zdjęcie Autora

04 września 2016

Wojciech Jóźwiak

Serial: Droga Tarota
Inne spojrzenie na przerażający atut 16-Wieża
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Tarot
Tematy/tagi: enneagramFanotarot

◀ Wodnik i Gwiazda ◀ ► Czym TEN tarot różni się od innych? ►

Atut czyli wielkie arkanum 16-Wieża ma złą sławę: gorszą ma chyba tylko 13-Śmierć. Biorę tę kartę na warsztat i pod lupę ponieważ pisze o niej Katarzyna Urbanowicz w „Wieża, czyli nocne życie myśli” i ilustruje realizacją z rzadkiej talii Suligi-Opalińskiego. W tamtej talii atuty noszą łacińskie podtytuły i Wieża dostała podtytuł Destructio czyli „Zniszczenie”. Ta linia interpretacji tej karty jest silnie umocowana i ja sam pisząc kiedyś objaśnienia do kart poszedłem tym samym kierunkiem, przypisując Wieży (2002) „klęski, upadki, porażki i bankructwa”, chociaż dostrzegłem też, że „może być zapowiedzią wyzwolenia”. Z upływem czasu mam coraz więcej wątpliwości co do utartej nieszczęśliwości Wieży i coraz więcej powodów, by widzieć pozytywną i właściwą stronę tej karty.

16-Wieża Suliga-Opaliński
Karta XVI-Wieża z talii Suligi-Opalińskiego

Zaczyna się to od zrzutowania atutów na ścieżki enneagramu, o czym pisałem w „Wielkie Arkana tarota w świetle enneagramu”, 2009. W tamtym schemacie 16-Wieża prowadzi od 6-Adwokata-Diabła do 3-Wykonawcy, należy do podstawowego trójkąta enneagramu i w nim do ciągu przemian „w stresie” (co nie jest dziwne). W tym zawiera się enneagramowa idea, że strachliwa i przewidująca najgorsze Szóstka, gdy naprawdę zostanie dociśnięta do muru, potrafi wziąć się w garść i przejść do skutecznego działania obliczonego na społeczne uznanie i sukces – bo taki jest sens przejścia 6 → 3. Idea ta ma wyższe piętro, mianowicie że Szóstki, żyjąc w nieustannej bojaźni i drżeniu (czy Søren Kierkegaard był Szóstką czy Czwórką?) w istocie wyczekują katastrofy, która będzie dla nich szansą, tak!, szansą na sukces. Dobrą ilustracją tego jest los ssaków, które najpierw przez cały mezozoik żyły w śmiertelnym lęku jako małe, szare i ślepawe myszopodobne stwory chroniąc się w nocy i pod ziemią przed pożerającymi je dominującymi wówczas dziennymi, napowietrznymi i wzrokowymi dinozaurami – aż katastrofalny impakt zderzonej z Ziemią planetoidy zmiótł z jej powierzchni tamte „straszne jaszczury” i umożliwił skromnym ssakom ekspansję w słonie, antylopy, delfiny, nietoperze i małpy.

Dalszy znaczeniowy wymiar dodaje do tej karty płaszczyzna Fano. Wielkie arkana tarota w tym ujęciu są takimi przekształceniami płaszczyzny Fano, w których jedna linia Fano – czyli trójka planet – pozostaje niezmienna, a cztery pozostałe mieszają się w ten sposób, że w dwóch parach zamieniają się miejscami.

W karcie 16-Wieża niezmienne pozostają Słońce, Saturn i Jowisz, a miejscami zamieniają się: Księżyc z Marsem i Wenus z Merkurym.

Ponieważ pary planet (albo węzłów Fano) Księżyc-Mars i Wenus-Merkury stają się liniami Fano wtedy, gdy doda się do nich Saturna jako trzeci węzeł, to wspólnie one wskazują właśnie na Saturna, a to oznacza, że w trójce niezmiennych planet (dla tego arkanum), Słońce-Saturn-Jowisz, właśnie Saturn jest tą nacechowaną lub podkreśloną – czyli mówiąc krótko, 16-Wieża ma charakter Saturna. Co znalazło wyraz w grafice tej karty, gdzie są saturnowe mury i cała ta trwała twarda i ochronna niby skorupa budowla jest ekspozycją Saturna.

Przyjrzyjmy się dalej planetom zmiennym (dla tej karty).

Mamy mieszającą się parę Księżyc i Mars. W najprostszym rozumieniu, Księżyc to rodzina, dzieci, kuzyni i dziadkowe, tradycja, zasiedziałość, pamiątki i lamusy, ciepłe uczucia, opieka i starania, rodowa solidarność, pogawędki i ogródek z konwaliami. I teraz, gdy gra karta 16-Wieża, miejsce tego zajmuje Mars czyli surowość, akcja i terror. Co w wersji hard kojarzy się z Lemową „Bajką o królu Murdasie” w której: „wybiła godzina ścina się rodzina, brat brata lub ciotkę, a kuzyn kuzyna”, a wersji soft z generalnymi porządkami i wyrzucaniem odwiecznych szpargałów i ciuchów na nieubłagany śmietnik.

Drugą mieszającą się parą są Merkury i Wenus, co oznacza, że miejsce intelektu zajmuje harmonia, a więc wzgląd na jakiś przed-ustawny ład lub idealny model, zaś miejsce harmonii – wyrozumowane wyrachowanie.

Razem zebrane powyższe zarówno przemiany jak i niezmienności mówią o tym, że wewnątrz trwałych i uparcie stojących ram pewnej formy odbywa się gwałtowna i bezwzględna wewnętrzna przemiana, powzięta według pewnego idealnego z góry powziętego planu.

Tę stojącą saturnową formę na tradycyjnym rysunku karty 16-Wieża wyobrażają solidne mury tytułowej budowli, ingerencję Marsa (i Plutona) wyobraża uderzający piorun i płomienie pożaru, atak na księżycową tradycję wyrysowany jest jako spadająca z okna para osobników. Operacji z Merkurym i Wenus tylko domyślamy się. Ale i tak obraz karty w świetle transformacji Fano jest nadzwyczaj jasny.

Co z tego należy zapamiętać, w pigułce? – Że karta 16-Wieża ma sens wewnętrznej przebudowy.

◀ Wodnik i Gwiazda ◀ ► Czym TEN tarot różni się od innych? ►


Komentarze

[foto]
1. Muszę przemyśleć...Katarzyna Urbanowicz • 2016-09-04

Muszę przemyśleć
2. Ta Wieża (16)...NN#6783 • 2016-09-05

... bez względu na to w jakiej talii odbierana, za każdym razem przedstawiała dla mnie dokładnie to samo odczucie. Potrzebę wewnętrznej przebudowy. I piękniej Jest. ☺

3. wieżaNN#8211 • 2016-09-07

Tam gdzie są ci którzy próbują, budują, muszą się od czasu do czasu znaleźć ci którzy im to budowanie i próbowanie zniszczą, obrzydzą, zdemaskują. Zniechęcą ich lub zmuszą do porzucenia tego zajęcia. Przypomną że wszyscy jesteśmy równi, a utwardzanie jak budowniczy mur, lub gromadzenie jak ptak elementy z których buduje swoje gniazdo, swojej osobowości i szerzej - tego z czym się identyfikujemy, czego gotowi jesteśmy bronić, dla czego chcemy poświęcać swój czas, co nas w jakiś sposób uruchamia i karze nam w określony sposób się zachowywać - to syzyfowa praca, nigdy nie może się skończyć i nigdy nie dosięgnie tego ku czemu jest kierowana. A taka interpretacja już była? :)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)