zdjęcie Autora

18 marca 2016

Santodaime.pl

Santo Daime - religia z Brazylii
Santo Daime - powrót starożytnej wiedzy ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Religie
Tematy/tagi: ayahuasca

Santo Daime jest to religia , która powstała na początku XX wieku w Brazylii z połączenia starożytnych tradycji duchowych z Ameryki , Afryki i Europy. Założycielem jest Mistrz Raimundo Irineu Serra (ur. 1892 -zm. 1971), który przekazał duchowe przewodnict

Santo Daime jest to religia, która powstała na początku XX wieku w Brazylii z połączenia starożytnych tradycji duchowych z Ameryki, Afryki i Europy. Założycielem jest Mistrz Raimundo Irineu Serra (ur. 1892 - zm. 1971), który przekazał duchowe przewodnictwo Sebastianowi Mota de Melo, którego dzieło dzisiaj jest kontynuowane przez Alfredo Gregório de Melo.

Kościoły Santo Daime znajdują się w wielu krajach: w Niemczech, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii a nawet Szwecji, Japonii i USA. Często są budowane w miejscach, gdzie natura jest wciąż jeszcze dziewicza, ułatwiając duchowe samopoznanie, jak i poznawanie otaczającego świata. Promowane jest tworzenie społeczności dążących do samowystarczalności oraz opartych na wartościach uniwersalnych życia w harmonii, miłości, prawdzie i sprawiedliwości.

Religia Santo Daime łączy w sobie elementy różnych wierzeń: między innymi chrześcijańskie, Indian z Amazonii i afrykańskie. Jest też doktryną żywą, otwartą i stale ewoluującą, dążącą do przywrócenia starej jak ludzkość tradycji.

Santo Daime nawiązuje do uniwersalnej wiedzy i tradycji, od tysięcy lat obecnej na naszych ziemiach i kultywowanej w tradycjach Prasłowian. Jest to wiedza oparta na obserwacji przyrody i szanowaniu praw natury. To nieustanne pogłębianie znajomości nas samych w odniesieniu do środowiska.

Poprzez dyscyplinę, naukę i pracę codzienną jesteśmy w stanie przybliżyć się do naszej natury i uwolnić potencjał zapisany w DNA. Każdy z nas ma pierwiastek boski w sobie.

Rośliny lecznicze są katalizatorem informacji ze źródła wiedzy i życia. Nie ma sposobu zrozumienia kultury Indian, ani też naszej własnej, bez otarcia się o temat roślin leczniczych, jak i roli zwierząt w wierzeniach. Te światy nieustannie się przenikają w tworzeniu obrazu rzeczywistości rdzennych mieszkańców, pozwalając na poszerzanie świadomości zbiorowej i stałą poprawę jakości życia.

ZB

www.santodaime.pl/p/religia-santo-daime.html


Komentarze

[foto]
1. Neweagowa ayauhascaJan Szeliga • 2016-03-19

Po przeczytaniu tego tekstu, oraz kilku tekstów na polecanej stronie naszło mnie kilka refleksji.
Moim zdaniem mieszanie ze sobą duchowych tradycji pochodzących  z Ameryki, Afryki i Europy , wykorzystujących krzyż, Jezusa, Gwiazdę Dawida, z ayauhascą jest jakimś dużym nadużyciem wszystkich wymienionych powyżej elementów.
Tworzy to wszystko istną newagową papkę, która robi się niestrawna.
Sama struktura tej organizacji zalatuje sekciarstwem, a traktowanie ayauhaski jako "sakramentu" przyjmowanego regularnie, jest moim zdaniem zwykłym uzależnianiem członków od tego kościoła.
Dlatego stanowczo protestuję aby ayauhasca była wykorzystywana w taki sposób!
2. Osobiste doświadczenieRafał Michałowski • 2016-03-19

Osobiście nie uczestniczyłem w Ceremoniach Santo Daime ale spotkałem ludzi, którzy mieli takie doświadczenia i odnoszę wrażenie, że były to dla nich istotne, pozytywne i pełne wzrostu doświadczenia. Nie odniosłem również wrażenia aby członkowie tego Kościoła stawiali na dogmaty, a wręcz przeciwnie istotne tam jest indywidualne doświadczenie, co jest istotą pracy "szamańskiej"
3. Drogi Janku jakie...NN#9138 • 2016-03-19

Drogi Janku jakie są twoje osobiste doświadczenia z Santodaime,że piszesz o nich tak źle
[foto]
4. Nic nie wiemKatarzyna Urbanowicz • 2016-03-19

Nic nie wiem o religii Santo Daime i pewnie chętnie bym się czegoś dowiedziała, jako że temat dla mnie egzotyczny. Oczekiwałabym więc po takiej autoprezentacji nie ogólników w rodzaju spisu krajów gdzie dotarła, nic nie mówiących mi nazwisk, a informacji rzetelnych i konkretnych. Stwierdzenie że religia ta czerpie ze źródeł uniwersalnej tradycji właściwie całego świata i szanowania właściwie wszystkiego, niczego nie wyjaśnia ani nie przybliża. W dodatku, gdy czytam, że kościoły budowane są "w Niemczech, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii a nawet Szwecji, Japonii i USA... w miejscach, gdzie natura jest wciąż jeszcze dziewicza"  czuję niechęć. Wiec i takie miejsca jeszcze sobie zawłaszczają, rozdziewiczając naturę. Jako autoprezentację tekst uważam za chybiony
[foto]
5. Moje odczuciaJan Szeliga • 2016-03-19

Podobnie jak Katarzyna nie mam osobistych doświadczeń z tym kościołem.
Jednak, czuję duży niesmak po przeczytaniu tego co zostało napisane powyżej, plus to co znalazłem na stronie internetowej tego kościoła.
Dowolne mieszanie ze sobą symboli religijnych które wzajemnie się wykluczają, a do tego wszystkiego dołączenie ayauhaski, to moim zdaniem istny misz- masz, na który (pewnie tak liczą twórcy tego kościoła) ktoś może się załapie widząc w logo kościoła swój znak religijny.
Poza tym uważam że przyjmowanie aya w sposób ciągły np co niedziela, to też jakieś nieporozumienie, które może prowadzić do uzależnienia.
P.S.
Tak jak napisałem, nie mam osobistych doświadczeń z tym kościołem ani nie znam nikogo, kto by do niego należał.
Być może "ten kościół jest super i super są jego owoce"?
Jednak, przyznam rację Katarzynie, że jako autoprezentacja ten tekst jest chybiony.
[foto]
6. Trochę popieramPrzemysław Kapałka • 2016-03-19

Trochę (bo mało wniknąłem w temat) popieram przedmówców. Tekst niewiele mówi, a symbol tej religii na cytowanej stronie budzi niesmak. Co by nie sądzić o religiach, to zapożyczanie ich symboli wymagałoby jakiejś ich zgody - a że nie wiadomo, kogo należałoby o nią spytać, więc lepiej ich nie ruszać. Po niewielkim kontakcie wrażenia raczej negatywne.
7. PodziekowanieNN#9477 • 2016-03-22

Dziekuję za komentarze. Temat Santo Daime w Polsce jest wciąż jeszcze nowy. Tekst i strona ma za zadanie przybliżenie zagadnienia jedynie zainteresowanym poszerzaniem wiedzy i świadomości. 

Dziekuje Panie Rafale za racjonalne podejście.  W Santo Daime istotne jest indywidualne doświadczenie, ale w odróżnieniu od pracy "szamańskiej" jest również element pracy zbiorowej.

Więcej tutaj: http://www.santodaime.pl/2015/07/santo-daime-ayahuaska-roznice_18.html

 

Odnośnie symboli czyli krzyża i gwiazdy należy zapoznać się ze znaczeniem tych znaków. Geometria to uniwersalny język i z tak też symbole powinny być traktowane. Ważniejsze jest  co oznaczają, niż kto i jak w historii je użył.

 

Kościół Katolicki podczas ekspansji budował w Polsce, czy we Włoszech kościoły w miejscach kultu pogan. Są to szczególne miejsca i zawsze były. Nie ważne jaka jest w tym miejscu świątynia, ważne że odbywa się ceremonia. Bo ceremonie mają swoje znaczenie tak jak symbole - są uniwersalne i są związane z cyklami natury i jej prawami. Stąd też we wszystkich kulturach istnieją święte miejsca. Wiara i kontakt z naturą jest tym, co nas odróżnia od inteligentnych maszyn - "pierwiastek ludzki". Santo Daime zachęca do życia w harmonii z Naturą.

 

Również tak zwany synkretyczny charakter doktryny Santo Daime pozwala na porzucenie uprzedzeń i zjednoczenie ludzi z różnych kultur i tradycji. To przeciwwaga dla fanatyzmu religijnego praktywowanego przez setki lat. Istotą w dobie globalizacji jest szukanie wspólnego mianownika dla wierzeń, czyli tego co je łączy, gdyż wszystkie mają to samo przesłanie i opowiadają tę samą historię - historię ludzkości. Np Święta Maria symbolizuje Yemanja z religii afrykańskich i jest to ta sama postać opisana w inny sposób. Lub Shiva w Hinduizmie. Ciekawe która prasłowiańska bogini ją reprezentuje - Siwa?! To właśnie powrót do korzeni! Pierun = Zeus = Bóg Ojciec. Również w Rodzimowierstwie Słowiańskim mamy Trójcę Świętą.

Santo Daime zachęca do studiowania różnych systemów wierzeń i poszerzania horyzontów myślowych, czyli do edukacji i samorozwoju.

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)