zdjęcie Autora

22 maja 2013

Wojciech Jóźwiak

Serial: Kolej warszawsko-wiedeńska
United States of Heartland. Podwójne cesarstwo czyli spełniony sen Mao
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ Interior i eksterior ◀ ► Równiny Scytyjskie ►

Takie przysłowie znam z mojej rodzinnej wsi: my tu gadu gadu, a dziad śliwki rwie. Więc mimo trwających gadu-gadu o relacjach rosyjsko-europejskich, dziad ze śliwkami coś robi po swojemu, a dokładniej Rosja mości się i zabezpiecza na swoich azjatyckich tyłach. A Chiny na swoich kresach zachodnich i północnych. Wynikiem jest sojusz chińsko-rosyjski, powiększony o Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan, pod nazwą Szanghajska Organizacja Współpracy. Formalnie nie jest to sojusz wojskowy, ale wspólne manewry owszem przeprowadza, co można zobaczyć tu: Anty-NATO, które reprezentuje połowę ludzkości, w akcji (witryna swiatowidz.pl ). SOW czyli to „anty-NATO” prócz członków ma „obserwatorów” (wśród nich Indie) i „partnerów dialogu”, którymi są Turcja i Białoruś. Razem jest ściślejsze lub luźniejsze stowarzyszenie wielkiej części Azji i wsch. Europy – czyli prawdziwy zjednoczony Heartland, tak jak go widział Mackinder, a nawet jeszcze więcej. A że „kto ma Heartland, ma świat”, to...

Szanghajska Organizacja Współpracy, mapa
Źródło: Wikipedia

Zjednoczony Heartland czyli te „United States of Heartland”, gdy je ograniczyć do ścisłych chińsko-rosyjsko-turańskich członków, przypomina sen Mao Zedonga o „podwójnym cesarstwie” czyli takim ułożeniu sobie stosunków ze Związkiem Sowieckim, żeby razem były czymś na podobieństwo podwójnego cesarstwa rzymskiego, gdzie teraz zachodnim „Rzymem” byłby ZSRR, a wschodnim „Konstantynopolem” Chiny. Jednak Stalin inaczej w Mao widział ledwie wasala, a za następnych genseków stosunki dalej się psuły aż do pogranicznych wojen. Teraz jak widać tamten projekt odżył, ale w konfiguracji przestawionej, bo przewaga Chin w tym duecie jest kilkukrotna i pewnie będzie się powiększać.

W martwym polu pomiędzy frontami znalazła się Ukraina. Ani jej na wschód pod sojusze z Moskwa i Pekinem, ani do Unii Europejskiej, gdzie jej nie chcą. Ukraina zalicza geo-strategiczne osamotnienie (lub „geo-strategiczny koszmar”), które Polskę ominęły, ale taka groźba wciąż nad nami majaczy – „po kwantowemu” jako alternatywa obdarzona pewnym prawdopodobieństwem swojej aktualizacji.

◀ Interior i eksterior ◀ ► Równiny Scytyjskie ►


Komentarze

1. Szanghajskie zagrożenieNN#5738 • 2013-05-24

Dla mnie zagrożenie ze strony sojuszu Rosyjsko-Chińskiego jest jedynie wirtualne. Pierwszy powód to brak agresywności ze strony Chin oraz ich uwikłanie w strefie Pacyfiku. Jednocześnie to Chiny są mocniejszym partnerem (GDP 4x większy, Ludność 8x), więc to jest uzależnienie Rosji od Chin, a nie poparcie Chin dla aspiracji Rosji.
Dodatkowo jest to sojusz wyjątkowo niepopularny w Rosji.
Kolejny aspekt to fakt, że taki sojusz grozi przejęciem satelitów Moskwy przez Pekin w sposób 100% pokojowy.
Natomiast w 1950 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich z republikami Rosyjską i Chińską byłby koszmarem, choć chyba mniejszym niż w 1930 z republikami Rosyjską i Niemiecką.
Na szczęście wrogowie ludzkości przy okazji też konfliktują się ze sobą.
Stalin dobrze wiedział, że w 1930 to Niemcy by nadawały ton, a w 1950 Mao przejąłby schedę po nim. Przy okazji znając jakość przywództwa Mao oznaczałoby to prawdopodobne uwikłanie mocarstwa komunistycznego w wojny niekoniecznie konwencjonalne oraz katastrofę gospodarczo-cywilizacyjną.

Ktoś kiedyś napisał, że historia powtarza się dwa razy: raz jako tragedia, potem jako farsa. Więc czasy Mao to była tragedia, a teraźniejszy sojusz Rosji z Chinami to farsa.


Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)