zdjęcie Autora

28 stycznia 2015

od redakcji

Donacja: co to jest? - jak działa? - po co?

Kategoria: Projekt Taraka

Donacja jest to mikro-honorarium, które Czytelnik przekazuje Autorowi.

Czytelnik (czyli Ty!) w ten sposób nagradza przeczytany tekst, który mu (jej) się spodobał.


Jak to zrobić?
– Najpierw wykupujesz punkty donacyjne. Jak, gdzie? W naszym internetowym mini-sklepie, który jest pod każdym donowanym tekstem. Jeden punkt kosztuje 1 zł. Kiedy klikniesz na któryś przycisk z liczbą punktów, zostaniesz przeniesiony/a na stronę serwisu Transferuj.pl. Tam zapłacisz przelewając odpowiednie pieniądze ze swojego banku lub z Paypala. Po zapłaceniu automatycznie wrócisz na czytaną stronę Taraki – i wtedy na twoim koncie donacyjnym będzie już ta liczba punktów, którą przed chwilą wykupiłeś/aś.

Teraz, z posiadanej liczby punktów, możesz część (lub wszystkie) przekazać autorowi w nagrodę za twój ulubiony tekst. – Czyli: donować ten tekst.

Przekazujesz punkty, które mają wartość pieniędzy, i te pieniądze Taraka wypłaca autorom.

Tak wygląda panel donacji:  – jego zrzut ekranowy. Działające panele są pod tekstami.


A tak po rozwinięciu, gotowy do zakupu punktów lub do wykonania donacji dla autora tekstu:

Po co to robimy?
– Dla mnóstwa korzyści!

Wyrażasz Autorowi swoją wdzięczność za to, że napisał tekst, który Cię ucieszył, poruszył, dał do myślenia, zainspirował, rozwinął i dokształcił.

Autor wie – dostaje sygnał – że jego praca (skrystalizowana w tekście) ma sens.

Zachęcasz Autora do dalszej pracy.

Skłaniasz Autora do tego, żeby porzucił swoje nieistotne zajęcia, a zamiast tego zajął się tym, co jest naprawdę ważne: pisaniem do Taraki, czyli dla ciebie!

Krąży energia! Autor poprzez swój tekst zasilił Ciebie swoją energią, teraz ty swoją energią zasilasz jego/ją – koło wymiany się zamyka.

Nawiązujesz energetyczną więź z Autorem: odtąd coś zaczyna się dziać między nim/nią a tobą.

Do wszystkich Czytelników Taraki wysyłasz sygnał, że ten oto tekst jest ważny i wart czytania. (Lista donowanych tekstów jest publikowana i stale dostępna. Zobacz»)

Przyciągasz innych autorów, którzy kiedy się dowiadują o naszym systemie donacji, natychmiast zaczynają publikować się w Tarace!

Wzmacniasz i animujesz całą społeczność skupioną wokół Taraki.


Inne f.a.q. czyli co jeszcze powinieneś wiedzieć:

Co będzie, jeśli przeczytam tekst, przy którym jest formularz donacji – i nie wykonam żadnej donacji? Ani nie wykupię punktów?
– Nic się nie stanie. Donacja jest całkowicie dobrowolna.

Czy każdy artykuł mogę donować?
– Nie każdy. Donować możesz tylko te teksty, których autorzy zgodzili się na to. Przy innych tekstach nie wyświetla się formularz donacji.

Kto może donować? Jakie warunki musi spełniać czytelnik Taraki, żeby przekazywać punkty autorom?
– Powinien być zalogowany (czyli wcześniej zarejestrować się) i mieć na swoim koncie więcej niż zero punktów donacyjnych.

Dlaczego są takie dziwne liczby punktów do wykupienia? 11, 23, 51, 109, 234, 505?
– Liczby te rosną w postępie geometrycznym: są kolejno mnożone przez pierwiastek trzeciego stopnia z 10. Dzięki temu każdy znajdzie taką porcję punktów, której kupno będzie na jego/jej kieszeń.

Czy Taraka (w osobie jej Wydawcy i jego firmy) na tym coś zyskuje?
– Tak. Taraka pobiera udział równy 14.2857% czyli 1/7 z dokładnością do zaokrąglenia. Taraka swój udział przeznacza na wydatki ogólno-serwisowe, czyli opłacenie domeny, serwera i usług innych niż dostarczanie tekstów.

Ile faktycznie z moich (czytelnika-donatora) pieniędzy trafi do Autora?
– Portal płatnościowy pobiera marżę 2.5%, Taraka patrz wyżej, urząd skarbowy efektywnie ok. 9%. Z tego wynika, że Autor za 100 punktów dostaje 76 zł.

Jestem autorem Taraki i mam na swoim koncie kilka punktów donacyjnych otrzymanych od czytelników. Czy mogę te punkty przekazać innemu autorowi?
– Nie możesz. Konta autora i czytelnika (konta zawierające punkty donacyjne) są rozdzielone. Możesz innego autora donować tylko punktami, które wykupiłeś/aś.

Czy, oprócz satysfakcji, mam jakieś korzyści z tego, że donuję teksty i ich autorów?
– Na razie nie, ale jest w planie uruchomienie Akademii Taraki, czyli tematycznego forum dyskusyjnego, w którym udział będą brać donatorzy. I tylko oni. Donacja będzie jakby biletem do tego forum.


Integracja z abonamentem

Abonament Taraki jest zlikwidowany. Nadpłaty abonamentu zostały przeliczone na punkty, które już są na kontach dotychczasowych abonentów.


Uwaga: w razie jakichkolwiek błędów w działaniu systemu donacji wyślij email do Wydawcy (do mnie, Wojciech Jóźwiak) z opisem tego błędu.


Twoje donacje»Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)