zdjęcie Autora

13 maja 2019

Łukasz Łuczaj

Strategia CRS – u roślin i ludzi
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Ekologia
Tematy/tagi: ekologiageometria znaczeńpsychologiarośliny

Rośliny nie mają dobrze - nie mogą jak zwierzęta uciec. Mogą tylko przystosować się, rosnąć lub zginąć. Brytyjski ekolog Philip Grime z Sheffield stworzył koncepcję trójkąta CRS...

Oryginalnie 3 maja 2019 w blogu Autora pod tym samym tytułem. W Tarace za uprzejmą zgodą.

CRS.jpg

Rośliny nie mają dobrze – nie mogą jak zwierzęta uciec. Mogą tylko przystosować się, rosnąć lub zginąć. Brytyjski ekolog Philip Grime z Sheffield stworzył koncepcję trójkąta CRS, inaczej koncepcję Universal Adaptive Strategy Theory (UAST) – opartego na trzech strategiach jakie przyjmują rośliny:

  • C – competition – konkurencja
  • R – ruderal – ruderalność, odporność na zaburzenie oparta na dużej rozrodczości i mobilności
  • S – stress tolerance – tolerowanie stresu (tzn. trudnych warunków środowiska).

Te ostatnie, tolerujące stres, to gatunki żyjące w skrajnych warunkach, np. w miejscach o wysokim poziomie wody gruntowej, na pustyni, w miejscach skażonych metalami ciężkimi, jałowych, zimnych itp. Żyją tam, gdzie mało innych roślin przeżyje. A więc konkurencja jest słaba, a ich głównym zmartwieniem i dostosowanie się do skrajnego środowiska, w którym żyją. Mają często zimozielone liście, lub liście drobne, szpilkowate, dużo inwestują w obronę (kolce, toksyny), Wyobraź sobie na przykład paprotkę zwyczajną rosnącą na skale. Zwykle rosną powoli i są narażone na nieodwracalne zniszczenie. Na skale widzisz 100 pędów. Mógłbyś je zerwać, zabrać, zniszczyć w pięć minut. A być może jest to 200 lat wzrostu na tej skale, wysuszanej i pozbawionej próchnicy.

Gatunki ruderalne to te, które dostosowane są do ciągłej migracji i zmian. Zwykle żyją krótko, rosną szybko i wydają wiele nasion. To zwykle chwasty jednoroczne lub dwuletnie, a wśród drzew te pionierskie, lekkonasienne jak brzoza, iwa, czy osika. Drzewa o strategii R żyją krótko, mają dosyć miękkie drewno, łatwo gnijące, ale wydają wiele drobnych nasion rozsiewanych przez wiatr.

Rośliny wykazujące strategię C, przystosowania do konkurencji to rośliny żyjące w lesie klimaksowym, starym, wielogatunkowym, gdzie rośliny walczą o każdy kwant światła. O każdy metr kwadratowy powierzchni toczy się walka między setkami roślin. Wygrywają te najbardziej przystosowane do panujących tam akurat warunków. Rosną często dosyć powoli i mądrze inwestują w rozród. Mogą mieć ciężkie nasiona, opadające niedaleko, albo przenoszone przez mrówki czy ptaki.

Oczywiście rośliny mogą mieć strategie mieszane, przykładem jest choćby sosna zwyczajna, wykazująca zarówno cechy strategii S jak i R. Miejsce każdej rośliny można wręcz przedstawić na trójkącie, którego wierzchołkami są skrajne postawy C,R i S.

Zawsze zastanawiam się jak bardzo strategie CRS przypominają ludzkie życia i wybory. Człowiek ze strategią (lub przystosowaniem) typu S, to taki ciułacz biedaczyna, żyjący w zapadłej dziurze. Żyje z zasiłków, albo sprzedawania grzybów do skupu. W domu ma zimno, bo go nie stać na opał. Chudy, niedojada, ale jakoś żyje, jest twardy i uparty, jest S.

Człowiek R to człowiek ruchliwy. Ktoś kto umie dorobić i znaleźć robotę w dalekim kraju. Pojedzie na truskawki do Danii, potem na oliwki do Włoch, potem znajdzie robotę u kolegi w Polsce, potem jeszcze coś. Po drodze machnął kilkoro dzieci różnym babom, a wszystkie pewnie pójdą jego drogą.

Człowiek C, odporny na konkurencję, to człowiek wykształcony lub rzemieślnik w jednym czy dwóch fachach. Wiele lat inwestował w siebie. Chodził do szkół, terminował, praktykował. Ma wysoką pozycję, często dobrze zarabia. Musi się jednak pilnować, gdyż walka o pozycję trwa. Jest naukowcem, prawnikiem, zdunem, cieślą.

Jeśli chodzi o mnie myślę, że mam w życiu głównie C, z pewną domieszką S i R. A wy?

Po zamieszczeniu tego tekstu dostałem od Czytelników kilka ciekawych komentarzy. Po pierwsze zwrócono uwagę, że użyłem przykładów męskich. Może strategie męskie i żeńskie mogą się różnić? Może żeńska jest mniej R, a bardziej C i S? To ciekawy temat. Drugi wątek to ulotność i względność tej klasyfikacji. Ciekawa teoria i zgrabnie systematyzuje zachowanie roślin, ale jak Pan Piotr Banaszczak, kierownik Arboretum w Rogowie, napisał trafnie w komentarzu: „bardzo wiele roślin w obliczu nowych czynników klimatycznych, edaficznych itd. całkowicie zmienia strategię przeżycia i nieoczekiwanie staje się inwazyjna przechodząc z typu C na S albo R. Transformacje w drugą stronę też nietrudno znaleźć. Niektóre gatunki, jak pokrzywa można zaliczyć do każdej kategorii, w zależności od ekosystemu w jakim rośnie populacja”. Bardzo cieszę się z polemiki i dyskusji. Oczywiście trójkąt C, R, S to tylko teoria, próba uproszczenia niezmiernie skomplikowanej rzeczywistości świata roślin i ludzi.


Komentarze

[foto]
1. Przyznaję się: jestem SWojciech Jóźwiak • 2019-05-13

Nie powiem, czy strategia S (umiejętność wytrwania w skrajnych warunkach) budzi we mnie radość, ale faktycznie tak się dzieje, że ta ścieżka -- S, czyli stawianie czoła stresowi tam, gdzie mało kto pociągnie -- skutecznie mnie wsysa. Tak jest w mojej pracy astrologa... I przy wydawania Taraki. Trudne warunki, mnóstwo pracy, małe nadzieje na sukces... Dlaczego to jest jakoś atrakcyjne? Bo ogranicza to co najgorsze, czyli ścisk i nacisk konkurencji.
Oto mój roślinny idol: drzewiasty starzec z Kilimandżaro:
Senecio_Kilimanjari.jpg
[foto]
2. Strategia CRS w organizacjachEdward Kirejczyk • 2019-05-14

Na ile typologia CRS dotyczy strategii organizacji gospodarczych? Samo badanie, nauczanie i doradzanie w sprawach strategii gospodarczych to wielki interes. Po wpisaniu hasła "organisational strategy" do katalogu biblioteki London Scholl of Economics, pojawia się ponad milion rezultatów. Dlaczego więc nikt z tej branży wcześniej na to nie wpadł? Przede wszystkim prawie wszystkie analizy, studia, kursy itp. dotyczą strategii C. Tak działają wielkie korporacje i małe warsztaty samochodowe. Można chyba znaleźć strategię S. To np. szewc chcący dotrwać do emerytury w wynajętej kanciapce. A R? Czy to tylko ludzie pojawiający się na bazarku zimą z choinkami, wiosną z cukrowymi barankami, jesienią ze zniczami, a przy okazji z kosmetykami (być może kradzionymi) i papierosami (bez wątpienia przemyconymi)? A może to też wielkie fundusze, bezustannie żonglujące akcjami, obligacjami, walutami, surowcami, nieruchomościami  i z powrotem akcjami? Jak widać koncepcja CRS może być inspirująca w wielu dziedzinach wiedzy.
[foto]
3. CRS dalejWojciech Jóźwiak • 2019-05-14

Łukaszu, Edwardzie: Myślę, że Łukasz utożsamiając się z C w tekście nie docenił strategii R i S, ilustrując je zbyt błahymi przykładami. Ja bym to widział tak:
C -- strategia polegająca na wytrzymaniu nieustannego nacisku konkurencji, czyli walka o to, żeby być lepszym w gęstym (od konkurujących gatunków) i stabilnym środowisku, jak las lub rafa koralowa.
R -- s. polegająca na "przekuciu" zmian środowiska na własny sukces, czyli obstawianie okazji: szybko wchodź na zwolnione miejsca. (Jak brzoza po pożarze lub po zaprzestaniu orania pola.)
S -- s. polegająca na wytrzymaniu ekstremalnych warunków w których jest niewielu chętnych do życia więc niska konkurencja.
Czyli:
C -- odnoś sukcesy wśród podobnie doskonalących się konkurentów
R -- szybko wskakuj w puste (i zasobne) miejsca
S -- okop się tam, gdzie nikt nie wejdzie.
Powyższe stosuje się i do gatunków roślin, i do ludzi, i do firm.
(Tylko nie wiem, czy nie zniekształcam idei Grime’a, którego nie czytałem.)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)