zdjęcie Autora

12 grudnia 2017

Wojciech Jóźwiak

Serial: Auto-promo Taraki 5
Pomoc, wskazówki i zachęty dla autorów publikujących w Tarace
Także dla autorów snów ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Projekt Taraka

◀ Prawie nieznany Descola ◀ ► Miejsce dla analogizmu ►

Pomoc, wskazówki i zachęty dla autorów publikujących w Tarace, także dla autorów snów, w 9-ciu ważnych punktach.

1. Tekst dla Taraki prześlesz przez edytor www.taraka.pl/article_edit.php. Link do niego jest na każdej stronie Taraki w górnym menu w rozwijance pod „Więcej”. Druga możliwość: jako plik załączony do maila, na mój redakcyjny adres red@taraka.pl.

2. W edytorze Taraki zalecam wyczyścić tekst ze śmieciowego formatowania, jakie pozostawiają edytory Word, Open Office (mniej, ale też) lub inne. Do tego służy przycisk „Usuń kody Worda”. Opcja ta działa też na teksty pisane nie w Wordzie.

3. Taraka nie zapewnia ani korekty, ani redakcji tekstu. Dlatego wcześniej (przed przesłaniem do publikacji) skoryguj pisownię przez F7 w swoim edytorze; prócz tego zalecam użycie korektorów online, np. ikorektor.pl lub www.languagetool.org/pl. W Sieci jest ich więcej, Googlami znajdziesz. Automatycznej redakcji chyba jeszcze nie wynaleziono, pozostaje uśmiechnąć się do znajomych polonistów/ek.

4. Prócz tytułu, tekst-artykuł (sen też) może mieć podtytuł. Podtytuł, jeśli jest i jeśli jest konieczny, powinien być nie za długi i zaczynać się dużą literą.

5. Tekst ma lid (lead) czyli zajawkę. Na razie służy ona głównie wyszukiwarkom do spozycjonowania tekstów, ale w planie mam wyświetlanie zajawek pod myszą w spisach. Bardzo apeluję o wpisywanie zajawek! (Lub lidów, jeśli wolisz zapożyczenie ang. od ros.) Zajawka może mieć do 255 znaków, czyli dość dużo. Powinna być zwięzłym streszczeniem lub wprowadzeniem do tekstu. Jeśli nie wpiszesz lidu jawnie, skrypt zrobi go automatycznie, tzn. wstawi tam początkowy odcinek tekstu. Obecnie większość lidów jest automatyczna, więc nie są dobrej jakości. W interesie Twojego tekstu jest, żebyś dołączył/a dobry lid.

6. W Tarace nie ma blogów w zwykłym sensie, ale są seriale. Wiele tekstów możesz mieć powiązanych w serial. Żeby założyć serial, zgłoś to mnie. Kiedy serial będzie już założony, sam/a podepniesz do niego kolejne teksty przez edytor Taraki.

7. Warto zadbać, żeby tekst opublikowany w Tarace dobrze zasysał się na Facebooku. Na Fb lepiej wyglądają linkowane teksty z prowadzącym zdjęciem lub grafiką. Fb zassie pierwszą grafikę (obraz) zawartą w tekście. Pierwszą od góry. Jeśli grafiki nie ma, Fb zassie, jako prowadzącą grafikę, aktualny cotygodniowy obraz-czołówkę, czyli ten, który widzisz w Nowościach. Jeśli chcesz, by inny obraz z Twojego tekstu był tym prowadzącym („tytułowym”) na Fb, zgłoś to do mnie, bo odpowiednia korekta wymaga (na razie) dostępu do bazy danych. Jeśli chcesz sprawdzić, który obrazek faktycznie zostanie zassany, użyj Fb-owego narzędzia https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/. Dlatego w ogóle warto zamieszczać w tekstach grafikę (zdjęcia, obrazy itp.) Taką opcję masz w edytorze Taraki.

8. Uzupełnij – napisz – dopieść swój profil autora. Uwaga: profil może założyć każdy, nie tylko czynny autor. Wcześniej trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Profil i konto to są dwie różne rzeczy. Można mieć konto i nie mieć (założonego) profilu; można tez mieć profil, nie mając konta. Np. większość autorów nie-polskich oraz nieżyjący mają profile, ale nie mają kont. Czy masz profil, sprawdzisz na stronie swojego konta, czyli www.taraka.pl/myacc.php. Tam też jest link do edytora profilu: www.taraka.pl/profile.edit.php. Przez edytor profilu możesz zamieścić swoje zdjęcie.

9. Przypominam najbardziej tarakowe tematy, na które pisać zachęcam:

  • techniki dywinacji: astrologia, tarot, Yijing…;

  • towarzyszące im typologie, w tym enneagram, oraz ich teoria czyli geometria pojęć;

  • problemy występujące na styku dywinacji z myśleniem naukowym (i ze zdrowym rozsądkiem) – aby podtrzymać właściwe dla Taraki racjonalne podejście do „wróżb”;

  • to, co można nazwać „nauką o umyśle” i „nauką o człowieku”, w różnych ujęciach: od redukcjonizmu reprezentowanego przez twardą neuroscience czyli „żadnych złudzeń, zaledwie algorytmy-śmy!” po hiper-holizm kwantowych cudów –

  • z poddziałami „nauka o świadomości” i „nauka o cywilizacjach”;

  • astro-historia i –

  • astro-futurologia;

  • futurologia jako taka, ale szczególnie ta kładąca nacisk na...

  • antropocen – czyli rozwijającą się fazę historii/czasu/geologii w której skutki cywilizacji przybierają rozmiary geologiczne interferując z dynamiką i „życiem” Ziemi, a więc –

  • eko-futurologia;

  • przejścia do praktyki: czyli co robić; tu zaczynają się wątki polityczne i etyczne.

(Wyliczanka wzięta z „Taraka: dywinacja i futurologia, czyli zmiany w Tarace”, 2017-11-13.)

Przeczytaj starszy tekst z zachętami z 2008-13: „Zasady publikowania w Tarace. Dlaczego warto pisać do Taraki? Wskazówki praktyczne, dla Autorów i przyszłych Autorów”.


◀ Prawie nieznany Descola ◀ ► Miejsce dla analogizmu ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)