zdjęcie Autora

25 stycznia 2017

Wojciech Jóźwiak

Karty Tarota o przyszłości Polski

Kategoria: Tarot
Tematy/tagi: cykl SaturnapolitykaPolskatarot

Za rok, w styczniu-lutym 2018, Saturn przejdzie przez punkt na początku znaku Koziorożca, gdzie znajduje się imum coeli (najniższy punkt) hipotetycznego horoskopu Polski. Cykl Saturna trwa 29,5 roku i podczas poprzedniego obrotu tego cyklu przy podobnym położeniu Saturna miały miejsce reformy Wilczka, narady w Magdalence i Okrągły Stół, czyli wydarzenia, które likwidowały socjalizm w gospodarce i wkrótce potem zaprowadzały wprawdzie ułomną ale demokrację. Podobnie przełomowe wydarzenia wypadały podczas przejść Saturna przez inne osie tamtego hipotetycznego horoskopu, np. podczas przejścia przez ascendent w 2010 roku była katastrofa w Smoleńsku, a podczas przejścia przez medium coeli w 2004 Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Więcej o cyklu Saturna przeczytasz np. tu: Cykl Saturna w historii Polski (2) (2013-12-08), Przejścia Saturna przez medium coeli i imum coeli w cyklu Polski.... (2015-11-30).

O spodziewane zmiany związane z tym cyklem w najbliższych latach zapytałem karty tarota na webinarium 23 stycznia (2017) o godz. 19:55. Użyta była talia „Tarot Español” wydana przez Naipes Heraclio Fournier S.A. Przed dywinacją złożono Duchom Kart obiatę z kilku kropli whiskey z Kentucky, a po dywinacji w podzięce Kartom odtworzono utwór „Chattanooga Choo Choo” w wykonaniu Orkiestry Glenna Millera.

Pytanie brzmiało:

Jaka będzie nowa faza cyklu Saturna (nowe siedmiolecie), która zaczyna się od stycznia-lutego 2018 roku?

Karty odpowiedzi i ich interpretacja:

Pierwsza karta: 10 Mieczy. Jest to karta-głowa, zawierająca podstawową informację. Jednocześnie można ją czytać jak re-pytanie ze strony Kart: „Czy o to pytałeś? Jeśli tak, to pokazuję ci więcej...” Pytanie było o cykl Saturna (w życiu Polski), więc w tym pytaniu było założenie lub ukryte pytanie, czy cykl Saturna jest obowiązujący, czy działa. Czy można w oparciu o tę „karuzelę” prognozować? Odpowiedź kart to potwierdza. Sensem Dziesiątki Mieczy jest powtarzanie – a więc cykliczność przemian. Cykl Saturna jest przypadkiem takiej cykliczności. Cykl Saturna działa i zadziała także tym razem. Karty potwierdzają (afirmują) patrzenie na Polskę poprzez cykl Saturna. (Co nas cieszy.) Z drugiej strony Dziesiątka Mieczy mówi, że: jest powtarzalność, trwają powtórki, nie ma nowości, nie ma zaskoczeń. Poruszać się można i będziemy tylko w ramach istniejącego i ustalonego paradygmatu. Czyli trwa „klekot zardzewiałej karuzeli”. Kartę 10 Mieczy można też rozumieć jako dojście do stanu atraktora. Atraktor jest to sposób działania pewnego układu w stanie ustalonym i polega na powtarzaniu (domyślnie: w nieskończoność) pewnego wzoru z różnymi wariantami. Więc Polska siedzi w takim atraktorze. Z czego wyciągamy wniosek, że wielkich zmian nie będzie, rewolucji nie będzie, ale też ani ta karta ani żadna z następnych nie zapowiada jakichś klęsk, katastrof, upadków ani wojen. Zmiany będą mieścić się w paradygmacie.

Druga karta: XXI-Świat. Potężna karta, ale na ostrzegawczej drugiej pozycji: mówi o tym, czego brakuje, czego nie ma i nie będzie. XXI-Świat to obraz ideału, stanu doskonałego, gdzie wszystko jest na swoim miejscu – jest to obraz optimum. Ale ta wspaniała karta została pokazana jako druga, czyli negatywna i ostrzegająca. Czytamy to tak: Polska-ideał, taka jaka powinna być, realizująca najlepsze swoje strony (jako pewien zbiorowy byt) jest na wyciągnięcie ręki, jest „tuż tuż” – ale jednak nieosiągalna, niemożliwa do zrealizowania. Jakiś mały i niestraszny wysiłek wystarczyłby, aby wejść na tamto optimum, ale ten wysiłek jest niemożliwy i niewykonalny. Gdy zastawimy razem karty 1: 10 Mieczy i 2: XXI-Świat, wynika z nich, że Polska nie potrafi osiągnąć stanu optimum (którego przybliżeniem pewnie byłoby państwo-społeczeństwo podobne do Finlandii, Kanady lub Islandii) ponieważ siedzi w innym, niższym, gorszym i nieoptymalnym atraktorze. Uporczywie krąży po gorszej orbicie z której nie ma sposobu przejść gdzie indziej, więc także na orbitę lepszą. Więc dalsza historia, przynajmniej to siedmiolecie, przebiegać będzie w ramach znanej nie-optymalnej orbity. Kartę XXI-Świat w wersji negatywnej można czytać też tak, że oto „świat” jest kompletny, ale właśnie przez to, że jest kompletny, to jest też „zapchany”, wypełniony i na nowe ruchy nie ma w nim miejsca. Można to rozumieć m.in. tak, że międzynarodowe otoczenie Polski jest ciasne i zapchane, role i kształty poszczególnych państw są ustalone, więc dowolność postępowania na międzynarodowej arenie jest skrępowana i tylko jakieś małe zmiany są możliwe. Podobnie można myśleć o sytuacji wewnętrznej, społecznej w kraju.

W poprzednim cyklu Saturna przejście Saturna przez imum coeli Polski na początku Koziorożca (1989) przyniosło aż tak rewolucyjne zmiany, ponieważ równocześnie miała miejsce wtedy prawdziwa burza astralna, mianowicie koniunkcja Urana, Saturna i Neptuna w tymże początku Koziorożca, więc połączenie przełomowych momentów w trzech długich planetarnych cyklach. Teraz czegoś porównywalnego nie ma, więc i wydarzenia będą dużo bardziej rozmyte i mniej odstające od tła.

Trzecia karta: 8 Pucharów. Na trzecim miejscu jest karta działania. W przypadku porad indywidualnych mówi ona, co robić i jakie podjąć decyzje. Tu w przypadku pytania o stan kraju, gdzie nikt z rozmawiających z Kartami nie ma żadnej siły sprawczej, kartę tę możemy rozumieć jako opis (prognozę) tego, co zrobią właśnie tamte „siły sprawcze” na poziomie kraju, państwa. Czyli któryś wariant klasy lub grupy rządzącej. Ósemka Pucharów mówi o desperacji; o tym, że napięcia wybuchają, nagromadzone a dotąd tłumione emocje (jak para pod pokrywą) wywalają i na tym tle są możliwe wydarzenia, które bez tego by nie zaszły. Jest chwila szczerości, często powiązana z praniem brudów. To byłoby więc prognozą dla rządzącej grupy na przejście Saturna przez pobliże 5 stopnia Koziorożca czyli na początek roku 2018. Spodziewajmy się pałacowego przewrotu. Może się dokonać bez zmiany flagi, PiS zachowa większość w sejmie, nadal będzie tworzyć rząd, prezydent pozostanie ten sam, ale wymienią się ludzie, do głosu dojdzie inna frakcja. Cała ta wolta może być dość żenująca, jak zwykle to, co dzieje się w rytm Ósemki Pucharów.

Czwarta karta: 8 Monet – bezwładność i nawyki. Ta karta jest kontrą na aktywną kartę poprzednią na trzeciej pozycji. Mówi o tym, co w pytanym układzie jest pasywne, co stawia opór i wykazuje bezwładność. Ósemka Monet wskazuje na sprawy materialne, ekonomię, finanse. To jest karta uporczywych wysiłków, kiedy się nie myśli o niczym innych prócz pracy, pieniędzy i zadań do wykonania. To jest ta różnica między elitą władzy (przedstawiona przez kartę na trzecim miejscu) a „ludem” czyli większością społeczeństwa, która jest zajęta – i będzie zajęta nadal przez przez te 7 lat! – właściwie tylko pracą i dorabianiem się, ewentualnie walką o przetrwanie. To jest cenne i to jest siła (karta 8 Monet taka jest!), ale zarazem to „klapko-na-oczne” skupienie się na „kopycie” („trzymaj się szewcze kopyta”) skutecznie blokuje poważniejsze zaangażowanie polityczne demokratyczne ani tym bardziej republikańskie. I jest źródłem społecznej bezwładności podtrzymującej nie-optymalny atraktor.

Piąta karta: IV-Cesarz, karta partnerów w omawianej grze. Uwaga, ta pozycja – piąta – jest silna, jest władcą rozkładu (nie jedynym), ponieważ leżąca tu karta jest atutem. Co znaczy, że wielką rolę odgrywają polityczni międzynarodowi partnerzy Polski, więc to co dzieje się u nas, w tym decyzje naszych polityków, jest wyznaczone grami, które prowadzą nasi daleko więksi od nas sojusznicy, sponsorzy i przeciwnicy. Czyli, po prostu, światowi „Cesarze”. Ale karta IV-Cesarz ma jeszcze wymiar wynikający z enneagramu: przedstawia drogę-przejście od Czwórki-Romantyka do Jedynki-Perfekcjonisty. Co czytamy tak, że otaczające nas potęgi mają oto za sobą swoje fazy romantyczne i rewolucyjne, kiedy mierzyły siły na zamiary i dokonywały szaleńczych czynów, a teraz przeciwnie, stabilizują się i idą na przetrwał – okopują się na pozycjach. Rewolucyjna faza jest uzasadniona astrologicznie, bo w latach 2013-2017 (teraz się kończy) trwała zwrotna faza w cyklu Urana i Plutona: kwadratura tych planet. Cykl ten jest właśnie rewolucyjny i takie przynosi przemiany i masowe nastroje. Oczywiście to odnosi się do Rosji Putina, która w tej rewolucyjnej fazie anektowała Krym, podsyciła wojnę w Donbasie i zamieszała w Syrii. Nosicielem rewolucji był (przede wszystkim) islam; jest bardzo prawdopodobne, że jego najbardziej rewolucyjna i będąca wcieleniem najeżonej Czwórki-Tragicznego Romantyka agenda czyli ISIS, też zacznie szukać przetrwalników, okopywać się na pozycjach i starać o jakieś dyplomatyczne uznanie a przynajmniej zlekceważenie. Podobne de-rewolucyjne przesunięcia zajdą lub już zachodzą w USA, Niemczech, Chinach. Otaczający nas Cesarze staną się jeszcze bardziej opancerzeni a ich baszty jeszcze bardziej zamknięte, i postawa „nie wchodź na moje podwórze” przeważy nad próbowaniem się i drażnieniem. Można spodziewać się nowego sztywnego podziału świata na podwórka tychże Cesarzy. Co zgadza się z astrologią, bo przez 2019-2020 dominuje koniunkcja Saturna i Plutona, która potrafi przynosić wojny i to straszne, jak I WŚw., ale też daje zatwardzenia, jak zimna wojna wydana w 1947 r. podczas następnej koniunkcji, lub przykręcenie śruby zbrojeń przez Reagana w 1982-84 podczas kolejnej. Aspekty Saturna i Plutona to nie tylko i niekoniecznie wojna, ale przede wszystkim opresja.

Szósta karta: V-Papież – kierunek zmian. W enneagramie V-Papież idzie od 5-Obserwatora do 8-Szefa, czyli przedstawia przekształcenie wiedzy we władzę. Najprościej: Polska idzie w kierunku sposobu rządów i państwowego stylu, który będzie rodzajem oświeconego absolutyzmu. Wnioskujemy, że z obecnego bałaganu pod prezesem Kaczyńskim wyłoni się silna ale niewielka grupa, która będzie kierować państwem w stylu gabinetu fachowców, nie potrzebując demokratycznego umocowania. Precedensem był rząd Belki, który też rządził ponad głowami posłów i wcale nie robił tego źle. Brak zaangażowania „mas”, brak ducha republikańskiego, sprzyja oświeconemu absolutyzmowi lub wręcz go kreuje.

Tych sześć kart tworzy główny zarys pytanej prognozy na lata 2018-2025, szczególnie naświetlając czas przejścia w pierwszych miesiącach 2018. Następne karty uzupełniają.

Siódma, niespodzianki: Walet Monet. Niespodzianki przyjdą ze strony finansów, rynków. Walet Monet nie wróży dobrze, zapowiada jakieś lewe interesy, na cudzych stratach. Międzynarodówka finansowa wywoła kryzys walutowy? Chiny zaatakują dolara? Saudowie padną? (Dawno to im się należy.) Narodowe gospodarki zareagują zamykaniem się.

Ósma, to co trwałe: Czwórka Mieczy. Czwórka Mieczy tworzy most, przez Miecze, z tytułową Dziesiątką Mieczy i każe pamiętać, że paradygmat jest ustalony, tym bardziej, że sama ta karta ma sens: plany są ustalone, gra idzie według przyjętych reguł. Wśród idei i koncepcji sytuacja jest stabilna. Więc znów nihil novi, rewolucji się nie spodziewamy.

Dziewiąta, wyniki i pożytki: Walet Pucharów. Tworzy most z 8 Pucharów na miejscu 3-cim. Walet Puch. to karta personalna, więc na tle tamtego pałacowego przewrotu który zapowiada 8 Puch. na 3 miejscu wykreuje się lider lub grupa liderów, dla której tamte wydarzenia będą legendą założycielską i która będzie oponować oświeconym absolutystom.

Dziesiąta, bardziej powszechny i trwały wpływ/wynik: Rycerz Kijów. Rycerz Kijów to energiczny przebojowy przywódca. Czy taki się objawi? Dziesiąta pozycja mówi, że nie w Polsce, lecz w szerszym otoczeniu; w Europie? USA?

Jedenasta, to co nieudane, rozproszone: II-Papessa. Pomijając szczeble wnioskowania: potwierdzenie rozproszenia lewicy.

Dwunasta, jeszcze raz ogólna ocena sytuacji: Dziewiątka Pucharów. „Nie jest źle. Kraj trwa. Polski egregor zachowując swoją całość i określoność dalej w miarę pomyślnie żegluje przez historię.”

Trzynasta, to co odłożone na dalszą przyszłość: As Monet. W przyszłości, dla której Karty nie określają daty, obecny materialny dorobek (plus rozpoznane zasoby plus ludzka wiedza i nawyki) stanie dobrą podstawą dla kolejnego cyklu rozwoju ekonomii, techniki i innych „materialności”.

Cały rozkład, jak go oceniam, jest bardzo studzący, kierujący „ku ziemi”, ku realiom, trwaniu, nie-fantazjowaniu.komentarze

[foto]

1. Fascynująca podróż po kartach • autor: Arkadiusz2017-01-25 10:56:09

Wielkie dzięki Wojtku za podzielenie się wiedzą. Mój wodnikowy zapał na jakieś nowe otwarcia został faktycznie ostudzony. Moja dusza demokraty też cierpi. Wygląda mi to na prognozę rządów Gowina i kleru w najbliższych latach. Szkoda.

2. Oby • autor: Nierozpoznany#93472017-01-25 11:10:39

"wykreuje się lider lub grupa liderów, dla której tamte wydarzenia będą legendą założycielską i która będzie oponować oświeconym absolutystom."
Oby. Amen.
[foto]

3. Nie wiadomo, czy "oby" • autor: Arkadiusz2017-01-25 11:28:07

Bo jeśli oświeconym absolutystom będą oponować przegrani w tym przewrocie nieoświeceni absolutyści np. Ziobro, to chyba nie ma co cieszyć na stworzenie ich legendy założycielskiej.
[foto]

4. ja jednak liczę na znormalnienie • autor: Teresa Kunka Teresti2017-01-25 11:32:26

Liczę na mądrego lidera, który wyłania się z tej wróżby. Takiego, który będzie łączył a nie dzielił. Kapłanka na 11. pozycji - "to co sie nie uda" może wskazuje, że nie uda się cierpliwe czekanie na rozwój wypadków. Nie płyń z prądem w oczekiwaniu na cud, działaj.
Wojtku, przejście Saturna przez MC i wejście Polski do Unii Europejskiej to jest rok 2004 a nie 2014. Czeski błąd na początku artykułu.
Wejście Saturna do II ćwiartki, licząc od ascedentu to radosne znormalnienie. Przynajmniej w moim życiu to się sprawdza.
[foto]

5. Dzięki, poprawiłem • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-25 11:42:19

Dzięki, Tereso, oczywiście 2004, poprawiłem.
[foto]

6. @ Arkadiusz • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-25 19:57:20

No włąśnie tak mi wynika z tego rozkładu i z tego, co widzimy w realu: że głowny podział "kto kogo" będzie między absolutystami oświeconymi a absolutystami nieoświeconymi a przy tym marudnymi i natrętnymi.

7. Szkoda • autor: Jerzy Pomianowski2017-01-25 20:47:55

Szkoda. Wolałbym jakaś nadzieję na duże zmiany.
[foto]

8. Tekst, który współbrzmi z naszymi kartami • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-26 11:28:25

Sławomir Sierakowski: Trump zapewni Kaczyńskiemu władzę na długie lata?

"Polska może być ofiarą, ale to wcale nie musi być powód do zmartwienia dla Jarosława Kaczyńskiego i jego obozu. Od początku rządów grają na osłabienie Polski za granicą. Skłócili nas z głównymi sojusznikami. Nasz minister spraw zagranicznych w niewyparzeniu języka i dziwacznych wypowiedziach może konkurować z samym Trumpem. Jarosława Kaczyńskiego interesuje tylko własne podwórko. A Trump może mu umożliwić permanentne rządy w Polsce. Co z tego, że w zwasalizowanej pozycji w stosunku do Rosji."

Dalej więcej.
[foto]

9. Optymiści przeżyją • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-26 11:47:41

A poza tym: nie narzekamy. Optymiści przeżyją!
Siła tarota, tarotowych symboli polega na tym, że pokazuje miejsce, rolę i sens tego, co się dzieje, w wielkim krajobrazie Możliwych Przemian. Kiedy widzisz tę całość, to na szczegóły bieżących wydarzeń patrzysz jak na pogodę: czasem deszcz, czasem słońce.
[foto]

10. Pora deszczowa przed nami? • autor: Arkadiusz2017-01-26 12:25:39

Racja - wszystko przemija, jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Na naszych oczach odchodzi w przeszłość demokracja liberalna (w Polsce jej już nie ma) i związana z nią polityczna poprawność - w takiej formie, jaką przybrała, i która okazała się niewydolna, niezdolna do rozwiązywania lokalnych skutków globalnych zjawisk. Bo każdy system organizacji społeczno-politycznej jest odpowiedni przez jakiś czas, potem generuje problemy, które mogą być rozwiązane przez kolejny system. Nie sądzę, że Trump, Putin czy Kaczyński to ludzie zdolni do znalezienia właściwych odpowiedzi, oni jedynie są liderami pierwszej fali niezadowolenia z obecnej fazy globalizmu. Kowboje muszą się wystrzelać. Na trwalsze rozwiązania poczekamy zapewne wiele lat. Myślę, że tą odpowiedzią będzie więcej prawdziwszej demokracji, więcej dialogu, więcej godności i szacunku dla każdego obywatela. Ale no cóż, najpierw pora deszczowa, z burzami.
[foto]

11. Deszczowa • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-26 13:48:48

Pora deszczowa przynosi wodę konieczną roślinom.
Nie, że "wszystko przemija" -- nie popadajmy w tony pogrzebowe. Patrzmy na zmienność świata w czasie jak na rozkłady kart -- podczas gdy same karty pozostają te same, niezmienne.
Demokracja jak wszystko rozwija się-zmienia-dojrzewa cyklami, a dotychczasowa "demokracja partyjna" wyczerpała się i uporczywie pokazuje swoje wady. Do wzięcia, do zrobienia, na przyszłość jest demokracja spersonalizowana, czyli to o czym pisałem np. tu: "Poseł osobisty czyli sejm bez partii, okresowych wyborów i okręgów wyborczych", 2011.
[foto]

12. Ciekawy rozkład, przeczytałem... • autor: Michał Mazur2017-01-26 15:52:26

Ciekawy rozkład, przeczytałem z zainteresowaniem - choć w kwestii Tarota jestem raczej "niewierzący"
Rządy garstki ekspertów w Polsce, taki "absolutyzm oświecony" - BARDZO prawdopodobne. Tak myślę, że jednak aby coś takiego się wreszcie wyłoniło, społeczny gniew na "Misiewiczów" i resztę ciamajd-kumotrów musi być większy. Dopiero to mogłoby skłonić PiS do oczyszczenia własnych szeregów.
Niedopuszczalna jest sytuacja jak obecnie, gdy rząd komunikuje nam, że Waszczykowski zostaje na stanowisku "bo nie ma lepszego eksperta". Podobnie myślą już także coraz szersze grupy zwolenników szeroko rozumianej prawicy.

Natomiast co do kryzysu ekonomicznego - stawiam na to, że wywróci się Arabia Saudyjska. Z powodów, o których już wspominałem gdzieś wcześniej, w obszernym komentarzu. Pozdrawiam!
[foto]

13. @Michał M.: W tarot nie trzeba wierzyć, • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-26 17:16:31

ważne są wyniki. Gdyby ktoś napisał to samo, tylko nie powołując się na karty tarota, obiatę z whiskey i dar z Chattanooga Choo Choo, ale na swój tytuł dr hab i wieloletnie studia nad tematem, to pytanie "wierzyć czy nie wierzyć" by nie powstało, prawda?

14. wierzyć tym którzy rzadziej się mylą • autor: Jerzy Pomianowski2017-01-26 21:24:34

Również by powstało. Nieufność do prof dr hab inż  jest chyba większa niż do tarota. Błędy takich ludzi  bardziej biją po oczach.

15. To nie jest kwestia wiary. • autor: Nierozpoznany#2082017-01-26 22:47:43

Tylko wiedzy. Którą można nabyć, jeśli się chce.
Podoba mi się motyw z daniną z Whisky. To chyba lepsze niż kadzidło  : ) W jaki sposób została złożona?
Ogólnie rozkład mało optymistyczny, długo by pisać. Stagnacja i trwanie przy starych wzorcach. Bardzo starych i bardzo kiepskich.
ps. Rycerz Kijów wróży źle. Miejmy nadzieję, że przejedzie bokiem.
[foto]

16. Whiskey... • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-27 08:46:24

...Inqbusie, została wylana do doniczki z kaktusem.
Rycerz Kijów (10) przed Papieżycą (11) to może być atak zorganizowanych islamistów na Europę (Unię).

17. Rycerz • autor: Nierozpoznany#2082017-01-27 10:47:12

Dzięki. Rycerz tak czy owak oznacza jakieś działania zaczepne, nie musi, choć może, nikogo uosabiać. Jako że jest wyłożony w szerszym kontekscie (sprawy m-narodowe) prawie na pewno oznacza wojnę. W rozkładzie jest kilka dużych kart, które potraktowałbym bardziej dosłownie, np. Cesarz, Papież. Martwią mnie te ósemki - pucharów w kontekście szlachty i monet w kontekście chłopów. Nic się nie zmieni - lud będzie tyrał (na szczęście to ósemka a nie np. piątka) a panowie będą się bawić i żreć (ze stołów i między sobą). Czyli po staremu. Gdyby jedli swoje, jak u Gombrowicza, to ok, ale niestety jedzą zrabowane. Może nie będzie jakoś tragicznie, ale generalnie nic się nie zmieni, nawet jeśli dojdzie do zmiany władzy. Pociesza brak apokaliptycznych kart, martwi stagnacja.

18. Wróżba • autor: Nierozpoznany#87012017-01-27 16:13:02

Ja rownież położyłam niedawno Tarota  z pytaniem o przyszłość rządów PIS i tez mi wyszła ta zmiana  i też Rycerz Buław mi wyszedł. Niestety nie pamiętam już dokładnie wszystkich kart, ale nie wyglądało to aż tak przerażająco jakby się można spodziewać.
[foto]

19. On kart nie rozkłada, ale... • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-27 16:17:34

20. Mój sen • autor: Nierozpoznany#82112017-01-28 22:48:04

Śniło mi się dzisiaj, że pewna niezbyt nam przyjazna rasa pozaziemska wspiera armie krajów na wschód od Odry i od południowego brzegu Morza Śródziemnego Począwszy. Oprócz tego cała Ameryka Płn. - w ich łapskach. Właściwie to tylko niewielki skrawek Ameryki Płd. i Europy (bez Skandynawii, Rosji i Włoch) ma "walczyć o przetrwanie".
Pozdrawiam
[foto]

21. Stagnacja, martwota • autor: Michał Mazur2017-01-29 19:21:20

Nie będzie żadnych rozliczeń afer PO. PiS już się o to postara - żeby z kolei tamci nie dobierali się do nich, gdy koło się odwróci. Będzie nadużywanie przywilejów państwowych, nowe limuzyny, wizyty w nocnych klubach na koszt podatnika itd.

Korwin w tym wypadku ma akurat rację... coś wielkiego musiało by się wydarzyć, by wywrócić obecny rząd PiS, a jednocześnie nie dopuścić do władzy ich poprzedników. 

22. nieporównywalna sytuacja medialna • autor: Jerzy Pomianowski2017-01-29 19:31:34

Nadużywanie będzie, ale nie "aż takie". Sytuacja jest inna. PO miało w garści wszystkie media, zaś teraz PiS ma tylko jedną stację telewizyjną, i to umiarkowanie lojalną. Musi uważać bardziej, niż kiedyś PO. Mogą wyjść jakieś stare afery pisu, nowych będzie mniej.

23. @Jerzy Pomianowski • autor: Krabat2017-01-29 19:43:42

Czyli PO miało w garści media Rydzyka i rzesze "dziennikarzy niepokornych"?

24. Pis nie ma poparcia klasy medialnej • autor: Jerzy Pomianowski2017-01-29 20:35:12

Wpływy tych "pajaców niepokornych" i mediów Rydzyka na prostych telewidzów były śmiesznie słabe, i nadal takie są. Decydują te stacje, które puszczają fajne seriale.One tłumaczą ludziom jak żyć by awansować na Europejczyka.

25. A ja uważam,... • autor: Nierozpoznany#87012017-01-29 21:34:58

A ja uważam, że media mają duży wpływ na znaczącą część społeczeństwa, zwłaszcza tych starszych. Wystarczy posłuchać co mówią telewidzowie dzwoniący do programu "Bez ograniczeń" - Superstacji.  Tylko uprzedzam,  że trzeba mieć duża wytrzymałość, by tego spokojnie słuchać. Część osób od dawna się kształci na tekstach Gazety Polskiej i jej podobnych. Pamiętam jak redaktor Ziemkiewicz przed laty obsadzał JK w roli Jagiełly i wzywał do drugiej bitwy pod Grunwaldem. Teraz to wszystko procentuje.
[foto]

26. Pod Grunwald, ale na kogo? • autor: Wojciech Jóźwiak2017-01-30 09:28:26

Na kogo, przeciw komu mieliby iść Ziemkiewicz z Kaczyńskim pod nowy Grunwald?

27. Jak to na kogo? • autor: Nierozpoznany#87012017-01-30 18:28:41

 Na Tuska i rząd PO, czyli ukrytą opcję niemiecką.  Gdy Tusk był u władzy, to przecież prawicowcy na uroczystościach kościelnych śpiewali Rotę ze słowami:"Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie".Zamiast: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Nie pamięta Pan jak mówiono o kondominium niemiecko- rosyjskim pod żydowskim zarządem powierniczym?

28. wojna z Krzyżakami o gazety • autor: Jerzy Pomianowski2017-01-30 20:30:26

Absolutnie nie jestem narodowcem, ale kraj w którym 90% prasy (tytułów) należy do Niemiec, który nie ma zysków z produkcji przemysłowej (bo jak wiadomo zysk należy do właściciela firmy, a nie do kraju w którym odbywa się produkcja), o własności banków to już szkoda gadać,  a jego dług wynosi 75% PKB,  musi być siłą rzeczy czyimś kondominium. Tu akurat nic się nie poprawiło po zmianie rządu, a może nawet poszło na gorsze.
Osobna sprawa, to jak ten nieszczęsny stan wreszcie zmienić bez czekania na jakąś wojnę.

29. Potwierdzenie z innego źródłą • autor: Mikołaj2017-01-30 22:30:56

W swojej wróżbie na 2017 jasnowidz Krzysztof Jackowski przewidział, że w PiS dojdzie w tym roku do "rozłamu", który spowoduje że Jarosław Kaczyński będzie zmuszony odsunąć się od pierwszoplanowej roli by utrzymać jedność obozu. Brzmi to jednolicie z grupą oświeconego absolutyzmu widoczną w tym rozkładzie. Być może na tę okoliczność przygotowywał Morawieckiego, widząc pęknięcia w partii. Niewykluczone, że Macierewicz po zagarnięciu dla siebie schedy po Smoleńsku wyrasta na tyle wysoko, że może zagrozić nawet prezesowi.
Podsumowując, rozkład potwierdza stare, polskie "jakoś to będzie".

30. Data powstania UE • autor: Nierozpoznany#98472017-02-01 23:34:28

Pragnę zauważyć, że UE powstała 1 grudnia 2009 roku.
[foto]

31. UE, WE • autor: Wojciech Jóźwiak2017-02-02 10:45:05

Drogi Paranoixie, do czegoś Polska przystąpiła 1 maja 2004. Jeśli nie do UE to, pewnie do WE.

32. Mam pytanie techniczne... • autor: Nierozpoznany#93462017-02-02 11:19:15

Mam pytanie techniczne do p. Wojtka. Czy karty tarota można pytać jedynie o przyszłość, ewentualnie teraźniejszość? Czy także o przeszłość? Czy karty mogą coś powiedzieć nam o przeszłych zdarzeniach np. czy 10.04.2010 w Smoleńsku był wypadek lotniczy czy zamach? Jakie jest Pana zdanie na ten temat? 
[foto]

33. @Siena • autor: Wojciech Jóźwiak2017-02-02 14:31:19

Droga Pani Sieno, Karty wiedzą wszystko, tylko niekiedy my nie potrafimy ich odczytać. Przyszłość, teraźniejszość, przeszłość nie czynią im różnicy. Ale zasada BHP z kartami nakazuje nie pytać ich o to, co widzimy własnym rozumem. Gdyby w Smoleńsku był zamach przez Rosjan, to aktualnie rządzący orędownicy tej wersji dawno by ją ogłosili i przedstawili dowody. Zatem, nie było zamachu.
[foto]

34. Dyskusja o rośnięciu dobrobytu w Polsce • autor: Wojciech Jóźwiak2017-02-02 17:32:50

35. odchodzi w przeszłość demokracja liberalna • autor: Nierozpoznany#61032017-02-05 09:06:40

coś czego nigdy nie bylo nie może odejść. Była Polska Układowo-Zamknięta i pewnie będzie tylko inne układy inni ludzie
[foto]

36. Wolność i Demokracja • autor: Wojciech Jóźwiak2017-02-05 09:21:07

Karolu, pozwolisz że się powściekam, bo w takim jestem nastroju, mimo słuchania https://youtu.be/2ctN6DO9Wf4. Wiem, że na nowomowę rady nie ma, ale bardzo cenię sobie słowa wolny, wolność, libertas, liberał, liberalny, liberalizm, żeby milcząc patrzeć na rozpowszechnione nowomowne deprecjonowanie "liberalnego". Demokracja jest dobra. Liberalizm jest dobry. Jeśli są niedobre, to znaczy, że to co tymi słowami się nazywa, jest naprawdę czymś innym.
Po drugie, czy coś odchodzi w przeszłość? Świat żyje w cyklach i o tym napisałem. Cykle to także wracanie.
Skoro jedne warianty praktykowania wolności i demokracji zawodzą, to trzeba wymyślić lepsze sposoby jednego i drugiego.
[foto]

37. Polecam... • autor: Wojciech Jóźwiak2017-02-05 10:34:59

38. Zupelnie się z... • autor: Nierozpoznany#61032017-02-05 13:11:54

Zupelnie się z tobą zgadzam:)

"Jeśli są niedobre, to znaczy, że to co tymi słowami się nazywa, jest naprawdę czymś innym"

Rowież cenię demokrację liberalną.


39. demokracja ludowa i inne • autor: Jerzy Pomianowski2017-02-05 18:19:07

Demokracja ludowa, demokracja liberalna, demokracja szlachecka, itd są więc jakimiś odmianami "zwykłej demokracji"? W zwykłej demokracji głos decydujący ma teoretycznie większość, a w liberalnej kto?

40. re: wolnolść i demokracja • autor: Nierozpoznany#87012017-02-05 19:24:47

 Zgadzam się całkowicie z tym, co napisał Pan Wojciech. To co było, na pewno nie było doskonałą formą demokracji, nie był to też liberalizm w czystej postaci, raczej z duża dozą i domieszką postkomunizmu w sferze mentalnej wszystkich grup społcznych oraz niektórych  rozwiązań prawnych.
Rozmawiałam kiedyś z jednym z Wiceministrów Skarbu. Opowiadał mi, że przyszli do niego posłowie z żadaniem, że rząd powinien coś zrobić z pewną polską firmą,- jest to gigant- świadczący usługi i sprzedający produkty, z których korzysta większość społeczeństwa.(Zapewne wszyscy z jej usług korzystacie, czy korzystaliście.)  Otóż ta firma, w tamtym roku, osiągnęła pokaźny zysk i to się panom posłom bardzo nie spodobało. Wiceminister poczuł lekką konsternację , bo nie zrozumiał o co im chodzi i zapytał: "To przecież chyba dobrze, że firma osiągnęła tak duży zysk?" Odpowiedź. " No tak, ale przecież te zyski to  z naszych kieszeni". Zapewne też dopatrzyli się układu w tym ! Nie wspominam już o okradaniu !!!
[foto]

41. Co nieco już się chyba zaczęło dziać z tego rozkładu kart • autor: Arkadiusz2017-07-29 13:53:25

Mamy zaczątki przewrotu pałacowego, czyli weta prezydenckie, poszkodowani są tu Ziobryści, spekuluje się o podziale PiS na okołoprezesowy Czerstwo-różańcowy i okołoprezydencki zwany Cool-konserwą (nie moje nazwy). I zwycięska frakcja prezydencka da nam republikanizm z ograniczoną demokracją, bo TK przecież już nie działa a dni niezawisłych sądów i wolnych od nacisków mediów też są policzone. Zadziwia mnie jak wszystko z tego rozkładu Tarota idzie jak po sznurku. I możliwe sankcje unijne są tu pokazane, i słabość opozycji.
[foto]

42. Morawiecki • autor: Wojciech Jóźwiak2017-12-08 13:29:02

...premierem. Coś zaczyna się dziać, patrz tekst oryginalny, przy kartach na miejscach trzecim (8 Pucharów) i szóstym (5-Papież).
[foto]

43. Ktoś zyskuje ktoś straci wkrótce wpływy. • autor: Arkadiusz2017-12-08 17:11:28

Nie wróży się mu długich rządów. Być może do końca zimy.

[foto]

44. Spełniona wróżba z kart • autor: Włodzimierz Skupień2018-01-13 09:01:47

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego rzeczywiście trafiona na początku 2018. Czy to przypadek czy coś w tym jest ???
[foto]

45. Dziennik.pl: `Z nowym rządem PiS idzie nuda` • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-13 19:12:31

Zob. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/566525,krajewski-o-rekonstrukcji-rzadu.html
Felietonista żali się (przewrotnie i satyrycznie), że nowy rząd Morawieckiego (założony 9 stycznia 2018) jest nudny:
Do tej pory Prawo i Sprawiedliwość gwarantowało Polakom jedną rzecz ... nam nie groziła nuda. /.../ W tym zaś [-- drażnieniu opozycji] najlepiej sprawdzał się ciężkozbrojny duet Macierewicz – Szyszko, wprost kipiący od twórczej inwencji.
I dalej:
Wszystko to już jest piękną przeszłością. Dziś znaki na niebie i ziemi wskazują, że radosna rewolucja, mająca zabić przeciwników stresem, odchodzi do lamusa na jakieś dwa lata. Oto rząd został niespodziewanie mocno zrekonstruowany, a rozrywkowe resorty wzięli w swe ręce technokraci. Ci zaś, jak wiadomo, są po prostu nudni. Tak nudni i przewidywalni, że nawet trudno zapamiętać ich nazwiska. /.../
W tarotowej wróżbie (patrz wyżej) pisałem:
"z obecnego bałaganu pod prezesem Kaczyńskim wyłoni się silna ale niewielka grupa, która będzie kierować państwem w stylu gabinetu fachowców"
Nie użyłem słowa "nuda" -- ale to bardzo blisko.


[foto]

46. "Żenada" • autor: Wojciech Jóźwiak2018-02-02 00:08:27

Wyklejam z powyższego tekstu:

"Ósemka Pucharów mówi o desperacji; o tym, że napięcia wybuchają, nagromadzone a dotąd tłumione emocje (jak para pod pokrywą) wywalają i na tym tle są możliwe wydarzenia, które bez tego by nie zaszły. Jest chwila szczerości, często powiązana z praniem brudów. To byłoby więc prognozą dla rządzącej grupy na przejście Saturna przez pobliże 5 stopnia Koziorożca czyli na początek roku 2018. Spodziewajmy się pałacowego przewrotu. Może się dokonać bez zmiany flagi, PiS zachowa większość w sejmie, nadal będzie tworzyć rząd, prezydent pozostanie ten sam, ale wymienią się ludzie, do głosu dojdzie inna frakcja. Cała ta wolta może być dość żenująca, jak zwykle to, co dzieje się w rytm Ósemki Pucharów."
No więc zaczyna się 2 lutego i Saturn jest dokładnie w 5 stopni Koziorożca.
Żenada już jest. Wybijanie studzienek z brudami też jest, czekamy jeszcze na przewroty pałacowe.
[foto]

47. Żenada już jest - błąd w tłumaczeniu orędzia Morawieckiego • autor: Michał Mazur2018-02-02 09:22:35

Chyba mamy pierwszą jaskółkę tej wspomnianej nadchodzącej "żenady" - rażący błąd w tłumaczeniu orędzia Morawieckiego

"Aaa to nie nasza wina, to ten YouTube" :D 
Ktoś tym ciołkom powinien wyjaśnić, że nigdy nie można do końca polegać na automatycznym tłumaczeniu jakiegokolwiek programu. Tacy z nich technokraci, że o/

PS. tylko tak dalej, to jeszcze zacznę wierzyć w tę całą astrologię :V
[foto]

48. Temat żenada, c.d. • autor: Wojciech Jóźwiak2018-02-04 09:43:31

Tak napisał na Facebooku Alexander Sikora:
"Z cyklu: szukanie pociechy na siłę... A może to dobrze, że przyszedł ten PiS i spowodował, że eksplodowały te wszystkie guzy napęczniałe w tak wielu Polskich mózgach.. I ten narodowy jad, brud, paranoje, obsesje, resentymenty, zwidy, fantazmaty itp. się wylały... Owszem, śmierdzi, przeraża, nawet boli moralnie... ale początkiem leczenia jest ujawnienie choroby. Już nie możemy się łudzić (jak przez ostatnie 25 lat), że w większości jesteśmy nowoczesnym, cywilizowanym narodem... Ale może faktycznie, stopniowo.. "prawda nas wyzwoli"...?"
https://www.facebook.com/alexxander.sikora
Podkreślenie moje, WJ.
Fraza "się wylały" ściśle wskazuje na kartę Ósemka Pucharów. To są dokładnie te klimaty, o których mówi ta karta. Która w rozkładzie odpowiedziała na pytanie: "Co zrobią rządzący?"
[foto]

49. Matyja i Mazur potwierdzają przekaz tarota • autor: Wojciech Jóźwiak2018-04-08 08:48:09

Krzysztof Mazur w "Jagiellońskim24.pl" zrecenzował książkę Rafała Matyi "Wyjście awaryjne". Czytałem tamtą książkę, czytam ten artykuł. Ten artykuł lepszy od książki, bo dobrze ją streszcza i do tego komentuje i "kawę na ławę" wykłada, o co w niej autorowi chodziło.
Oto ten tekst: ``Nadzieja i beznadziejność państwowców. Wokół „Wyjścia awaryjnego” Rafała Matyi``
http://jagiellonski24.pl/2018/04/07/nadzieja-i-beznadziejnosc-panstwowcow-wokol-wyjscia-awaryjnego-rafala-matyi/

I Matyja (w książce) i Mazur (w "Jagiellońskim") piszą zadziwiająco podobnie do "naszego" rozkładu tarota.

50. Czas Morawieckiego się konczy • autor: Mikołaj2018-10-15 18:12:07

Pojawiają się pierwsze sygnały, że premier Morawiecki może być na wylocie: 
https://www.rp.pl/Polityka/181019671-Sondaz-Czy-premier-Morawiecki-powinien-stracic-stanowisko.html

Zwolenników dymisji jest zaskakująco dużo - na tyle, że nie można odrzucić sondażu jako manipulacji "na zamówienie". Niestety pokazuje też, że Państwo jest z kartonu, bo można uderzyć w premiera tak mocno, że się zachwieje, a może i upadnie, używając taśm które są znane od ponad 2 lat.

51. Znane od 2 lat... • autor: JSC2018-10-15 22:30:46

przez kogo?

52. Nie przez publikę,... • autor: Mikołaj2018-10-17 03:48:44

Nie przez publikę, ale znane "w kręgach". Wygląda na to, że wielu dziennikarzy wiedziało o taśmach zanim były ujawnione. Jeśli tak jest naprawdę, to służby też musiały wiedzieć. Mimo to możliwe było użycie ich jako broni.
[foto]

53. Karta 9 • autor: Arkadiusz2018-11-08 18:11:14

PiS kradnie marsz Narodowcom. Sprawa wydaje się rozwojowa. Zobaczymy, czy pasuje do karty 9. I czy (jak bardzo) ci drudzy poczują się wykiwani?

54. A HGW wystawiła im go na tacy... • autor: JSC2018-11-08 18:48:58

To wgląda na ustawkę, zatem istnieje nadzieje prowokacje zostaną ucięte w zarodku... bo inaczej będzie to zadyma stulecia.

55. Ponoć się dogadali... • autor: JSC2018-11-10 13:10:47

ale w formule dającej podłoże do megaprowokacji... https://oko.press/prezydent-i-premier-pomaszeruja-razem-z-onr-dla-ciebie-polsko/
Narodowcy muszą się wybić z tłumu (chociażby hasłami komentowanymi w TV) albo pozwalają się na przyszłość totalnie zmarginalizować (chyba, że Międlar zrobi rozłam)... i to walkowarem.

57. Zatem chłopaki robią co mogą... • autor: JSC2018-11-11 17:35:05

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)