zdjęcie Autora

13 lutego 2016

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Gort! Klaatu barada nikto!
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm
Tematy/tagi: informacjalogikamity w naucepoziomy świadomości

« To jest bez sensu. Dopaminowi narkomani »


Ogarniając rzeczywistość zbyt skomplikowaną dla nieprecyzyjnego ludzkiego umysłu latającego na dopaminowym haju i religijnej wierze we własną nieomylność, precyzję i adekwatność istnienia, mamy do dyspozycji dwie zasadnicze strategie:

  1. Możemy ową złożoność ukryć-zamieść pod dywan nazw - zakapsułkować i przez to uczynić policzalną, ewidencjonowaną i rejestrowalną. To najpowszechniejsza strategia, mająca jedną zasadniczą zaletę: działa w większości przypadków w tolerowanych granicach błędu. Wszyscy się mylą, ale każdy się myli jednakowo i na swoim poziomie. To najważniejsza wada (zaleta) tego rozwiązania: jeden poziom złożoności nie wie, co się dzieje na innym, jeden poziom logiczny ukrywa złożoność sytuacji innego np. szef nie zna dylematów pracownika, rodzic dziecka, rodzina społeczeństwa itd.

  2. Możemy ową złożoność minimalizować krok po kroku, zajmując się tym, co jest definiowalne, precyzyjne, przyczynowo-skutkowe. Wielką zaletą tego jest zwiększona precyzja opisu złożonych systemów nas otaczających. Wadą... nieprzewidywalność płynąca z tego, że to ewolucyjny szczyt poprzedniej metody: odmawiam zajęcia się złożonością, bo jestem na nią za głupi. Skupiam się na pojedynczym zadaniu, definicji, spostrzeżeniu, decyzji naraz, bo to jestem w stanie “ogarnąć”.

Ciekawe stylów myślenia oko zauważy tu różnicę pomiędzy indukcyjnym, generalizującym i zgadującym wioskoweniem, a dedukcyjnym, uszczegóławiającym, logicznym. Cyniczne spojrzenie powie, że obydwie wersje polowania na sens są równie nonsensowne i szalone jak...

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2016-02-14)« To jest bez sensu. Dopaminowi narkomani »

komentarze

[foto]

1. Hmmm... Czekam na... • autor: Wojciech Jóźwiak2016-02-13 14:13:46

... dyskusję, która może COŚ wyjaśni.
[foto]

2. Spoglądając na gwiazdy • autor: Jan Szeliga2016-02-13 20:08:05

Miałem się włączyć do tej dyskusji...ale po powtórnym zastanowieniu stwierdziłem, że za głupi jestem w zrozumieniu tego co "poeta miał na myśli"? pisząc powyższy tekst,
 więc otworzyłem szeroko okno i spoglądając na rozgwieżdżone niebo i bezgraniczną otchłań wszechświata... głęboko westchnąłem ;)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)