zdjęcie Autora

17 stycznia 2019

Łukasz Łuczaj

Polska bez żab i salamander? Płazy umierają na naszych oczach jak dinozaury
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Ekologia
Tematy/tagi: eko-zagrożeniawymieranie

Żaby Laos
Żaby lub ropuchy na targu w Laosie. Foto: Autor

Tekst dostępny pod tym samym tytułem na stronie Autora. W Tarace za uprzejmą zgodą.

Zanik płazów jest światowym fenomenem i na pewno przyczynia się do tego wiele czynników. Wymienić tu należy w skali mikro zanikanie małych oczek wodnych. Jednak płazy zanikają także w siedliskach obfitujących w wodę. Jako przyczynę, nie do końca rozpoznaną, wymienia się zaburzenia hormonalne związane ze skażeniem środowiska. Na pewno jednak równie poważny problem stanowi choroba po prostu zmiatająca płazy z powierzchni Ziemi – chytridiomykoza (inna pisownia: chytridiomikoza). Jest ona powodowana przez patogen grzybowy z gromady skoczkowców (Chytridiomycota). Ostatnio zidentyfikowano go dokładnie, oznaczając jako Batrachochytrium dendrobatidis, i stwierdzono, że choroba pochodzi z Azji (choć pierwotnie przypuszczano też, że z Afryki). Została przeniesiona na inne kontynenty przypuszczalnie przez kolekcjonerów płazów. Szczególnie dotyka ona kontynenty obu Ameryk, ale i także nasze płazy nie okazały się na nią odporne. Na Węgrzech ten patogen znaleziono u 7 z 16 badanych gatunków płazów, w ok. 7% okazów (link/pdf»)

Na dodatek europejskie salamandry zaatakował pokrewny skoczkowiec Batrachochytrium salamdrivorans (zob. link»).

Chytridiomykozę płazów odkryto w roku 1998 w Australii i od tego czasu spowodowała zupełne wymarcie w stanie dzikim różnych gatunków płazów, np. niedawno odkrytego Nectophrynoides asperginis w Tanzanii (link»). Chytridiomykoza, która atakuje płazy oddziałuje na ich skórę i powoduje zjawisko hipokaliemii i hiponatremii – zmniejszenie stężenia w surowicy krwi jonów potasu (o około 20%) i jonów sodu (o około 50%).

Wydaje się, że na niektórych obszarach Ameryki Południowej wymarły całe populacje płazów. Patogeny rozchodzące się z Azji wschodniej są coraz większym problemem dla biosfery. Dlaczego z Azji? Po pierwsze Eurazja to największy kontynent i to zwykle patogeny z większych kontynentów zagrażają gatunkom z wysp i mniejszych kontynentów. Po drugie to z Azji wschodniej kieruje się eksport produktów, często pakowanych na drewnianych paletach, w których gnieżdżą się szkodliwe grzyby i owady.

Mówiąc o chytridiomykozie nie należy także lekceważyć drugiego czynnika, który ogranicza ich występowanie: skażenia środowiska pestycydami i innymi związkami chemicznymi generowanymi przez rolnictwo i przemysł. Płazy oddychają w dużym stopniu skórą i są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia.

Kiedy zamieszkałem w roku 1997 na podkarpackiej wsi dosłownie roiło się od żab trawnych. Na każdym spacerze przez łąki spotykałem ich kilkadziesiąt. Dzisiaj w ogóle nie widzę ich na łąkach, a spotykam czasem jedną w lesie. Mniej też jest rozjechanych przez samochody ropuch, kiedyś były ich setki. Nie widzę też salamander. Jedynie rzekotki wydają się odporne i nawet jakby jest ich więcej.

Zobacz: Kanał Autora na YouTube»


Komentarze

1. A ja kiedyś...Mieczy.slowa • 2019-02-06

A ja kiedyś znalazłam na skraju lasu zasuszoną salamandra, była bardzo malutka, a może to była jaszczurka, nie wiem.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)