zdjęcie Autora

22 lutego 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Real i magia (odcinków: 23)

Test jogi


« Strach bez strachu Taczan »

Inteligencję możemy sobie wyobrazić jako odpowiednio złożony program zaimplementowany w komputerze lub (raczej) w sieci komputerów. Taka inteligencja będzie reprodukować ludzkie myślenie; przynajmniej tak, żeby jej odpowiedzi przeszły pomyślnie test Turinga - były nie do odróżnienia od ludzkich. Wymaga to odpowiedniej kompetencji językowej, biegłości w posługiwaniu się językiem. Zbudowanie takich inteligentnych programów nie jest odległe; być może niektóre z istniejących już teraz systemów pewne właściwości AI (sztucznej inteligencji) mają.

No tak... Ale Roger Penrose zarzucił sztucznym inteligencjom, że z konieczności ograniczone są do realizowania algorytmów, czyli z góry wbudowanych przepisów. Przedstawił też kilka zadań, które są „nieobliczalne” i które ludzie rozwiązują (jakoś „intuicyjnie”), a algorytmy ich rozwiązać nie potrafią. Penrose postawił hipotezę, że (zapewne) zdolność rozwiązywania takich problemów wymaga znania rozwiązania z góry, ale skoro to rozwiązanie istnieje dopiero w przyszłości, to zdolność do rozwiązywania nie-algorytmicznych problemów polegałaby na zaglądaniu w przyszłość czyli funkcjonowania w pętli czasu! Zapostulował, iż ten nie-algorytmiczny rodzaj inteligencji polega na posługiwaniu się kwantowymi przebiegami zjawisk, w których stany teraźniejsze interferują ze stanami przyszłymi. Ten rodzaj inteligencji polegałby więc na nieustannym jasnowidzeniu - choć zapewne sięgającym w przyszłość niezbyt głęboko, ułamki sekundy. Ten wyższy rodzaj inteligencji, wyższy niż algorytmiczny, Penrose uznał za właściwy ludziom i zapewne znacznej liczbie gatunków zwierząt, i utożsamił z samoświadomością.

Mielibyśmy więc dwa stopnie inteligencji:

(I) algorytmiczna (dobrze znana, bez tajemnic etc.)

(II) oparta na kwantowej pętli czasowej (zaledwie postulowana, hipotetyczna, teoretycznie niejasna...)

Pytanie brzmi: czy to wszystko? Czy te dwa rodzaje wyczerpują inteligencję? Inteligencja algorytmiczna tak naprawdę tylko symuluje inteligencję, jest zręcznym mechanicznym oszustwem niby sekslalki. Penrozowska inteligencja kwantowa byłaby o tyle „lepsza”, że faktycznie dostarczałaby wszystkich technicznych właściwości myślenia szczególnego dla ludzi, wraz z intuicją, „chwytaniem o co chodzi” i zapewne zdolnością twórczą. Ale czy to wszystko? Czy - mówiąc nieco za prosto - robot zbudowany na takim silniku miałby komplet umysłowych właściwości człowieka?

Z pewnością taki robot byłby nieodróżnialny od człowieka dla Susan Blackmore - patrz zakończenie jej książki „Maszyna memowa”. (Dla Blackmore pewnie już robot algorytmiczny byłby od człowieka nieodróżnialny.)

Ale, czy to wszystko? Proponuję tekst w rodzaju testu Turinga, chociaż oczywiście inny. Test jogi.

U człowieka, jeśli strumień jego zjawisk umysłowych zostanie opanowany-powściągnięty (cittavrtti nirodha), to „widziciel” (drastr) objawi się w swojej właściwej naturze (drastuh svarupe vasthanam). U inteligencji algorytmicznej, gdy „powściągnąć” jej „zawirowania”, to ta po prostu stanie, zatrzyma się. Co zrobi inteligencja kwantowa, penrozowska? Zapewne wejdzie w swój podstawowy stan kwantowy. Czy to będzie banalne zatrzymanie mechanizmu, czy ujawnienie „drasztyra”? (Pomijam problem pomiarowy: jak to poznać, jak odróżnić?) Co muszą mieć wbudowane sztuczne inteligencje, żeby naprawdę praktykować jogę? Żeby ich „oko świadomości” przepuszczało widzący ogląd „widziciela w sobie właściwej postaci”?

Real i magia: wstęp na końcu

Real i magia. Czy real, czy magia? Czy magia przecieka, choćby małym strumieniem, do realu? Gdzie ją widać? Czy real daje przestrzeń dla magii? Ale jeśli nie, to gdzie ona ma być, ta przestrzeń?
Prócz takich pytań, ten blog jest dla obserwowania tego, co się dzieje. WJ, listopad 09


« Strach bez strachu Taczan »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)