zdjęcie Autora

29 listopada 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Czy trzydziestolatkowie chcą przemiany?

Kategoria: Pytania i granice
Tematy/tagi: ezoterykaspołeczne podziały

« Jak się zmienić? Jak być innym? Religie i nie-religie przemiany i słabość chrześcijaństwa i neopogaństwa »

Poranną e-prasówkę zacząłem od magazynu Liberté!. Mam go pod RSS'em. (Jeśli nie stosujesz RSS'ów, albo nawet nie wiesz, czym jest ten genialny wynalazek, to natychmiast dowiedz się i zastosuj!) Jeden tekst z Liberté! dodałem do tarakowych znalezisk (ten). Redaktor naczelny i animator tego elektroniczno-papierowego serwisu, Leszek Jażdżewski, jest z rocznika 1982, czyli teraz 32 lata, a zaczynał karierę w polityce i mediach mając 22. Btw. jest w wieku jednego z moich dzieci. I tu mnie coś tknęło. Oto są i znam ruchy i przedsięwzięcia polityczne animowane przez dwudziesto-trzydziestolatków, i podobne artystyczne, a nie znam i nie słyszałem, żeby istniały ruchy lub przedsięwzięcia dwudziesto-trzydziestolatków, ale z naszej dziedziny. Tak jakby dwudziesto-trzydziestolatkowie nie mieli nic do powiedzenia o szamanizmie, buddyzmie, jodze i innych DZIAŁANIACH PRZEMIANY i związanych z nimi nadziejach, pasjach, doświadczeniach i przygodach. No może nie „nic”, tylko „z rzadka, nieśmiało i niewiele”. W każdym razie tego młodego pokolenia, które za kilka lat będzie dominować w naszym społecznym świecie, na rynku sztuk przemiany nie słychać i nie widać!

Co dla mnie przykre, bo jako przedstawiciel pokolenia odchodzącego, coraz żwawiej, głupio czułbym się, nie zastawiając następców i bez poczucia, że idee są w dobrych młodszych rękach.

A wydawało się, że jest inaczej. Dwa lata temu byłem na zjeździe zorganizowanym przez grupę Manuela Rufino, w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej. Tłumy młodzieży! Ale dlaczego wśród nich nie było chyba nikogo, kto by „dawał głos”? Mówił coś od siebie? Przedstawiał własne poglądy, a przynajmniej przemyślenia, zauważenia, wątpliwości, niepokoje?

A może, ktoś dopowie, takie treści wyrażane są innym kanałem, np. w poezji? No tak, ale przecież Jażdżewski i kilkanaścioro jego koleżanek i kolegów, którzy piszą o polityce, nie robią tego wierszem, tylko intelektualną analizą. Dlaczego wyraz (ekspresja), który możliwy jest w polityce, jakoś nie jest możliwy w ezoteryce?

A może jest tak, że fala i moda opadła, starcy jeszcze przez parę lat pomedytują i znikną, a nowe pokolenie zajmować będzie się nie tym?

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Jak się zmienić? Jak być innym? Religie i nie-religie przemiany i słabość chrześcijaństwa i neopogaństwa »

komentarze

[foto]

1. Przypomnij sobie • autor: Przemysław Kapałka2014-11-29 11:12:58

Wojtku, a kiedy Ty miałeś 20-30 lat, dużo się wypowiadałeś? Bo ja i wielu moich znajomych nie. W tej dziedzinie, zanim zaczniemy się wypowiadać z sensem, musi minąć znacznie więcej czasu, niż w innych. Ci 20-30 - latkowie uczą się i próbują. Mówić będą później.

2. @Wojciech • autor: Nierozpoznany#79092014-11-29 20:23:47

A czy nie jest tak, że młodzi weszli do struktur stworzonych przez starych i nie odczuwają potrzeby ich zmiany? Mój rocznik (1975) był życiowo indywidualistyczny i konserwatywny, i to niezależnie od poglądów politycznych. Nauka, praca, kariera, indywidualizm, brak działań kolektywnych, wręcz pogarda dla grup społecznych chcących coś zmienić lub wywalczyć dla siebie. Pojawił się mit człowieka sukcesu, który "radzi sobie" i pogarda dla wszystkich, którzy sobie "nie radzą", bo nie nadążają za rynkiem (mniej lub bardziej mitycznym i globalnym). Organiczna wręcz niezdolność do buntu prawdziwego, w miejsce którego weszła na trwałe rytualna "demonstracja buntu" w ramach stworzonych przez starszych (przystanek woodstok, stadiony piłkarskie, ewentualnie pielrzymki).

Cele, które Ci przyświecają są adresowane do młodzieży "lewicującej" (czytaj: buntującej się naprawdę). Są także adresowane do Żydów, którzy od dawna w Polsce przynosili wschodni mistycyzm i wchłaniali go wtórnie (po laicyzacji) jako coś sobie duchowo bliskiego. Rzecz w tym, że:

1. lewicująca, buntująca się młodzież bezkrytycznie wchłaniała treści płynące z Gazety Wyborczej i okolic, czyli taką soft-lewicowość i w ogóle wszystko "soft"; ich bunt również był "soft", czytaj: rozlazły.

2. Polacy pochodzenia żydowskiego dla podkreślenia odmienności zaczęli się organizować w nową społeczność żydowską (na prawicy exemplum tego procesu jest Dawid Wildstein). Powstanie Muzeum Polin oznacza, że znaczna część potencjalnych szamanów zamiast szamanizmu wybierze judaizm...

3. Ależ są... • autor: Nierozpoznany#85692014-11-29 20:32:25

Są i powoli dojrzewają do większej, bardziej "publicznej" aktywności (tu oczywiście wypowiadam się w swoim imieniu jedynie). Zgodzę się z Przemysławem, że potrzeba sporo czasu, by dotrzeć do jakiś sensownych wniosków.
Dodatkowo, wydaje mi się, że dziedzina o której mówimy wymaga głównie własnych przemyśleń i doświadczeń. I sensowne wypowiadanie się może mieć miejsce tylko w oparciu o powyższe. A w wieku 20 czy 25 lat nie jest to (chyba) możliwe. Uzbieranie tej puli doświadczeń i przemyśleń zabiera trochę czasu. No i "otwarcie" się na te tematy raczej następuje w wieku bardziej 30 czy trzydziestu kilku lat.
[foto]

4. Żydzi • autor: Wojciech Jóźwiak2014-11-29 20:38:02

Czyżbyś uważał, Alchymisto, że mistycyzm w Polsce jest importem żydowskim? To by znaczyło, że jest czymś "nam" obcym? Albo że Polacy-Polacy nie są zdolni do mistycyzmu? A ktoś, kto skłania się ku mistycyzmowi, jest jakoś "nie nasz"? Co w takim razie ma robić Polak-Polak? Po czym go poznać? Że "chodzi do kościoła" i gra "człowieka sukcesu"? Nosi wąsy, skacze przy polo-disco, rozbija się kwadem i strzela do bażantów?
Od medytacji woli wódkę?

5. @Wojciech Jóźwiak • autor: Nierozpoznany#79092014-11-29 20:40:36

Nie. Wskazałem wyraźnie na dwie grupy docelowe: lewicującą młodzież i Żydów. Obie są zdezaktywowane lub zajęte własnymi planami.

Natomiast mogę dodać, że najmłodsze pokolenie się buntuje i być może to będzie bunt prawdziwy, a nie "marsz przez instytucje".
[foto]

6. Ad Brokas & Przemysław Kapałka • autor: Wojciech Jóźwiak2014-11-29 20:47:44

Być może macie rację -- że 20-30 lat to za mało, żeby się wypowiadać.
W porównaniu z "Liberte!" jest jeszcze jedne haczyk. "Liberte" bazuje na młodych naukowcach-akademikach, tzn. ludziach, którzy są na wczesnych etapach naukowej kariery i pisanie do "Liberte" nawet jeśli nie jest (a może jest?) formalna publikacją, co się liczy do cv, to pomaga podwyższyć sobie rangę.
"Taraka" i inne ezoteryczne lub podobne miejsca w sieci niczyjego cv ani rangi nie podwyższają, więc to jest działalność całkiem bezinteresowna, więc i mniej kusi tym, żeby w nią zainwestować czas, serce i wysiłek.

7. wolą skuteczne środki • autor: Jerzy Pomianowski2014-11-29 22:37:29

Obserwując blogi błyskotliwych i zbuntowanych 20 -30 latków dochodzę do wniosku iż wartości duchowych poszukują w halucynogenach. Po takich doświadczeniach  "szamanizm bezgrzybowy" traktują jak marną namiastkę.

8. @Jerzy Pomianowski • autor: Nierozpoznany#79092014-11-29 22:44:53

:-))) Coś w tym jest.

9. dwudziestolatek szukający duchowości • autor: Jerzy Pomianowski2014-12-01 19:30:15

Dobrym przykładem ciekawie myślącego dwudziestolatka jest blog "Antyszwecja" Bartłomieja Kwapisza.
Z zaskoczeniem zauważyłem, że odsyła do linków Taraki z entuzjastycznym komentarzem.
https://antyszwecja.wordpress.com/


10. @Jerzy Pomianowski • autor: Nierozpoznany#79092014-12-01 20:30:49

Cechą młodości jest entuzjastyczny fanatyzm i łatwe wpadanie w tanią egzaltacje. Przeczytałem ten fanatyczny bełkot - Robert Górski robi lepsze programy. Na przykład ten: http://youtu.be/1JeQWCy5J1E
[foto]

11. Czytamy odcinek Piotra Jaczewskiego • autor: Wojciech Jóźwiak2014-12-02 07:58:02

=> 02-12-2014. Piotr Jaczewski. Tkanie słów. Czego chcą trzydziestki? Klątwa demona.
--- Ciąg dalszy tej dyskusji.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)