zdjęcie Autora

24 stycznia 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Szaman jogin dwa bratanki

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: jogamedytacjaszamanizmtachy

« Zajęcie dla szamana O Szekspirze, czyli blefy założycielskie i inne »

Tak jak sobie wyobrażam wspomniane „Zajęcie dla szamana”, drogę szamana wskazuje zasada, którą autor zw. Patańdźali wypowiedział w „Jogasutrach”:

yogaś cittavŗttinirodhah
Joga jest to powściągnięcie zjawisk świadomości

tadâ draşţuh svarûpe 'vasthânam
wtedy widziciel ujawnia się w swojej właściwej naturze

(Nieznacznie zmieniłem słowa tłumacza, Leona Cyborana. Litery z sanskryckimi diakrytykami, których nie miałem w edytorze, zastąpiłem podobnymi.)


W jodze powściągnięcie zjawisk („zawirowań”, biorąc pod uwagę etymologię słówka vŗtti, jak nasze „wiercić się”) świadomości osiąga się przez szereg ćwiczeń-praktyk, które zaczynają się od przyjęcia odpowiedniej pozycji ciała czyli asany. To samo jest w buddyzmie, zwłaszcza tym medytacyjnym jak zen, z różniącą, że inaczej jest definiowany tamten stan-cel „widziciela we własnej naturze”, „drasztyr swarupe”: jest określany jako „realizacja pustki” lub hasłem „forma równa pustce”. Bo i „drasztyr swarupe” jest jakby po buddyjsku pusty, chociaż doskonały.

Jakimś krokiem w tym samym kierunku jest kontakt z rzeczywistością poza matriksem czyli otoczką z iluzji czyli symulakrów, którą coraz szczelniej otaczamy się i nas coraz szczelniej otaczają. Trzeba zacząć od miejsc „Gdzie matriks cienknie” - polecam ten tekst sprzed paru lat. Z ćwiczeń pomocna jest medytacja „na całość”, czyli „Ganzfeld meditation”, podczas której pojawiają się "duchy i tachy", ale uwaga skupiona jest na chwili – tej-chwili.

Matriks czyli zatrucie informacją jest przede wszystkim w nas, w moim lub twoim umyśle. Zanim zauważy się rzeczywistość, trzeba coś przestawić w umyśle, zajrzeć poza matriks w sobie.

C.d. jak zwykle n., a tymczasem:


* Doroczny tradycyjny Dzień Niedźwiedzia 2012 połączony z comiesięcznym tradycyjnym Szałasem Potu w Pełnię w Brodkach na Mazowszu, 4-8 lutego 2012 prowadzi Wojciech JóźwiakAuto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Zajęcie dla szamana O Szekspirze, czyli blefy założycielskie i inne »

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)