w przypadku dziurawca występują głównie przy nieumiejętnym stosowaniu. Uczulenie na promieniowanie słoneczne jest bardzo ważną kwestią i nie bagatelizowałbym jej tylko dlatego że u kogoś nie występuje. Na reakcje fototoksyczne narażone są w szczególności osoby o jasnej karnacji. Używanie dziurawca latem albo wiosną też nie jest dobrym pomysłem. Stosując dziurawca należy unikać słońca czyli najlepiej stosować go jesienią i zimą. Jeśli u kogoś wystąpiła reakcja uczuleniowa to lepiej odstawić dziurawca i poszukać czegoś innego.Kolejną kwestią jest dieta. Hiperycyna hamuje rozkład tyraminy i może powodować niestrawności, a przed wszystkim zwyżki ciśnienia( tyramina obniża ciśnienie krwi). W tyramine bogate są długo dojrzewające sery, peklowane mięso, wątróbka, kiszona kapusta, czerwone wino. Ogólnie lepiej sprawdzić  jakiś składnik diety jeśli nie jesteśmy pewni.Jak mówi stare porzekadło: Kto nie robi przerwy ten traci nerwy. Niektórzy zalecają 10 dni przerwy po 14 dniach stosowania dziurawca, inni po miesiącu. Ja skłaniałbym się ku pierwszej opcji.Ograniczenie czasu na słońcu, wyeliminowanie z diety produktów bogatych w tyramine i robienie przerw pozwala bezpiecznie stosować dziurawca.Żeby nie było tak jednostronnie to jeszcze parę korzystnych działań z tego wspaniałego ziela: p/depresyjne(nalewka), p/zapalnie na błonę śluzową p.pokarmowego(głównie roztwory wodne), żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo na drogi żółciowe( zapobiega zastojowi żółci i tworzeniu kamieni żółciowych), p/bakteryjnie i moczopędnie.
Od wczoraj zacząłem swoje dwa tygodnie z dziurawcem i wyspałem się za wsze czasy :). Mi to nie przeszkadza, ale niektórzy mogą zauważyć, że są za mocno "zamuleni" warto wtedy zmniejszyć dawke.
10. ciekawe ziólkoJerzy Pomianowski • 2014-09-24

Skoro hiperycyna działa na tych samych zasadach co moclobemid, to dziwne że powoduje senność.
W tym roku przegapiłem niestety porę zbioru dziurawca, więc nie sprawdzałem jego działania na sobie.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)