zdjęcie Autora

17 kwietnia 2012

Piotr Jaczewski

Serial: Okiem Hipnotyzera
Common Sense - Emocje a myślenie
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Techniki rozwoju

◀ Dlaczego ... ? Emocje a myślenie ◀ ► Nierozsądny Rozsądek - Emocje a myślenie ►

Wybrałem angielskojęzyczne common sense dla opisania drobnej zwykle nieświadomej  różnicy w mechanizmach percepcji doświadczeń. Owo angielskie common obok zwyczajności niesie ze sobą aspekt wspólnotowy, powszedniości.
 Rozsądek, jak to można przetłumaczyć, w języku angielskim niesie podtekst sensus communis, zmysłu wspólnego.
To rozróżnienie jest nam potrzebne dla odpowiedzi na pytanie: Co było pierwsze: jajko czy kura?
Jeśli rozważamy różnicę pomiędzy emocjami a myśleniem, w kontekście własnych przeżyć EMOCJE SĄ PIERWSZE. Percepcja emocjonalna pochodzi z "głębszych" partii mózgu, układu limbicznego i jako pierwsza uczestniczy w percepcji zdarzeń, stanowi pierwotną-automatyczną warstwę przetwarzania. Z poznaniem zmysłowym idzie ów emocjonalny-intuicyjny gestalt naszej własnej reakcji na dane zjawisko.

Jeśli rozważamy ową różnicę pod kątem wyrazu społecznego,okazywania emocji - MYŚLENIE JEST PIERWSZE. To kora wyższa decyduje o przetwarzaniu zachowań społecznych, one w wielkim stopniu zależą od procesów myślowych podlegających uświadomieniu i modyfikacji, ba! werbalizacji. Nasze myślenie ma charakter narracyjny.

Sprawy się komplikują na styku jednego i drugiego. Tej warstwy indywidualnej i społecznej. Tu wracamy do naszego common sense. Zupełnie nierozsądnego rozsądku. Tym, co zazwyczaj przegapiamy w myśleniu jest kontekstowość naszych zachowań. Błąd aktora-obserwatora, ale nie tylko ... tj. realną wizją jest wizja kontekstowych zachowań, ona jest wpisana w naszą neurologię. Tymczasem uparcie trzymamy się narracji "odseparowanego obiektywnego obserwatora", ta narracja stabilizuje naszą wizję świata. Właśnie jest zgodna z jednostronnym emocjonalnym dlaczego?. Mózg w pierwszym rzędzie ma znajdować właściwą reakcję, a nie właściwie czy prawdziwie postrzegać zjawiska. Rezultatem jest, że tam gdzie mamy do czynienia ze zmiennymi procesami, mózg nas oszukuje, uczucia kłamią, myślenie nie nadąża, a nawet oszukują nas zmysły.


Całą kulturę powściągliwości, botoksowej czy pokerowej twarzy, rytualizacji zachowań, kultu samokontroli czy myślenia  i tworzenia dystansu w przestrzeni społecznej, chronienia intymności zawdzięczamy zmaganiu się jednostek czy społeczeństw z tym problemem. Jest on wpisany w naszą cywilizację.

Rozsądek uważamy, za cechę jednostkową, wynik myślenia podczas gdy jest on przetwarzaniem społecznym, zdolnością introjekcji i reagowania na bieżące sygnały.  Prosty przykład: zachowanie ludzi w monumentalnych kościołach. Zwykle uważa się, że jest to przejaw kultury osobistej, czci i szacunku etc. Tymczasem są one zbudowane w ten sposób, aby osoba odruchowo ograniczała własne reakcje na rzecz przeżywania grupowego. (Piszę własne reakcje w kontekście: Procesy indywidualnego myślenia, przeżywanie grupowe jest też własną reakcją). Zmiana stylu reagowania następuje pod wpływem bieżącego, sensorycznego doświadczenia. JEST EMOCJONALNA..

C.D.N.

◀ Dlaczego ... ? Emocje a myślenie ◀ ► Nierozsądny Rozsądek - Emocje a myślenie ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)