zdjęcie Autora

28 września 2014

Izabela Ewa Ołdak

Zwierzęta mocy

Praktyka pracy ze zwierzętami mocy i totemami jest najbardziej znana wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie różnych plemion zintegrowani z Matką Naturą; czujący się z nią spokrewnieni; postrzegają świat duchowo i mistycznie, wierząc w ożywioną naturę wszechrzeczy. Poprzez odpowiednie zdolności, rytuały i obrzędy, mogą wpłynąć na siły przyrody lub nimi zawładnąć i użyć do własnych celów. Jedną z tych praktyk jest praca ze zwierzętami mocy, które nadawano dziecku zaraz po urodzeniu, jako osobistego opiekuna oraz kolejne, jako totem – godło rodziny lub klanu, który uznawany był za protoplastę i opiekuna rodu. Charakterystyczne cechy i umiejętności oraz przystosowanie do warunków życia różnych stworzeń były dla nich bezcennym źródłem informacji, nauki tego, jak sprawnie radzić sobie w wielu skomplikowanych sytuacjach. Podziwiano zarówno siłę, spryt, szybkość, jak i rozwagę, delikatność czy łagodność. Charakterystyczne cechy danego zwierzęcia przyjmowano i utożsamiano się z nim, tym samym przejmując ich działanie i moc.

Obecnie owe atawistyczne cechy można zauważyć u dzieci, jednak wraz z dojrzewaniem i pragmatyzowaniem oraz racjonalizowaniem świata tracimy z nim emocjonalny i magiczno-duchowy związek. Dla mnie kontakt z wyimaginowanymi bytami jawi się, jako coś zupełnie naturalnego. Już, jako dziecko miałam dwójkę przyjaciół Czary i Jajo, którzy byli moimi kompanami i uczestnikami wielu wypraw i przygód, w które częstokroć mnie wciągali.

Dla mnie zwierzęta mocy są częścią mojej własnej psychiki, które przybierając formę poszczególnego stworzenia stanowią emanację mądrości tego symbolu (archetypu), uaktywnionego w mojej psychice, po to by mnie wspomóc w danym momencie życia. To podświadoma predyspozycja w każdym człowieku, tworząca symbole i archetypy, dowodzące tym samym konkretności podświadomości zbiorowej.

Symbole są odbiciem rzeczywistości. Poprzez ujawnienie genezy zjawisk, zawierają całościowy obraz świata; są wielowartościowe. To epifania tajemnic; często symbole są nieprzejrzyste, a ich pierwotny (dosłowny) sens, wskazuje poprzez analogię sens drugi, dany tylko w jego obrębie. Symbol oddaje istotę funkcjonowania człowieka w kulturze. Z kolei w tym wypadku kultura stanowi proces transformacji znaków, który nigdy się nie kończy. Symbol zawiera się w archetypie, który według wybitnego szwajcarskiego psychologa i psychiatrę Carla Gustava Junga jest dziedziczony. Archetyp nie pochodzi z indywidualnego doświadczenia, gdyż jest wspólny wszystkim ludziom. To psychiczny wzorzec reagowania i postrzegania świata. Archetypy wchodzą w skład nieświadomości zbiorowej i nie są bezpośrednio dostępne świadomości; sterują zachowaniem i świadomością człowieka, zgodnie z prawidłowościami wspólnymi całej ludzkości, niezależnie od miejsca i czasu. Przejawiają się min. w symbolicznych obrazach i motywach, powtarzających się w mitach, wierzeniach, snach oraz sztuce różnych epok i kultur.

Pracuję ze zwierzętami mocy od kilku lat. Przez ten czas udało mi się skrystalizować i usystematyzować zasady naszej komunikacji i obrzędów. Dowiedziałam się o tej praktyce od holenderskiej Wiccanki, która opowiadała mi o zwierzętach mocy, jako o świetnych przewodnikach po świecie duchowym.

Swoje własne znalazłam używając wahadełka, jako że poza tym, iż jest to precyzyjne narzędzie pomiaru, służy mi także do komunikacji z własną podświadomością.

Pierwsze spotkanie ze zwierzętami odbyło się podczas rytuału wirowania, kiedy to tańczyłam w masce i stroju rytualnym otoczona wyobrażeniami moich zwierząt. Cały proces adaptacji do tego rodzaju subtelnej przestrzeni trwał jednak kilka miesięcy. W końcu wykształciłam specjalny rytuał odbywający się w każdą Pełnię Księżyca, podczas której grając na drumli przywołuję swoje zwierzęta, zapraszając do wspólnej biesiady przy ołtarzu pełnym smakołyków, wody, kadzideł i świec (wszystkie żywioły) oraz kryształów i wizerunków moich zwierząt. Podczas tego rytuału rozmawiam z nimi „rozliczam” z powierzonych im wcześniej zadań i nadaję nowe. Każde z nich jest odpowiedzialne za różne sfery mojego życia. I tak Sowa jest odpowiednikiem mojej intuicji, wewnętrznej mądrości i prowadzi mnie na podjętej ścieżce rozwoju duchowego i wiedzy tajemnej. Orzeł jest pośrednikiem pomiędzy moją świadomością a wyższym Ja, jego zadaniem jest dostarczanie mi odwagi, mocy i boskiego natchnienia. Feniks pomaga mi w sferze uczuć i emocji, transformując w swojej nieskończonej sile wszelkie negatywy. Niedźwiedź odpowiedzialny jest za materię i wszystko w niej się realizujące. Wspomaga mnie swoją siłą i uzdrowicielską mocą, a także zdolnością do hibernacji, by przetrzymać trudne okresy.

Podczas rozmów często notuję wypowiedzi, wykorzystując metodę automatycznego pisania, by nie wprowadzać zakłóceń logicznym umysłem. Od roku do naszych posiedzeń dołączył też Tarot, i tak każde zwierzę daje mi kartę-radę na najbliższy miesiąc w sferze, którą się opiekuje. Poza comiesięcznym świętem zapraszam swoje zwierzęta do różnego rodzaju aktywności i łączę się z nimi i utożsamiam w myśli, medytacji, lub przywołuje spoglądając na ich podobiznę, wtedy, kiedy potrzebuję ich pomocy lub chcę urzeczywistnić w sobie Moc, jaką one reprezentują. Często afirmuję sobie wybrane cechy zwierzęcia, gdyż podstawowo najpierw należy je dobrze poznać, zarówno jego życie, naturalne środowisko, jak i cechy wyróżniające spośród innych stworzeń. W dalszej kolejności należy przyswoić sobie jego znaczenie symboliczne oraz zapoznać z mitami i legendami, w których występuje.

Zwierzęta mocy przychodzą i odchodzą, zmieniają się w nowe formy, lub znikają, kiedy ich praca została wykonana. Pracowałam również ze Skorpionem, Żabą, Wilkiem i Lisem. Jestem im ogromnie wdzięczna za wszystko, co dla mnie zrobiły, gdyż ich pomoc była nieoceniona.

Aktualnie pracuję także z przewodnikami: męskim i żeńskim, którzy przybrali formę bóstw Shivy i Artemis, dzielących się ze mną swoją mądrością i doświadczeniem.

Polecam tę praktykę każdemu, kto jest w stanie pielęgnować te byty w sobie, pracować z nimi i być im wdzięcznym za ich pomoc i wsparcie.Ten sam artykuł w oryginalnej formie graficznej jest w blogu Autorki »
lis_z_kwiatami.png


komentarze

[foto]

1. ...warsztaty pracy ze zwierzętami mocy? • autor: Wojciech Jóźwiak2014-09-28 21:06:02

Czy potrafiłabyś, Izo, -- i zechciała -- poprowadzić warsztaty pracy ze zwierzętami mocy?
[foto]

2. jestem za • autor: Izabela Ewa Ołdak2014-09-29 18:09:22

 Pewnie, ale najlepiej żeby były to warsztaty kilkudniowe tak by od razu zacząć pracować i utożsamiać się z własnym zwierzęciem (np robiąc jego maskę czy innego rodzaju wizerunek) wejść w medytację czy trans (przy muzyce) i skomunikować się itp Można pomyśleć jak i gdzie przeprowadzić takie warsztaty
[foto]

3. Prowadziłem w 2012 r. • autor: Wojciech Jóźwiak2014-09-29 19:44:32

Podobne warsztaty prowadziłem dwa lata temu:
Przywoływanie zwierząt mocy metodą diad w kręgu

maski zwierząt mocy
[foto]

4. Skoro prowadziłeś i... • autor: Izabela Ewa Ołdak2014-09-29 21:05:57

Skoro prowadziłeś i to z powodzeniem takie warsztaty, to nie ma potrzeby żebym wprowadzała "konkurencyjny" program :)
[foto]

5. Jaka konkurencja? • autor: Wojciech Jóźwiak2014-09-29 21:18:55

Ależ Izo, o jakiej mówisz konkurencji? Warsztaty na taki lub inny temat może prowadzić po stu różnych autorów-prowadzących!
(A) Nie widzę w tym problemu. (B) Jeszcze raz zachęcam. Na pewno wiele osób już w tej chwili chce wziąć udział w takich warsztatach -- z Tobą.
[foto]

6. 5 osób • autor: Wojciech Jóźwiak2014-09-29 21:20:21

A w tamtych warsztatach wzięło udział zaledwie 5 osób. Przestrzeń na działania tego rodzaju jest wolna i do wzięcia. :)
[foto]

7. To był mały... • autor: Izabela Ewa Ołdak2014-09-29 21:20:34

To był mały żarcik w dodadku z uśmieszkiem, no dobrze to pytanie, gdzie i kiedy?

8. Piękna Tarcza • autor: Nierozpoznany#57362014-10-30 15:07:50

"Piękna Tarcza" to książka w temacie.  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)